Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Řečník z víkendové akce proti uprchlíkům je podezřelý ze spáchání dvou trestných činů

Z Václavského náměstí se demonstranti vydali směrem k úřadu vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z Václavského náměstí se demonstranti vydali směrem k úřadu vlády. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Kriminalisté podezřívají jednoho z řečníků sobotní demonstrace proti uprchlíkům na Václavském náměstí, kterou svolala extremistická strana Národní demokracie, ze spáchání dvou trestných činů. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdila pražská policie. Jméno vystupujícího odmítla sdělit, mohlo by však jít o šéfa strany Adama B. Bartoše.

„Během následného vyhodnocování pořízené dokumentace kriminalisté zjistili podezření ze spáchání dvou trestných činů - hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob a vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Podle informací Josefa Bousky je ze spáchání dvou trestných činů podezřelý předseda strany Národní demokracie Adam B. Bartoš, který se na akci ujal mikrofonu. To však policie odmítla serveru Lidovky.cz potvrdit.

„Tohoto jednání se mohl dopustit jeden z řečníků, jehož totožnost nelze s ohledem na zákonnost zveřejnit,“ doplnila Zoulová s tím, že se projevem řečníka nyní zabývají kriminalisté prvního policejního obvodu Krajského ředitelství hlavního města Prahy. 

Účastníci demonstrace na Václavském náměstí.
Účastníci demonstrace na Václavském náměstí podepisovali petici za vystoupení...

„Pro ty je podstatné vědět, zda se řečník svým projevem zmiňovaných trestných činů mohl či nemohl dopustit. K takovému hodnocení ale nejsou kompetentní samotní kriminalisté, nýbrž znalec v oboru,“ vysvětlila mluvčí. Ten byl k prošetřování přizván, aby rozhodl, zda výroky řečníka naplnily skutkovou podstatu trestného činu. 

Tábory odpůrců a zastánců migrace na víkendové podvečerní demonstraci v centru Prahy musela policie oddělit kordonem. Akci ve spodní části Václavského náměstí, kterou svolala extremistická Národní demokracie proti imigrantům a za vystoupení z Evropské unie, provázely silné slovní střety.

VIDEO: Přijměme uprchlíky, zaznělo také na o víkendu Václavském náměstí 

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...