Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Zmastíme starýho Sittu,‘ plánovali lidé kolem Rittiga kvůli Neographu

Česko

  9:00
PRAHA - Detektivové při pátrání v kauze Nagygate zachytili, jak Ivo Rittig a jeho spolupracovníci kují plány proti rodině Sittových. Uprostřed sporu leží lukrativní výrobna papíru a cenin Neograph ve Štětí. O továrnu již několik let bojují dvě party.

Obžalovaný i důležitý svědek. Bývalý obchodní ředitel společnosti Neograph Vladimír Sitta (uprostřed). foto:  František Vlček, MAFRA

V té první je rodina Sittů, která firmu v roce 1997 založila a posléze jí patřilo 50 procent akcií. Naproti stojí druhý poloviční vlastník Jan Janků, kterého podporovala skupina podnikatelů a manažerů kolem Ivo Rittiga. „Rittigovcům“ se nelíbilo, že Sittové v roce 2011 vypověděli smlouvu mezi Neographem a pražským dopravním podnikem na dodávku jízdenek.

Sitta popřel tunelování papírny Neograph. Firma prý pro něj byla posvátná

O tiskárnu se strhla regulérní podnikatelsko-policejní válka. Sittové a advokát Martin Kohout čelí od roku 2012 trestnímu stíhání, které proti nim spustil jejich někdejší obchodní partner Janků. Podnikatel tvrdil, že Sittové z Neographu v letech 2009 až 2011 vyváděli skrze své další firmy miliony korun. Podle Janků tiskárně způsobili škodu přes osm milionů korun.

Obžalovaný i důležitý svědek. Bývalý obchodní ředitel společnosti Neograph Vladimír Sitta (uprostřed) nyní stojí před soudem jako obžalovaný, ale v jiné kauze je klíčovým svědkem proti Ivo Rittigovi a spol. Pokud nyní u soudu uspěje a bude osvobozen, posílí svou důvěryhodnost.

Do případu se vložili vyšetřovatelé a státní zástupci, kteří Vladimíru Sittovi zabavili akcie a hlasovací práva na valných hromadách, v důsledku čehož tiskárnu ovládla Rittigova parta. Sittové od začátku tvrdí, že postup policie a žalobců je pomstou Rittigovců za to, že v roce 2011 upozornili na vyvádění peněz z pražského dopravního podniku. U soudu včera zazněla nahrávka, která ukazuje, že Sittové se se svým podezřením velmi pravděpodobně nemýlili.

Z Nagygate

Předseda senátu Alexander Sotolář obžalovaným Sittovým a jejich právníkovi Kohoutovi povolil přehrát odposlech, který pořídil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) při pátrání v kauze Nagygate. Detektivové nastražili prostorové odposlechy v hotelu Ventana v centru Prahy poblíž Prašné brány, kde se Rittig scházel se svými věrnými. V březnu 2012 tam mikrofony zaznamenaly hlasy Rittiga, jeho advokátů z kanceláře MSB Legal Davida Michala a Marka Stubleye a současného ředitele Neographu (v současnosti již pod názvem SPM – Security Paper Mill). Muži řešili situaci kolem převzetí Neographu.

„Jsem se těšil, že toho starýho Sittu normálně na tom zmastíme. Všechno jsme to řekli, že jo, rozhovory jsme dali, furt to kontinuálně vykládáme,“ říká na nahrávce jeden z přítomných. Vyhrocený souboj o tiskárnu v té době sledovala média a obě strany se snažily „prodat“ svůj příběh. Další z nahraných se děsí, že policie od vyšetřování Sittů upustí.

„Mně jde o to, že jednak je to škoda, protože dělová střelba na toho Sittu staršího, a druhá věc, totálně to postrádá policajtům příběh, jakoby že my jsme šli vlastně Neograph zachraňovat ze sraček,“ sdělil jeden z přítomných.

Z odposlechů dále vyplynulo, že Rittigovi a spol. z obchodních důvodů překážela i firma Nanograph, kterou Sitta st. vlastnil v letech 2011 a 2012. Dodávala Neographu různé služby a produkty. „Pokud bude existovat Nanograph, tak budeme pod velkým tlakem. Takže musí být podmínkou toho, abychom přežili, že Nanograph existovat nebude,“ řekl jeden z mužů na schůzce. Další doplnil: „My tím pádem musíme jít po Sittovi a jeho majetku.“

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...