Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kabátek udržoval styky s Rittigem, teď ho to může stát křeslo ředitele VZP

Česko

  6:00
PRAHA - Výbušné zápisky stíhaného exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého rozkývaly židli pod současným šéfem Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňkem Kabátkem. Dosud neveřejný deník naznačuje, že Kabátek se ještě coby ministerský úředník angažoval v podezřelých tendrech nemocnice. A co víc: měl se scházet s lobbistou Ivo Rittigem a jeho právníky.

Šéf VZP Zdeněk Kabátek foto: MAFRA - Michal Doležal

Správní rada VZP kvůli informacím z médií o podezřelých kontaktech s Dbalým Kabátka grilovala minulý týden ve středu. „Celá věc vrhá špatné světlo nejen na něj, ale i na celou instituci, kterou reprezentuje,“ řekl serveru Lidovky.cz poslanec ANO a jeden z členů rady Miloslav Janulík. „Když jsem se ho ptal, proč si pan Dbalý zapsal, že si spolu dávali šampaňské, řekl, že jako šéf přímo řízených organizací komunikoval se všemi šéfy přímo řízených nemocnic,“ popsal poslanec.

Dbalý je s dalšími lidmi obviněn kvůli zakázkám na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože. A podle všeho velmi často kvůli oběma tendrům s Kabátkem jednal. Jako úředník, pod něhož na ministerstvu Homolka spadala, navíc podle zápisků mohl zmanipulované zakázky krýt. Brzo navíc bude muset Kabátek vysvětlovat i kontakty s politickým podnikatelem Ivo Rittigem a jeho právníky. Ti se podle protikorupčního fondu na tunelování nemocnice podíleli.

Dbalý - diář

„Jedu na ministerstvo zdravotnictví za Kabátkem, se kterým potvrzujeme, že Ivo Rittig má vše pod kontrolou a je to v konsenzu (digitalizace),“ zapsal si Dbalý v červnu 2009. Jenže čtyři dny na to se situace zkomplikovala, do tendru podle kriminalistů ušitého pro předem vybranou firmu se přihlásila další. A k překvapení Dbalého nabídla nižší cenu.

„Otevírání obálek VŘ na digitalizaci, kde se všechno pos*alo: konkurenční firma ICZ podstřelila cenu téměř o polovinu - Kabátek Rittigovo zadání nesplnil, uvidíme, co s tím, nejspíš budu muset soutěž zrušit. SHIT!!!,“ poznamenal si zjevně rozzlobený šéf Homolky. Z další poznámky také vyplývá, že se Kabátek kvůli zakázkám účastnil schůzky s Rittigem. 

Ředitel VZP nicméně odmítá, že by s lobbistou řešil zakázky Nemocnice Na Homolce. „S panem Rittigem jsem nikdy nekomunikoval žádná témata týkající se zdravotnictví či mého pracovního působení. Myslím, že jsem ho potkal v rámci několika málo společenských akcí,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz. Jako absurdní označil informaci, že by mu kdokoliv z okolí politického podnikatele dával jakékoliv pokyny, jak píše Dbalý.

Ivo Rittig odmítl vypovídat,

Šéf VZP také vehementně popírá, že by měl ke Dbalému blízko. „Šlo o standardní pracovní vztah, frekvence a forma mých schůzek s panem ředitelem se nijak nelišila oproti schůzkám s jinými kolegy z více než 50 přímo řízených organizací,“ reagoval. O zakázkách a investičních záměrech prý společně jednali naprosto standardně. „Vlastní výběrové řízení je vždy plně v kompetenci ředitelů jednotlivých nemocnic. O jeho průběhu jsem s panem ředitelem nejednal,“ tvrdí Kabátek.

Dbalého zápisník, s jehož částí se server Lidovky.cz seznámil, nicméně nabízí poněkud odlišný obrázek jejich vztahu. „Ve 13:45 přichází Kabátek, pokračujeme chvíli v chlastu šampaňského, pak k němu kolem taktiky na gama nůž,“ zapsal si Dbalý v srpnu 2009.

„Meet se Zdeňkem Kabátkem, který se vrací zcela down z Přerova, kde byl na podání vysvětlení kvůli Maráčkovi a Olomouci a odjel s dojmem, že je sám obviněn. Vypíjíme láhev vína, kouříme krabku cigaret a nadáváme,“ zní jedna z Dbalého poznámek. Podobnými setkáními nad láhví vína se však jeho diář jen hemží - podle zápisníku probíhala na ministerstvu, v nemocnici i v restauracích.

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý.

Podle všeho Kabátek také pomáhal na poslední chvíli před koncem vlády Mirka Topolánka (ODS) protlačit tendr na gama nůž. „Odpoledne mi Michal (další obviněný Michal Toběrný) volá, že od Kabátka zpráva o schválení našeho záměru zařadit nový gama nůž do strategického rozhodnutí vlády 4.5. 2009. Jedno z posledních vládních rozhodnutí a pro nás velmi důležité,“ poznamenal si Dbalý. O poskytnutí 120 milionů na nákup zařízení Topolánkova vláda rozhodla na posledním zasedání.

Dnešní šéf největší pojišťovny v zemi ale odmítá, že by tušil o možných nekalostech na Homolce nebo úplatcích jejího ředitele, natož aby se na nich podílel. „Samozřejmě, že se mi pan ředitel s ničím takovým nesvěřil,“ brání se.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález naditého kufru. 

Avšak poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), který kvůli dění v elitním špitále podal v roce 2010 trestní oznámení, Kabátkovo tvrzení zpochybňuje. „Těžko si představit, že ty věci se děly bez vědomí ministerstva zdravotnictví. Musel mít povědomí o tom, že co se děje na Homolce a v dceřiných společnostech není úplně v pořádku,“ míní.

Dotazu, zda mu v případě gama nože nepřišlo zvláštní, že Homolka ho kupuje předražený o 50 milionů, ostatně Kabátek čelil i na správní radě pojišťovny. „Umyl si nad tím ruce s tím, že to schvalovala vláda. Bylo to pro něj velmi nepříjemné a de facto jsme nedostali žádnou odpověď,“ diví se její člen Janulík.

Členům správní rady pak šéf VZP oznámil, že o rezignaci ani neuvažuje. To ostatně zopakoval i pro server Lidovky.cz. „Nejsem si vědom žádných pochybení z mé strany. Nevidím tedy důvod k takovým spekulacím,“ tvrdí. Podle informací serveru Lidovky.cz zatím může být klidný, ve správní radě zatím převažují jeho příznivci, to ostatně připouští i Janulík.

„Nemám jinou možnost, než se na příští správní radě zase zeptat, pokud se objeví něco nového,“ krčí rameny. Šéfa VZP zatím drží i ministerstvo zdravotnictví. „Celou záležitostí se zabývají orgány činné v trestním řízení a my vyčkáme závěrů jejich práce,“ napsala serveru Lidovky.cz mluvčí úřadu Štěpánka Čechová. 

Výsledky policejní práce však v nejbližší době zřejmě čekat nelze, jak v létě uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž podřízení vyšetřování na Homolce dozorují, kriminalisté prověřují komplexně všechny tendry z éry Dbalého. Zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože tak nemusejí být zdaleka poslední, kvůli nimž padlo obvinění.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!