Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Ve vazbě a přitom stále ve službě. Teď je trestat je moc složité, tvrdí policie

Česko

  11:22aktualizováno  13:58
PRAHA - Ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek rezignoval. Dva obviněné olomoucké policisty zatím vedení nijak nepostihne. Vzhledem k tomu, že jsou ve vazbě, to prý nemá smysl. Po propuštění ale budou zřejmě postaveni mimo službu.

Karel Kadlec, náměstek ředitele krajského ředitelství pro službu kriminální policie a vyšetřování. foto: ČTK

V aktuální korupční kauze, kterou spustila razie Vidkun, byl obviněn náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec a šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj. Mezi další obviněné patří vlivný podnikatel a blízký přítel Ivana Langera Ivan Kyselý a krajský hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. Za údajné ovlivňování kauz jim hrozí až deset let vězení (více čtěte ZDE).

Situace je vážná, viní ho ze tří věcí, říká advokát obviněného důstojníka

Obvinění policisté z Olomouckého kraje budou postaveni mimo službu po propuštění z vazby. Další opatření by zatím nebyla adekvátní. Novinářům to řekl náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. „Bylo by to pro nás složité a musíme dodržovat zákony,“ doplnila na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí Jana Macalíková.

Šéf Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek.

O propuštění ze služebního poměru požádal ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek. „Jeho žádosti bylo vyhověno,“ uvedl Laube. Právě Pospíšek je dalším z řady lidí, o které se zajímají olomoučtí kriminalisté.

Pospíšek byl šéfem oddělení tzv. obecné kriminality poslední tři roky. Předtím byl šéfem policie i kriminalistů na Šumpersku, řadu let působil na oddělení hospodářské kriminality. Jach v minulosti pracoval jako vyšetřovatel hospodářské kriminality v Ostravě. Od roku 2004 působil jako vedoucí ostravské expozitury Útvaru odhalování nelegálních výnosů a daňové kriminality. Na Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality pracuje od roku 2007. V roce 2011 se stal vedoucím expozitury v Ostravě. V mezidobí působil ještě v kanceláři jednoho z náměstků policejního prezidenta.

O přemístění k jinému policejnímu útvaru požádal náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach, uvedla ČTK. I jeho žádosti bylo vyhověno.

Bez odpovědí, bez dotazů

Náměstek policejního prezidenta Laube, který změny oznámil, poněkud nezvykle neuvedl na tiskové konferenci žádné jméno. Řekl jen, že v případě rezignace jde o policistu v jeho pravomoci, více se k věci nevyjádřil a z tiskové konference ihned odešel. Na rychlý odchod byla policie ostatně dobře připravená: hned poté, co Laube domluvil, zajistila mu stráž volný průchod. Pro doplňující dotazy Policejní prezidium prostor nedalo vůbec.

Dva důstojníky ve vazbě zatím žádný postih nečeká:

Operace Vidkun

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!