3. srpna 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rathova kandidatura do Senátu? Zpupnost, drzost a exces, láteří jeho soupeři o mandát

David Rath bude kandidovat do Senátu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath bude kandidovat do Senátu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

LITOMĚŘICE / PRAHA Exces, drzost či naopak akce zcela odpovídající jeho naturelu. Těmito výrazy doprovází svou reakci na senátní kandidaturu exhejtmana Davida Ratha na Litoměřicku jeho sokové. Jeden z někdejších nejvýraznějších představitelů ČSSD oficiálně oznámil svůj záměr proniknout do horní komory parlamentu tento týden, ještě předtím na to upozornily LN. Jako výtah k nové politické funkci vybral stranu Česká suverenita, které jeho korupční kauzy nevadí.

David Rath se o senátní křeslo utká se čtyřmi soupeři. Na rozdíl od nich z regionu nepochází, nežije v něm nebo k němu nemá skutečně hluboký vztah vzniklý z dlouholetého úzkého sepětí. Bývalého středočeského hejtmana pojí k Litoměřicím pouze pobyt v tamější vazební věznici, kam ho soud posadil kvůli případu, v němž podle čerstvého nepravomocného rozsudku přijal úplatek ve výši sedm milionů korun za ovlivnění stavební zakázky.

Bez ohledu na Rathovu mediální atraktivitu, vyřídilku a proslulost je z pětice kandidátů o post v horní komoře parlamentu hlavním favoritem dlouholetý litoměřický starosta z ODS Ladislav Chlupáč. První muž města vnímá vstup překvapivého soka na scénu s mírnými rozpaky. „Jeho kandidatura mě překvapila. Nicméně současné dění v politice nahrává podobným excesům,“ sdělil pro Lidovky.cz starosta, který město řídí už 16 let.

Ačkoliv má Rathovu kandidaturu za exces, jako soupeře ho bere vážně. „Dlouhá léta jsem aktivně sportoval, tím jsem získal zkušenost nepodceňovat žádného soupeře,“ poznamenal. Naopak reprezentant ANO, lékař a litoměřický zastupitel Ondřej Štěrba podle svých slov spoléhá na to, že zdravý rozum voličů z Litoměřicka a Slánska, jež tento volební obvod rovněž zahrnuje, Ratha do Senátu nepustí.

‚Věřím, že voliči jsou normální‘

„Zbytek kandidátů jsou rozhodně takoví, že stojí za to, aby o nich lidé uvažovali. Když ne o mně, tak o jiných. Jenom ať proboha nikdo neuvažuje o tomto pánovi (Rathovi),“ uvedl pro Lidovky.cz vystudovaný gastroenterolog. Pozastavuje se pak nad tím, že exministr zdravotnictví během objasňování motivů své kandidatury zdůvodnil výběr litoměřického obvodu uvězněním ve zdejší vazbě. 

„Kdyby byl zavřený někde jinde, tak by zřejmě byl senátním kandidátem na Jičínsku, ve Valdicích nebo v jiném regionu,“ ironizuje Štěrba. Že je bývalý talent ČSSD nepravomocně odsouzený kvůli korupci, nechává bez komentáře. Přesto jeho poslední politický nápad považuje za drzost. „Že zamínka ke kandidatuře je jeho pobyt ve věznici, aby nám zde kázal, co a jak máme dělat, mně přijde jako zpupné a drzé,“ poznamenal.

Předsedkyně České Suverenity Jana Volfová na demonstraci extremistického hnutí...
David Rath s Janou Volfovou při vyhlášení Rathovy senátní kandidatury.

Zdejší podnikatel Libor Uhlík, kandidát hnutí Senátor 21 spojeného se Václavem Láskou, rovněž sází na to, že voliči u urny lístek s Rathovým jménem pouze přejdou očima. „Věřím, že lidé z mého regionu jsou normální. Sledují, co se děje. Tuší, co je pan doktor Rath zač. Myslím si, že nemá šanci,“ poznamenal pro Lidovky.cz podnikatel známý třeba pořádáním sportovně-společenských akcích na rybníku Chmelař u nedalekého města Úštěk.

