Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rentiér Blažek. K domům za miliony loni přikoupil činžák

Česko

  8:38
PRAHA - Pokud Pavel Blažek (ODS) přijde o post ministra spravedlnosti, s trochou nadsázky lze říct, že by se pohodlně uživil jako realitní makléř či rentiér. V minulosti nakoupil nemovitosti za miliony, loni se jeho sbírka rozrostla o půlku činžovního domu v Brně-Králově Poli, za níž dluží 5,6 milionu korun.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Polovinu domu se zahradou Blažek podle katastru nemovitostí koupil společně s manželkou Alenou loni, druhou část vlastní Robert Kerndl s manželkou Kateřinou. Kerndl je vlivný brněnský člen ODS, radní městské části Brno-Střed a místopředseda představenstva brněnského dopravního podniku. 

ČTĚTE TAKÉ:

"Jde o koupi domu ve splátkách," napsal ministr serveru Lidovky.cz bez bližších podrobností. Na otázku, kolik za nemovitost celkem zaplatí, už nereagoval. A sdílnější nebyl ani Kerndl. "Jsem na dovolené, zavolejte příští týden," zavěsil.

Z Blažkova majetkového přiznání za rok 2012 však lze vyčíst, že za svoji půlku dluží část kupní ceny 5,6 milionu, cena nemovitosti tak byla minimálně 11 milionů korun. Dům Blažek koupil na splátky od Petra a Jana Vencálkových, s nimiž podle svých slov nemá žádný bližší vztah. "Jde pouze o obchodní vztah, s prodávajícími jsem se neznal," uvedl ministr.

Domy nakupoval ve velkém

Blažek již v minulosti nakupoval nemovitosti ve velkém, poslední investice se však liší tím, že za ni nyní nezaplatil rovnou, ale pořídil si ji na splátky. V majetkovém portfoliu Blažkových figuruje polovina domu v Brně-Zábrdovicích, další dům v Brně Líšni, třípokojový byt na pražském Žižkově nebo dva byty v Mariánských Lázních, kam manželé jezdí odpočívat.

Kde na investice Blažek bere peníze? Jen loni mu vedle ministerské mzdy na účet přistál milion korun. Za právnickou činnost vydělal bezmála čtvrt milionu, jako člen dozorčích rad Tepláren Brno, Spalovny a komunálních odpadů Brno, Brněnských komunikací a člen představenstva Brněnských vodáren si přišel skoro na 130 tisíc korun. Ministr spravedlnosti však vydělal i 445 tisíc na nájemném a dalších 180 tisíc za převod obchodního podílu. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!