Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak policii pomáhají prostorové odposlechy? Zachytily Ratha, Havlína i kauzu Ivánek

Česko

  5:00
PRAHA - Pokoutné schůzky v luxusním hotelu i neohrožené domlouvání úplatků. To vše zachytily policejní prostorové odposlechy. A právě ty aktuálně pomáhají detektivům v korupční kauze policejních důstojníků. Server Lidovky.cz přináší výběr případů, ve kterých hrají hlavní roli policejní štěnice.

Lobbista Ivo Rittig. foto: MAFRA: Michal Šula

Korupční kauza policejních důstojníků

Prostorové odposlechy pomohly policii naposledy v korupční kauze policejních důstojníků. Z přijímání úplatků a vynášení interních informací usvědčují náměstka olomoucké policie Karla Kadlece či jeho podřízeného Radka Petrůje.

V centru korupční kauzy stojí Kyselý a Kadlec. Řešili akvapark, vyšetřování i magistrát

Na schůzkách Kadlece s vlivným olomouckým podnikatelem a přítelem exministra Ivana Langera Ivanem Kyselým kupříkladu detektivové odposlechli, jak plánují trestní stíhání tamního podnikatele a současně člena ČSSD Jaroslava Králíka či jak budou vydírat místní političku (více čtěte ZDE).

Případ, který se soustředí zejména do Olomouckého kraje, odstartovala policejní razie s krycím názvem Vidkun. Za déle než rok vyšetřování měla policie nasazené odposlechy v několika policejních kancelářích i restauraci Cafe Delux, kde ke schůzkám Kyselého s Kadlecem docházelo.

Rittig a jeho věrní

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu při pátrání v kauze Nagygate nasadil prostorové odposlechy mimo jiné také do hotelu Ventana v centru Prahy. Právě tam se scházel Ivo Rittig se svými věrnými, například když domlouvali pomstu za udání na policii.

‚Zmastíme starýho Sittu,‘ plánovali lidé kolem Rittiga kvůli Neographu

V roce 2012 si tak mohli detektivové odposlechnout rozhovor mezi lobbistou a advokáty Davidem Michalem a Markem Stubleyem. V té době řešili, jak převzít společnost Neograph, která patřila podnikateli Vladimíru Sittovi staršímu.

„Jsem se těšil, že toho starýho Sittu normálně na tom zmastíme. Všechno jsme to řekli, že jo, rozhovory jsme dali, furt to kontinuálně vykládáme,“ říká na nahrávce jeden z přítomných (více čtěte ZDE).

Kauza Davida Ratha

URNA, vyděsil se Kott. 'Jsme v prdeli', zachytily odposlechy

Důležitou roli sehrály policejní štěnice i v korupčním případu Davida Ratha. Zachytily nejen úsměvné situace, například radost hlavních aktérů Kateřiny Pancové, Petra Kotta či Davida Ratha z ukořistěných úplatků, ale celkově usvědčující rozhovory, kdy se na penězích, které inkasují bokem, domlouvali.

Například v prosinci 2011 Pancová s Kottem řešili, že Martin Jireš z firmy Puro-Klima brzy přinese peníze za „dé trojku“. Jindy zase Kott líčil Pancové, že David Rath by si na úplatcích přál další milion.

Odposlechy v kauze Rath rozebírá také kniha s příznačným názvem Operace Rath, jejímž autorem je vedoucí serveru Lidovky.cz Radek Kedroň:

