Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Možná mi jde o život, zapsal si Dbalý po telefonátu s Rittigem

O Ivo Rittigovi si psal bývalý šéf Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý poměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O Ivo Rittigovi si psal bývalý šéf Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý poměrně... | foto: Lidové noviny

PRAHA Zápisník exšéfa Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého může zkomplikovat život lobbistovi Ivo Rittigovi. Stejně pečlivě jako si zapisoval informace o možných úplatcích a luxusních nákupech, si totiž Dbalý zaznamenával své dojmy ze schůzek a jména jejich účastníků. A Rittigovo jméno se v nich vyskytuje nápadně často.

„Hotel Ventano ve Štupartské (patří Ivovi) - jednání s Ivem Rittigem,“ poznamenal si Dbalý například v dubnu 2008. A podobných zmínek o lobbistovi lze najít v lékařově zápisníku mnohem více. Jen v částech, s nimiž se Lidovky.cz seznámily, jich za roky 2008 až 2010 popsal více než deset. Jednou si Dbalý zapsal „Ivo Rittig má vše pod kontrolou“, jindy zase „v kanceláři meet s Ivem Rittigem - témata: jeho podpora, digitalizace.“

O tom, že lobbista Rittig stojí i za kauzou Homolka, se spekuluje minimálně od roku 2012, kdy protikorupční fond Karla Janečka poprvé zmapoval finanční toky špitálu. Prozatím však Rittig a Dbalý čelí obviněním v odlišných kauzách. Lékařovy zápisky tak nově nabízí další pojítko. Je tak stále více a více očividné, že dlouhé prsty lobbisty, stíhaného kvůli vysávání dopravního podniku či petrochemické firmy Oleo Chemical, dosáhly přes právníky z kanceláře MSB Legal (dříve Šachta&Partners) i na řadu tendrů Nemocnice Na Homolce.  

Dbalý - diář

„Už to není fakt žádná prdel…“

Kriminalisté obvinili exředitele Dbalého zatím pouze kvůli dvěma zakázkám: digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože. Klíčovým důkazem, který ho potápí, je právě zápisník - bezmála třísetstránkový dokument, který policisté loni našli při domovní prohlídce v jeho počítači. Lékař se snaží obhájit tím, že jde o předlohu k chystané knize a některé popsané historky jsou fikcí.

Ze zápisků, které redakce nastudovala, není možné jednoznačně vyčíst přesnou povahu vztahu mezi Dbalým a Rittigem. Lobbista – alespoň podle diářových zápisků – nicméně nepůsobí jako pasivní posluchač. „Padá Topolánkova vláda!!! Večer telefonicky s Ivem Rittigem - je poslední možnost to vyřešit, už to koliduje s jejich obchodními zájmy, měl bych si uvědomit, že už to není fakt žádná prdel, a že mi možná jde o život!!!“ zapsal si v březnu 2009 do zápisníku Dbalý.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle zabaveného diáře se Dbalý s Rittigem viděl i o tři týdny později, tenkrát v restauraci U Václava. Situace se v mezidobí zjevně uklidnila. „V naprostém klidu všechna témata: message Šnajdrovi (tehdejší náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr) - PR agentury, gamma nůž, ...),“ poznamenal si.

„Ivovi to bude nesdělitelné…“

Ne vždy se však schůzky odehrávaly v přátelské atmosféře. Například v červenci 2010 se Dbalý pohádal s advokátem Michalem Davidem z kanceláře MSB Legal kvůli dosud blíže nepopsané zakázce. „PRVNÍ VĚTŠÍ KONFLIKT!!!“ napsal si Dbalý. „David: Musím to rozdýchat, je to velký problém, Ivovi to bude prakticky nesdělitelné apod.,“ zaznamenal lékař Michalovy obavy.

Samotný Rittig svoji roli bagatelizuje. Dbalého zná prý pouze společensky, nikdy jej prý neúkoloval, nikdy nic neřídil. „Pana doktora znám, nikdy mi ale žádné reporty nenosil,“ popřel jakékoliv debaty o penězích ze zakázek nemocnice. A stejně mluví i Dbalého a Rittigova advokátka Katarína Kožiaková Oboňová. „Zápisky svědčí o tom, že řada událostí popsaných v dokumentu se odehrála pouze v představách klienta,“ tvrdí.

V kauze Oleo Chemical byl 28. září propuštěn i Rittigův právník David Michal.

Rittigův právník David Michal je stíhán mimo jiné i v kauze Oleo Chemical.

I advokát Michal popírá, že by jeho kancelář vyváděla z nemocnice peníze. „Nevím ani nic o tom, že by v tom hrál nějakou roli Ivo Rittig,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz. S Dbalým prý komunikoval pouze ve věcech poskytování právních služeb, které kancelář Šachta&Partners špitálu oficiálně poskytovala. „S panem doktorem Dbalým jsem já a několik kolegů řešili věci, které jsme dostali oficiálně zadány ze strany vedení Homolky. Teprve následně jsem se dozvěděl, že se vedle výkonu ředitelské funkce rozhodl konkurovat panu Viewegovi a jeho knize Mafie v Čechách. Kdybych to býval věděl, rozmlouval bych mu to s tím, že si někdo může později mix reality a fikce špatně vyložit,“ tvrdí Michal.

A co ten kufr, doktore?

Jenže minimálně jména a chronologie událostí v zápisníku se s realitou shodují. A nejen to. Kriminalistům se navíc po zadržení Dbalého podařilo získat další důkaz, který mu komplikuje obhajobu. U jeho známého totiž vystopovali kufr, do něhož si lékař schoval 21 milionů korun, 185 tisíc eur, 5 tisíc dolarů, tři a půl kilogramů zlata, ale třeba i podepsanou knihu Jaroslava Foglara Hoši od Bobří řeky. Oboňová sice tvrdí, že si jako elitní lékař peníze vydělal, vazební soud to nicméně nepřesvědčilo a Dbalého kvůli tomu ponechal ve vazbě.

Vyšetřovatelé viní Dbalého z praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Nemocnici měli kvůli cinklé zakázce na digitalizaci chorobopisů způsobit škodu 57 milionů korun. V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně se svým náměstkem Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...