26. října 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První rozsudek v Homolce. Dbalého manželka má podmínku za výběr z konta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Exředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. | foto: MAFRA

PRAHA V kauze Vladimíra Dbalého obviněného z korupce padl první rozsudek. Překvapivě se však netýká exředitele Nemocnice Na Homolce, ale jeho manželky Stanislavy. Od soudu odešla s podmínkou kvůli výběru 700 tisíc korun z konta obstaveného kvůli mnohamilionové korupci, z níž je Dbalý obviněn.

Odsuzující rozsudek si Dbalá vyslechla ve středu. „Obžalované byl uložen trest odnětí svobody v trvání jednoho roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu v trvání tří let,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Vanda Činková. Dbalé přitom za maření výkonu úředního rozhodnutí hrozilo až pětileté vězení.

ČTĚTE TAKÉ:


Vybrané peníze navíc zřejmě nebude muset vracet. „O náhradě škody nebylo nikterak rozhodováno, protože žádná v tomto řízení ani nebyla uplatňována,“ uvedla k tomu mluvčí.

Dbalý - diář

Manželka exředitele Homolky viněného kvůli úplatkům při zakázkách na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože vybrala peníze krátce poté, co kriminalisté kvůli kauzám jejího manžela obstavili Dbalého majetek včetně rodinného konta. Podle vyšetřovatelů přitom musela vědět, že s účtem nemůže disponovat.

Dbalá se však do ostře sledované manželovy kauzy zapletla hned dvakrát. Pomáhala také zorganizovat přesun kufru, který Dbalý těsně před svým zatčením schoval u známého. Zavazadlo, do něhož mimo jiné ukryl 21 milionů korun, 185 tisíc eur, 5 000 dolarů, zlato a dokonce podepsanou Foglarovu knihu Hoši od bobří řeky, chtěl Dbalý po zadržení přesunout k jinému příteli a manželka posloužila jako spojka, která logistickou akci zorganizovala. Ke smůle všech zúčastněných policie zavazadlo vystopovala. 

ČTĚTE TAKÉ

  • 16Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky