BRUSEL/PRAHA V Irsku se příští rok uskuteční druhé referendum o Lisabonské smlouvě. Irský premiér Brian Cowen to slíbí svým kolegům z ostatních členských zemí na summitu EU, který se uskuteční na konci tohoto týdne v Bruselu. Vyplývá to alespoň z informací nejmenovaných bruselských diplomatů, které citovala agentura Reuters.
Irsko odmítlo reformní smlouvu v referendu letos v červnu. Od té doby irští představitelé vymýšleli možné cesty, jak se přes irské NE „přenést“. Před týdnem se pak objevily informace, že právě konání opakovaného referenda Irové vybrali jako „vítězné“ řešení. A bruselští diplomaté nyní potvrdili, že právě s tímto návrhem předstoupí Brian Cowen ve čtvrtek či v pátek v Bruselu. Irsko se údajně s nyní předsedajícími Francouzi dohodlo i na tom, že smlouva by mohla začít platit v lednu roku 2010.
„Jediné datum, které bude zmíněno, je leden 2010,“ citovala Reuters jednoho z diplomatů. „Neočekáváme ale, že irský premiér Brian Cowen oznámí datum konání referenda,“ dodal. Podle některých informací by se ale nové hlasování mohlo konat příští rok na podzim, konkrétně v říjnu. Irský ministr zahraničí včera potvrdil, že Dublin na summitu představí své řešení současného „krizového stavu“. „Týká se to všech 27 zemí a příští týden to bude na pořadu jednání,“ uvedl Micheal Martin pro irskou televizní stanici RTE. „Doufejme, že se to podaří ve čtvrtek či v pátek vyřešit, ale není to jisté,“ dodal.
Český premiér druhé referendum vítá Konání druhého referenda uvítal i český premiér Mirek Topolánek, jehož země bude od ledna předsedat EU. „Nicméně se trochu pousměju nad tím, že ke stejnému nikdy nebyli tlačeni ani Francouzi, ani Holanďané u smlouvy ústavní. Je vidět, že i v rámci EU jsou státy rovné a rovnější,“ citovala ČTK Topolánka, který připomněl konání referend, ve nichž v roce 2005 francouzští a nizozemští voliči odmítli tehdejší návrh evropské ústavy.
Samotné konání druhého referenda by ale situaci nevyřešilo. V červnu Lisabonskou smlouvu odmítlo přes 53 procent voličů a těžko by napodruhé hlasovali jinak. Součástí dohody mezi Iry a Francouzi je, že sedmadvacítka přistoupí na požadavky, které si Dublin klade. Dokument tak bude mít mnohem větší šanci na úspěch. Vyplývá to alespoň z průzkumů, podle nichž by „vylepšenou“ smlouvu podpořilo 43 procent Irů, zatímco proti by jich bylo 39 procent.
A co Irové zejména požadují? Chtějí, aby jim zůstalo zachováno právo jmenovat si svého komisaře v Bruselu. Podle Lisabonské smlouvy by totiž od roku 2014 mělo dojít ke snížení počtu komisařů na dvě třetiny z počtu členských zemí, přičemž jednotlivé země se budou při jmenování komisaře střídat. Irský premiér také dále požaduje, aby byla smlouva doplněna o zvláštní prohlášení o vojenské neutralitě Irska, daňových otázkách a problematice potratů.
Prosazení těchto požadavků ale nebude uvnitř sedmadvacítky vůbec jednoduché. Irové se sice již předběžně dohodli s Francouzi, dá se ale čekat, že ostatním zemím se nebude líbit, že jen Irsko by mělo mít nějaké výjimky a že jen Irsku by měl zůstat komisař, když oni se ho mají vzdát.
Lisabonskou smlouvu musí ratifikovat všech 27 zemí. Dosud se ještě kromě Irska čeká na Polsko a Německo, kde má dokument již jen podepsat prezident, a Česko. Česká poslanecká sněmovna by se smlouvou měla zabývat zítra. I kdyby byla schválena, prezident Václav Klaus již dříve oznámil, že ji nepodepíše dříve, než ji podpoří Irsko.
***
Irská cesta
* Irsko bylo jedinou zemí, kde rozhodovali o Lisabonské smlouvě občané v referendu. *V hlasování, které se uskutečnilo letos 12. června, řeklo NE smlouvě 53,4 procenta voličů, naopak souhlasné stanovisko vyjádřilo 46,6 procenta Irů.
* Irským voličům se zejména nelíbí, že kvůli nové smlouvě EU přijdou o svého komisaře v Bruselu. Chtějí také smlouvu doplnit o zvláštní prohlášení o vojenské neutralitě Irska, daňových otázkách a problematice potratů.
* Irští představitelé dostali za úkol hledat cestu z krize.
A jak se ukazuje, tou cestou bude druhé referendum.
* Jestliže totiž Evropská unie splní všechny irské požadavky, Irové by smlouvu napodruhé mohli podpořit.
Vyplývá to alespoň z průzkumů. „Vylepšené smlouvě“ by podle nich řeklo ANO 43 procent voličů, proti by bylo 39 procent Irů.