9. září 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rittig byl posunovač kontaktů, řekl u výslechu lobbistův bývalý advokát

Lobbista Ivo Rittig odmítl na policii vypovídat v kauzách kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Ivo Rittig odmítl na policii vypovídat v kauzách kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové. | foto: MAFRA: Michal Šula

PRAHA Několik hodin minulý týden vypovídal ke kauze Nemocnice Na Homolce advokát Drahomír Šachta, který léta zastupoval Ivo Rittiga a spolupracoval s jeho dnešními advokáty z kanceláře MSB Legal. Šachta před vyšetřovateli uvedl, že jeho vztah s Rittigem byl nadstandardní.

Exředitele Homolky Vladimíra Dbalého obžalovaného z korupce označil Šachta za kamaráda, odmítl ale, že by mu někdy dával úplatky, jak naznačují Dbalého zápisky.

„Jsem si naprosto jistý, že jsem panu Dbalému nikdy žádnou hotovost nepředával, nikomu jsem žádnou nepředával, protože to byl princip mého chování, tak jsem je nemohl předávat ani panu Dbalému,“ uvedl Šachta u policejního výslechu, s jehož protokolem se server Lidovky.cz seznámil.

Připustil nicméně, že tehdejší šéf Homolky patřil mezi jeho kamarády a mohli tak společně probírat některé tendry nemocnice. „Je možné, že se mě zeptal: Tato kancelář se přihlásila do tendru, jsou dobří právníci?“ popsal advokát.

„Mirek nese moo“

Právě kvůli několika poradenským zakázkám Dbalého a dalších pět lidí letos v dubnu kriminalisté obvinili ve druhé vlně kauzy Nemocnice Na Homolce. Ředitel nemocnice měl zakázky ušít společně s předem vybranými uchazeči a ti mu pak na oplátku vraceli část peněz z odměn. Homolka kvůli tomu podle policie přišla o 50 milionů korun.

Kdo je Drahomír Šachta

 • známý pražský advokát, mezi jehož klienty léta patřil Ivo Rittig
 • založil advokátní kancelář Šachta&Partners, do níž jako koncipienti nastoupili dnešní Rittigovi advokáti David Michal a Marek Stubley, k nimž se později přidala Karolína Babáková
 • v roce 2011 se s nimi rozešel, dnes působí v Česku a USA
 • od kauz, v nichž jsou Rittig a jeho bývalí společníci obviněni, se Šachta důsledně distancuje
 • jeho jméno se opakovaně objevuje v poznámkách Vladimíra Dbalého a to i v souvislosti s úplatky

Detektivové kvůli právnímu poradenství obvinili i Davida Michala, dlouholetého Šachtova partnera z kanceláře Šachta&Partners. Ten ale u výslechu uvedl, že na okolnosti inkriminovaného tendru si nevzpomíná.

Podle Dbalého zápisků se ale jednání o tendru účastnil. „Do centra, kde čekám 30 minut na Mirka Šachtu - diskuze o VŘ na právníky a další témata,“ napsal si například tehdejší ředitel Nemocnice Na Homolce 6.10. 2010. A na rozdíl od tvrzení Šachty si Dbalý poznamenal, že mu advokát přinesl moo, jak nazýval úplatky. „10.2. 2009 10:00 Mirek Šachta přináší první moo (0,5 M), probíráme řadu témat,“ zní inkriminovaná poznámka.

Urychlovač Rittig

Michala, jenž čelí obvinění i v dalších kauzách, Šachta policistům vylíčil jako bystrého a chytrého člověka. „Jako právník byl bezesporu jeden z nejchytřejších, se kterým jsem se setkal,“ nešetřil chválou. V roce 2011 nicméně Šachta odešel. „Zjistil jsem, že nemám sílu prosazovat v kanceláři své názory,“ vysvětlil u výslechu. Vadila mu prý například personální politika.

Šachta čelil i otázkám týkajícím se vztahu s Rittigem, jenž popsal jako nadstandardní. „Čtyři roky jsem ho nicméně neviděl,“ tvrdil Šachta. Známého lobbistu popsal jako vlivného obchodníka s kontakty, s nímž se chtěl leckdo setkat. „To byl posunovač kontaktů. Pakliže chtěl někdo, aby něco proběhlo rychleji, tak měl tendenci potkat se s panem Rittigem,“ uvedl.

Drahomír Šachta
Advokáti kanceláře MSB Legal. Karolína Babáková, Marek Stubley a David Michal

Dbalý si do svého textu opakovaně zaznamenal údaje o schůzkách, jichž se Šachta měl účastnit společně s Rittigem. „23.7. 2008 - golfové hřiště v Motole, oběd s I. Rittigem a M. Šachtou. Skupina NNH a její projekty,“ zní například jedna z poznámek. Podobných detektivové Šachtovi citovali několik. „Nepamatuji se, nevybavuji si schůzky osm let zpátky,“ odbyl jejich dotazy.

Kvůli tendrům na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby již vypovídali dva mocní muži českého zdravotnictví: ředitel VZP Zdeněk Kabátek a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Dbalý, jeho náměstek Michal Toběrný a dalších pět lidi čelí vedle těchto tendrů obžalobě kvůli zmanipulovaným zakázkám na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože.

Noví obvinění v kauze Homolka

 • Vladimír Dbalý - ředitel nemocnice
 • Emilii Bialešová - hlavní účetní
 • David Michal - právník
 • Zdeněk Čáp - poradce
 • Josef Kantůrek - poradce
 • Roman Žďárek - poradce

Obvinění jsou mimo jiné pro trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz