Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
130 let

Lidovky.cz

Reforma se rozjede. Soud ji projedná nejdříve v lednu

Česko

PRAHA Češi budou i přes odpor levice platit od 1. ledna za návštěvu lékaře. Ústavní soud včera oficiálně oznámil, že v žádném případě nestihne do konce roku projednat říjnovou stížnost sociálních demokratů na reformní balík koaliční vlády Mirka Topolánka.

„Všichni soudci Ústavního soudu se dnes sešli k poradě a zkoumali, zda lze stížnost do konce roku projednat. Nakonec dospěli k názoru, že to možné opravdu není,“ řekl mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil. Šéf sociální demokracie Jiří Paroubek je z postupu Ústavního soudu zklamaný. „Doufali jsme, že to proběhne do konce roku a že soud rozhodne podle ústavy,“ řekl Paroubek agentuře ČTK.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský odhadl, že dojde k odkladu, už před týdnem. Přesto až do včerejška existovala podle Spáčila teoretická možnost, že soud o reformě rozhodne 27. nebo 28. prosince.

Hlavním důvodem odkladu je podle Rychetského rozsah reformy veřejných financí. Napsaná na papíře má více než sto stran a dotýká se přesně padesáti různých zákonů. „Představa, že se to dá vyřídit za týden nebo za dva, je zcela naivní,“ prohlásil před týdnem Rychetský. Kdy přesně Ústavní soud o reformě veřejných financí rozhodne, není zatím jasné. „Žádné konkrétní datum nepadlo, přesto se domnívám, že k tomu dojde hned z kraje nového roku,“ řekl Spáčil.

Pokračování na straně 5

Reforma se rozjede. Soud ji projedná...

Dokončení ze strany 1

Sociálnědemokratičtí poslanci podali stížnost 22. října. Vadily jim hlavně poplatky u lékaře, ale stěžovali si i na způsob, jakým koalice ve sněmovně postupovala. Sněmovní výbory totiž podle ČSSD neměly možnost projednat vládou předložený komplexní pozměňovací návrh reformy. Později se k ČSSD přidali komunisté, ale jejich stížnost Ústavní soud odmítl, byla prý totiž takřka totožná s prvním podnětem. Třetí stížnost poslalo nedávno několik opozičních senátorů.

Do odboje proti poplatkům se pustilo také 58 „nezávislých osobností, které. před týdnem přišly s výzvou, aby Češi placení u lékaře bojkotovali. Petici proti poplatkům inicioval novinář Alexander Kramer z deníku Právo a mezi podepsanými nechyběl ani bývalý ministr zahraničí a neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Dienstbier.

Odpůrci poplatků a část odborníků tvrdí, že reforma jde proti Listině základních práv a svobod, která občanům Česka garantuje bezplatnou lékařskou péči. Řada odborníků ovšem upozorňuje, že placení regulačních poplatků za návštěvu lékaře nebo za pobyt v nemocnici, kterými chce vláda omezit plýtvání ve zdravotnictví, ještě neznamená, že reforma je protiústavní.

Kromě poplatků u lékaře zařadila vláda premiéra Mirka Topolánka do svého reformního balíku řadu dalších změn. Jinak se bude například vypočítá- v a t rodičovský příspěvek a výrazně se změní také způsob danění mezd.

Autor: