Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
19. května 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rathovy obstrukce? Dělal by to každý, míní Kačer a Fischerová

Jan Kačer u soudu s Davidem Rathem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kačer u soudu s Davidem Rathem | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Před dvěma lety se za něj zaručili, když se chtěl dostat z vazby a za Davidem Rathem stojí nadále. I po tom, co se za každou cenu snaží již druhý týden zbrzdit soud. Podle režiséra Jana Kačera a předsedkyně Českého helsinského výboru Táni Fischerové by se v Rathově situaci takto chovali všichni. „Pan státní zástupce a soudce ho asi nemají v lásce,“ míní Fischerová. Za Rathem nadále stojí i expremiér Jiří Paroubek.

Minulý týden se Rath snažil soud přerušit s tím, že kvůli zranění po pádu z kola je indisponován. Když neuspěl, v pondělí přišel s tím, že vyhodil dosavadní advokáty a najal Michala Pacovského, strýce soudce Rathovy kauzy. Advokát to ale vzápětí pro server Lidovky.cz popřel.

Kačer však expolitikovy kroky chápe. „Každý v takové situaci se brání, jak může. I zvíře, když ho chytíte do želez, si ukousne nohu, aby zůstalo svobodné. Komu by se chtělo sedět ve vězení,“ komentoval pro server Lidovky.cz dění v soudní síni.

Stejně mluví i Fischerová a dodává: „V jedné věci má (Rath) pravdu. Pan státní zástupce a soudce ho asi nemají v lásce, ale zase to dovedu pochopit, protože on je těžké sousto. Takový člověk by ale měl zůstat nad věcí. Tam už je nepřekonatelná zeď a pan Rath je v ní slabším článkem a dělá, co může, aby tomu ušel,“ zastává se Ratha.

Táňa Fischerová, neúspěšná kandidátka na post prezidenta ČR

Táňa Fischerová

Ještě nedávno Kačer sledoval hlavní líčení přímo v soudní síni, s Rathem již nicméně nechce být spojován. „O mě se každý otíral, dělal ze mě pitomce, já už to nechci vidět,“ vysvětlil a zkritizoval i délku jednání soudu. „Mě zajímá ten proces jako takový, ta absurdita, že tři roky nejsou schopni se domluvit a najít nějaké důkazy,“ opřel se do vyšetřovatelů a soudu.

Za Rathem i nadále stojí jeho další známý podporovatel, expremiér Jiří Paroubek. Naopak se ostře pustil do soudce Roberta Pacovského a žalobce Petra Jiráta. „Jejich role poněkud k nerozeznání splývají. Jeden je od pohledu duševně poněkud mimo a druhý pracuje na své kariéře. K soudu by Ratha nejraději dovlekli třeba i umírajícího. V každém případe jsou zaujati,“ je přesvědčen Paroubek.

Jiří Paroubek přišel k soudu také

Jiří Paroubek

Manévr se strýcem jako advokátem podle něj dokonce mohla provést „protirathovská strana“. „...aby rozkolísala Rathovu koncentraci v době, kdy si připravuje závěrečnou řeč. Křik prokurátora, zákulisní triky s obhájcem a bubnová palba zaujatých médií mají nahradit nedostatek seriózních přímých důkazů,“ míní Paroubek.

Rath dostal do úterý čas najít si nového advokáta. Pokud tak neučiní, bude mu přidělen. Neobvykle ostře se k jeho veletoči s obhájci vyjádřil soud. Postup expolitika označil za účelovou snahu dostat řízení za každou cenu na samotný začátek. Žalobce Petr Jirát rovnou mluvil o „zoufalé obstrukci“. Rathovi minulý týden navrhl 9 až 12 let za mřížemi a propadnutí veškerého majetku. (ČTĚTE ZDE)

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Manažer/ka obchodního týmu - Praha

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč