Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ředitelem VZP zůstane Zdeněk Kabátek. Neúspěšným protikandidátem byl jeho náměstek s podporou ANO

Česko

  10:39aktualizováno  13:21
V čele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) zůstane její nynější ředitel Zdeněk Kabátek. Rozhodla o tom v pondělí správní rada VZP, novinářům to po jednání řekla její předsedkyně Věra Adámková (ANO).

Protikandidátem byl jeho náměstek pro zdravotní péči David Šmehlík, o kterém se dříve mluvilo jako o kandidátovi vládního hnutí ANO. Kabátek největší tuzemskou zdravotní pojišťovnu, která má 5,9 milionu klientů a hospodaří s více než 200 miliardami korun ročně, povede další čtyři roky.

ŠÉF VZP ZDENĚK KABÁTEK.
Klientské pracoviště VZP.

Kabátek na tiskové konferenci řekl, že si podpory správní rady váží a bere ji jako ocenění práce celého týmu ve vedení pojišťovny. K cílům, které má pro další volební období, řekl: „Primární cíl je, abychom nepolevili ve snaze zajistit našim klientům zdravotní péči - kvalitní, správným způsobem nastavenou, na správném místě, časově i místně dostupnou. S tím souvisí cíl zachovat VZP ekonomicky silnou a stabilní a vyjít z té krize, která nás teď potkává, která má vliv na příjmy i náklady, zdraví.“

V budoucnu by se chtěl zaměřit také na modernější formy poskytování zdravotní péče, například telemedicínu. „Chtěl bych rozvíjet informační systém tak, aby většina kontaktů s pojišťovnou mohla být realizována elektronicky, nekontaktně,“ doplnil.

K dotazům novinářů, zda neuvažuje o výměně náměstka Šmehlíka jako svého protikandidáta, dodal: „Pokud jste v mimořádné situaci, je největší chybou, kterou můžete udělat, měnit tým, který funguje. Tým funguje, předpokládám, že pojede v tom složení, v kterém je.“

Adámková uvedla, že kromě Kabátka a Šmehlíka nikdo jiný na místo nekandidoval. Kabátek byl zvolen už v prvním kole tajné volby, kdy získal 21 z 26 hlasů. Výsledek volby podle předsedkyně nikdo nezpochybnil.

Správní rada VZP má 30 členů. Deset z nich vybírá vláda na návrh ministra zdravotnictví, ostatní jsou voleni Sněmovnou. Šmehlík měl mít podle dřívějších informací podporu většiny členů toho orgánu. V minulých dnech se ale objevovaly informace o tom, že ne všichni zástupci vlády a ANO budou pro Šmehlíka hlasovat. Adámková ani další člen rady za ANO Miloslav Janulík nechtěli říci, pro koho hlasovali. „Jsme oba lékaři, v systému pracujeme desítky let a pamatuji si, jakou organizací byla VZP před osmi lety. A pro mě rozhodně nebyla nijak friendly a dneska je VZP úplně jinou organizací, než jaká byla před osmi lety,“ řekl Janulík na adresu pojišťovny.

Kabátek, kterému současný mandát končí na začátku prosince, zastává místo ředitele VZP od roku 2012, má za sebou tedy dvě volební období. Předtím byl vrchním ředitelem pro ekonomiku na ministerstvu zdravotnictví. Kabátka v minulosti kritizoval premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Adámková k tomu řekla, že správní rada se s premiérem o svém rozhodování neradí.

Ředitel VZP vydělává 225 tisíc korun hrubého měsíčně. Jeho roční odměna může dosahovat maximálně šestinásobku jeho platu, tedy 1,35 milionu korun. Za rok 2019 schválila správní rada pojišťovny Kabátkovi odměnu 1,282 milionu korun hrubého.

Profil Zdeňka Kabátka (50)

Datum narození: 24. února 1970

Současná funkce: ředitel VZP ČR (od listopadu 2012)

Kariéra: původním povoláním technik začínal v temelínské jaderné elektrárně, vypracoval se tam na projektového manažera; poté působil v nemocnici v Písku, kde byl vedoucím technicko-provozního úseku a zasedal v představenstvu;; v letech 2006 až 2012 působil na ministerstvu zdravotnictví (MZ) nejprve jako vrchní ředitel pro přímo řízené organizace a poté byl vrchním ředitelem pro ekonomiku MZ ČR.

Rodina: je ženatý, má dvě děti

Ostatní:

 • Kabátek vede největší ze sedmi českých zdravotních pojišťoven od roku 2012. Tehdy byl zvolen jako nástupce Pavla Horáka, který rezignoval.
 • Znovuzvolení Kabátka ředitelem VZP před čtyřmi lety premiér Andrej Babiš (ANO) jako tehdejší ministr financí označil za skandální a mluvil o "podrazu" tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), protože bod volby byl na program správní rady zařazený nečekaně. Kabátka Babiš tehdy označil v tiskové zprávě za kontroverzní osobu spojenou s "největším kmotrem českého zdravotnictví", někdejším náměstkem ministra zdravotnictví Markem Šnajdrem. "Pana Kabátka považuji za představitele éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky," uvedl tehdy Babiš.
 • Zdravotnictví se Kabátek věnoval i v soukromé sféře, zabýval se inženýrsko-investiční činností. Působil rovněž ve správní radě Oborové zdravotní pojišťovny a do roku 2013 zasedal i v představenstvu Národního tkáňového centra.
 • VZP má 5,9 milionu klientů a letos podle původního plánu měla hospodařit se saldem 30 milionů korun, příjmy měly činit 215,6 miliardy. Proti loňsku měly být zhruba o osm procent vyšší, tedy asi o 15,6 miliardy. Pojišťovna plán podle Kabátka aktualizuje a zapracovává do něj dopady kompenzační vyhlášky, které představují asi 4,8 miliardy navíc. Upravuje se i příjmová stránka. "Je důležité, jak se bude chovat ekonomika," uvedl Kabátek koncem srpna. Masivní propad ale neočekává.

Přehled dosavadních generálních ředitelů VZP ČR:

Jiří Němec, 1992-1998

Jiřina Musílková, pověřena řízením 1998, ředitelkou 1999-2006

Pavel Horák, 2006-2012

Zdeněk Kabátek, od 2012

Autor: