20. srpna 2012 12:35, aktualizováno  17:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cena za Rathovo propuštění z vazby: 14 milionů, rozhodl soud

Policisté přivádějí Ratha k soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté přivádějí Ratha k soudu | foto: Mynařík JindřichLidové noviny

PRAHA David Rath by mohl z vazby za 14 milionů korun, rozhodl Okresní soud Praha-východ. Jeho otec Ratmír a přítelkyně původně nabídli jen milion korun. Obhájci Ratha Adamu Černému se suma zdá být přemrštěná, vzal si tři dny na rozmyšlenou. I kdyby Rath kauci složil, nebyl by automaticky propuštěn, o tom soud rozhodne až v září.

Rath k Okresnímu soudu Praha-východ dorazil dopoledne v obleku a v poutech. Přišla i přítelkyně a otec Ratmír. Zasedání, které začalo ve 13 hodin, se účastnili i oba Rathovi advokáti a státní zástupce.

ČTĚTE TAKÉ:

"Doufám, že se vše bude ubírat správným směrem, pokud by to nedopadlo dobře, hroutit se nebudu. Držte mu palce, pokud jste slušní lidé," vyzval před jednáním Rathův otec. Požadovanou kauci podle Černého nicméně Rath starší s přítelkyní nebudou schopni dát dohromady.

Kauce: rekordmanem je Pitr

Dosud největší kauci v Česku zaplatil podnikatel Tomáš Pitr. V lednu 2006 přijal soudce Pitrovy záruky, že před stíháním neuprchne, a souhlasil s kaucí 15 milionů korun. 

Kauci ve výši deset milionů korun za propuštění z vazby zaplatil nedávno podnikatel Jiří Neužil, který je stíhán v korupční aféře na Ředitelství silnic a dálnic. Neužil je stíhán za pronájem odpočívadel na dálnicích D5 a D47, který je podle policie pro stát nevýhodný.

Největší kauce, jakou kdy české soudy po stíhaném požadovaly, byla 40 milionů. Tolik chtěla justice jako záruku od podnikatele Radovana Křejčíře.

Dvacetimilionovou částku svého času nabízel fotbalový boss Jan Gottvald, jehož vyšetřovatelé stíhali za hospodářské delikty.

"Musíme zjistit, jestli je možné sehnat osoby, které částku složí," uvedl advokát. Jeho klient prý astronomickou výši kauce přijal s klidem. "David Rath, kterého znáte mediálně, už není David Rath, který byl tam v síni," dodal k tomu Černý.  

Soud zvažoval také, zda by mohl politikovi pobyt ve věznici nahradit finančními a písemnými zárukami. Za jeho propuštění na svobodu chtěli Rathova přítelkyně a otec složit každý půl milionu korun. Písemně se za politika zaručilo přes 30 lidí.

Rathovi se minulý týden změnil režim vazebního stíhání, vypršela mu totiž tříměsíční lhůta pro jednu z příčin vazby - možné ovlivňování svědků. Z tohoto důvodu také již může za své propuštění nabízet záruky.

Okresní soud bude nejprve posuzovat, zda lze vůbec poslanci pobyt ve věznici za kauci vyměnit, teprve poté by případně jednal o výši finanční záruky. Rath zůstává nyní ve vazbě kvůli obavě z toho, že uteče a že bude pokračovat v trestné činnosti.

Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům, tentokrát ve výši devět milionů korun.

Otec Ratha Ratmír, manželka Eva a obhájce Roman Jelínek.

Otec Ratha Ratmír, manželka Eva a obhájce Roman Jelínek.

Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Spolu s politikem stíhá policie dalších deset lidí, pět z nich je také ve vazbě.

ogoOndřej Golis, rakRadek Kedroň, mkMichaela Těšínská, ČTK

Najdete na Lidovky.cz