„Opravdu vítězství? Zdaleka ne. Šéf Útvaru zvláštních činností Tomáš Almer jim totiž uvolnil pouze jednu odposlouchávací sadu a oni si museli znovu hodit kostkou, kam odposlech nechají namontovat. Zvolili kuchyni s přilehlým obývacím pokojem v přízemí. Kde jinde by si přeci s Rathem povídali, že. Svůj omyl měli poznat až za několik dní. Těch minusů měli sčítat víc. Se štěnicí dostali od zvláštních dálkový ovládač a dobrou radu: dobře si rozmyslete, co a kdy budete odposlouchávat. Utajené ucho vydrží jen devadesát hodin nahrávání, načež opět ohluchnete. V praxi to znamenalo, že pokaždé, když chtěli být v obraze, museli sednout do policejní dodávky, přijet před dům spikleneckého páru a štěnici na dálku nakopnout. V notýsku, který si pro ten účel zřídili, pak už jen odpočítávali, jakou životnost ještě jejich miniaturní zvěd má.“

Levná spravedlnost soudce Knotka

Štěnice nasadila policie i v kauze dvou litoměřických soudců Josefa Knotka a Ladislava Jelínka. Policie k nim nasadila telefonní i prostorové odposlechy, obžalovaní ale napadali jejich zákonnost.

Obvinění: zaplať, nebo ti to osolí, hrozil posel soudce Jelínka

Nakonec ale soudce usvědčily právě odposlechnuté rozhovory. Ukázalo se, že k zajištění spravedlnosti stačily tisíce, maximálně desetitisíce korun. Konkrétně v Knotkově kanceláři pořizovala policie tajné nahrávky od června do října 2011. z nasbíraného materiálu, který mimo jiné obsahoval i video nahrávky, policisté zdokumentovaly návštěvy, které „něco potřebovaly“. „Já nevím, zase nejsme nenažraný. Kolik bys to viděl?“ zaznělo například na schůzce, kde tamní zastupitel orodoval za svého známého, aby mu byl vrácen řidičský průkaz.

Soudce Knotek: Co bysme byli blbí. Vyděláváme.
Knotkova úřednice: No to hlavně teda.
Soudce Knotek: Že jo. Kdybychom bejvali možná řekli dvacet, třicet, tak to taky přihráli. Já řikám, nemůžu si říct dvacet. Tak desítku.

Úplatný soudce Havlín

Když poradce premiéra a pražský zastupitel Karel Březina stál před soudem kvůli tomu, že zatajil své angažmá ve dvou firmách a nechal se zvolit do další, což podle zákona nesmí, překvapivě byl zproštěn obžaloby. Tehdy dostal jeho případ na starosti dnes sám odsouzený soudce Ondřej Havlín.

Soudce Havlín před čtyřmi lety zprostil Březinu obžaloby účelově

S tím, jak dobře zpracoval rozsudek, se Havlín nakonec pochlubil v rozhovoru se svým známým. A právě tuto konverzaci zachytily prostorové odposlechy, informoval týdeník Respekt. Březina prý Havlínovi nabízel peníze, soudce ale požadoval místo v diplomacii, kde působil před tím, než oblékl soudcovský talár.

Ivánku, kamaráde...

Přestože převážnou část korupční aféry české fotbalu tvořily odposlechy telefonních hovorů, akterý kauzy kolem Ivana Horníka usvědčily i prostorové štěnice. Ten pro fotbalový klub Viktoria Žižkov tehdy kupoval výsledky fotbalových zápasů. Odposlechy byly tehdy nasazeny i v kabině rozhodčích.

Tuto aféru proslavilo hlavně její divadelní zpracování Jiřím Lábusem a Petrem Čtvrtníčkem. „Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?“ zní celý název hry, ve které herci parodují fotbalové funkcionáře.

Ostatně smích zazněl i v soudní síni, kde se aféra řešila. Horník se totiž nebyl schopen domluvil s rozhodčím Milanem Šedivým, kde si předají úplatek 70 tisíc. „My se tu domlouváme jak dva tataři, ty vole, to je v p...,“ nadával Horník Šedivému.

Nepřehlédněte: Hitparáda odposlechů: od ‚zakešovaného Dvořáka‘ přes ‚Jseš primitiv, vole‘ až po ‚Mazánka‘

Hitparáda odposlechů: od ‚zakešovaného Dvořáka‘ přes ‚Jseš primitiv, vole‘ až...
Autor: