Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf VZP Kabátek opět u výslechu kvůli Homolce a Rittigovi. Vysvětloval, zda hraje golf

Česko

  5:00
PRAHA - Podruhé v krátké době usedl šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek k výslechu. Tentokrát čelil palbě policejních otázek kvůli druhé vlně obvinění kolem Nemocnice Na Homolce týkající se poradenských tendrů. Mocný manažer však musel například opět vysvětlovat, jaký má vztah k lobbistovi Ivo Rittigovi, ale také, jestli hraje golf. U citlivých otázek mu opakovaně selhávala paměť.

Šéf VZP Zdeněk Kabátek foto: MAFRA - Michal Doležal

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý s dalšími pěti lidmi čelí od letošního dubna obvinění ze zmanipulování zakázek na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby. Zjednodušeně řečeno, podle vyšetřovatelů jim tehdejší ředitel elitního zdravotnického zařízení umožnil tendry získat, na oplátku potom dostával úplatky.

Šéf VZP se zapotil u výslechu. Kontakty s Rittigem? Nesmysl, tvrdil Kabátek

A právě kvůli tomu musel Kabátek, někdejší nadřízený Dbalého na ministerstvu zdravotnictví, podruhé na policii. Poprvé byl vyslechnut kvůli nákupu gama nože a digitalizaci chorobopisů, kvůli níž Dbalý a další míří k soudu

U čerstvého výslechu tvrdil, že delegace práce na externí dodavatele se Homolce ekonomicky vyplatila, přes to k ní kromě Homolky žádná další ministerstvem přímo řízená organizace nepřistoupila.

„Podle mého názoru nebyla poptávka po tomto způsobu zajištění služeb, zejména v návaznosti na velmi významnou negativní reakci řady politiků. Tam došlo ke zpochybnění tohoto způsobu. a převládl názor na vhodnost zajištění těchto činností interními zaměstnanci - silami,“ popsal Kabátek. Na žádné detaily tendrů obří nemocnice si však podle svých slov vzhledem k uplynuté době nevzpomněl.

Noví obvinění v kauze Homolka

  • Vladimír Dbalý - ředitel nemocnice 
  • Emilii Bialešová - hlavní účetní 
  • David Michal - právník 
  • Zdeněk Čáp - poradce
  • Josef Kantůrek - poradce
  • Roman Žďárek - poradce

Obvinění jsou mimo jiné  pro trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení.

Ředitel VZP se nevyhnul ani otázkám týkajícím se vztahu s Dbalým, jehož diář ho staví do velmi nelichotivé pozice. Kabátek se podle něj podílel na zmanipulovaných zakázkách. Vyplývá z něj také, že oba se spolu často scházeli nad skleničkou.

„Standardně jsem se s ním setkal, stejně jako s jinými při společenských příležitostech,“ řekl k tomu manažer. Dbalý jejich schůzky nicméně popisuje barvitěji. „Ve 13:45 přichází Kabátek, pokračujeme chvíli v chlastu šampaňského, pak k němu kolem taktiky na gama nůž,“ zapsal si Dbalý v srpnu 2009 poznámku týkající se dalšího tendru, kvůli němuž je obžalován. Kabátek popsal Dbalého jako úspěšného ředitele.

Zapotil se také při dotazech týkajících se Rittiga, jenž se podle Dbalého zápisek taktéž podílel na manipulacích. Špičkový manažer nakonec „ztratil“ paměť. „Vím, kdo je pan Rittig,“ odpověděl vyhýbavě na výzvu, aby se vyjádřil k osobě lobbisty stíhaného v několika kauzách.

Posléze Kabátek připustil, že se s Rittigem setkal při některých společenských příležitostech. „Ale přesně nevím,“ zapomněl při kterých. Stejně tak si nebyl jistý, zda se lobbistou bavil o Nemocnici Na Homolce. „Nepamatuji si,“ utekl od dotazu.

Zápisky exředitele Homolky však ukazují, že Rittig s Kabátkem elitní špitál společně řešili. „Otevírání obálek VŘ na digitalizaci, kde se všechno pos*alo: konkurenční firma ICZ podstřelila cenu téměř o polovinu - Kabátek Rittigovo zadání nesplnil, uvidíme, co s tím, nejspíš budu muset soutěž zrušit. SHIT!!!,“ poznamenal si Dbalý například k jednomu z tendrů. Jak informoval server Lidovky.cz, podobných zmínek je v jeho diáři více.

Vladimír Dbalý při rozhovoru se serverem Lidovky.cz.

U výslechu však tentokrát padly i dotazy ryze osobního charakteru, vyšetřovatele například zajímalo, kam jel na dovolenou v roce 2008 či zda si stejně jako Dbalý vede diář. „Nevedu si nic takového, moje dovolené lze dohledat v rámci ministerstva zdravotnictví,“ reagoval šéf VZP. Vyšetřovateli ale také musel odpovědět, zda hraje golf. „Zkoušel jsem to, ale pravidelně nehraji, není to můj šálek kávy,“ uvedl Kabátek. O důvodu otázky lze prozatím jen spekulovat. 

Samotný výslech šéf VZP odmítl jakkoliv komentovat. „K dotazu na dovolenou mohu pouze uvést, že jezdím s osobními přáteli, kteří nejsou nijak spojeni s mým profesním a pracovním životem,“ napsal serveru Lidovky.cz.

Kvůli kauze Nemocnice Na Homolce musel Kabátek loni kličkovat i mezi dotazy členů správní rady VZP, část z nich mu vyčítala, že jeho angažmá vrhá špatné světlo na největší pojišťovnu v zemi. Tlak ale nakonec ustál.

Obžaloba v kauze Homolka

Dbalý a dalších pět lidí čelí obžalobě kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Bývalý ředitel nemocnice je obžalován i kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...