Ministr, poslanec, hejtman a teď senátor?

Vzhledem k excentrické povaze Davida Ratha přijal ohlášku jeho kandidatury v klidu. „U pana doktora mě nepřekvapuje vůbec nic,“ pronesl. Hlavní motiv jeho snahy usednout do senátorské sesle ale vidí v něčem jiném než snaze prospět místním obyvatelům. „Pan doktor hlavně nechce do vězení. Jestli si myslí, že si tímto nějak pomůže, netuším. Doufám, že takoví lidé se do politiky zpátky nedostanou,“ dodal Uhlík.

Překvapený z Rathova pokusu získat po ministerské, poslanecké i hejtmanské funkci také křeslo senátorské není ani Josef Šenfeld (KSČM), který sestavu kandidátů na Litoměřicku uzavírá. „Já tomu rozumím. Je tu určitá zájmová skupina, která potřebuje trochu rozčeřit vody, takže si k tomu vybrali jeho. Bude na sebe strhávat pozornost, což některým může posloužit,“ řekl pro Lidovky.cz Šenfeld, jenž exhejtmana za vážného soupeře nepovažuje.

Předsedkyni České suverenity Janě Volfové imponuje na Rathovi síla jeho osobnosti, rétorické schopnosti a pracovitost. Sám Rath jako hlavní téma své kandidatury zvedl osud nemocnice v Litoměřicích a blízké Roudnici nad Labem. „Skupiny jako Penta chtějí privatizovat potichu celou řadu nemocnic a nikdo v politice se tomu nevěnuje a nepřichází s návrhem, jak tomu bránit. A to je parketa, ve které jsem byl vždy poměrně silný,“ uvedl pro Lidovky.cz.

Proč kandidují a co chtějí prosadit?

Ladislav Chlupáč (ODS)  
„Záleží mi na tom, aby naše město, kraj i celá země byla místem, kde se bude každý moci svobodně projevovat, svobodně podnikat a žít plnohodnotný život spojený s pravidly demokracie.“ 
Chlupáč chce prosazovat zákony pro lidi, ne proti lidem. Rád by se podílel na realizaci úsporných energetických opatření nebo udržitelných vědecko-technických projektů. 

Ondřej Štěrba (ANO) 
„Je to další chuť podílet se na poručníkování veřejných věcí, protože jsem čtyři roky zastupitelem Litoměřic. Byla to moje primární pohnutka, zkusit kromě kverulanství a bezúčelných komentářů po kavárnách s přáteli něco udělat.“ 
Štěrba by rád soustředil svou pozornost na zefektivnění, zjednodušení a snížení počtu sociálních dávek.

Libor Uhlík (hnutí Senátor 21)
„Do politiky by měli jít lidé, kteří něco dokázali, jsou slušní, nebojácní a mají za sebou jasnou historii. Angažoval jsem se už v minulém režimu. Myslím si, že už nastal čas, abych se začal trochu angažovat i nyní.“ 
Po případném zvolení hodlá přispět k tomu, aby Senát dál fungoval jako pojistka demokracie. Jako senátor by dbal na to, aby se Litoměřicko nevylidňovalo.

Josef Šenfeld (KSČM)
„Můžu být platným členem Senátu vzhledem k mým praktickým zkušenostem ze Sněmovny (byl léta poslancem, pozn. aut.). Když nastoupím do Senátu, nepotřebuji se téměř nic učit, protože procesy znám a mohu je využít.“ 
Jako senátor slibuje, že udělá něco s nepříznivou situací v oblasti bydlení. Plánuje pomoci tomu, aby měli mladí lidé s rodinami snazší přístup k bydlení.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz