Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Padne kvůli Šlachtovi vláda? Za Chovance nechceme nést odpovědnost, vzkázal Babiš

Ministr financí Andrej Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec byli adresáti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec byli adresáti... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Plánované slučování policejních útvarů nejitří atmosféru jen mezi strážci zákona, ale štěpí také vládní koalici. Nazlobený šéf hnutí ANO Andrej Babiš v pátek napsal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) ostrý dopis. Odmítáme nést politickou odpovědnost za rozhodnutí ministra Chovance, napsal například Babiš předsedovi vlády.

Podle ANO není chystané slučování ÚOOZ a protikorupčního útvaru pouze v kompetenci policejního prezidenta Tomáš Tuhého. Jeho rozhodnutí totiž ještě musí potvrdit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

„Důrazně se ohrazujeme proti tomu, že se pokoušíme věc politizovat. Jde o rozhodnutí a kompetenci ministra této vlády, tedy o rozhodnutí, jež podléhá politické odpovědnosti stran a hnutí, které tuto vládu sestavily a tvoří,“ napsal Babiš premiérovi. „A tuto politickou odpovědnost odmítáme nést,“ dodal ministr financí.

Chovanec nerozumí hysterii

Ve vládě ale ANO moc podporovatelů nemá. Ministr vnitra Chovanec se ve čtvrtek a v pátek do koaličního partnera několikrát opřel. „Výroky pánů Pelikána a Babiše na adresu vedení policie jsou hrubým útokem na její nezávislost,“ napsal Chovanec na Twitter. V pátek dopoledne pak oznámil, že má důkazy o tom, že olomoucké státní zastupitelství už předem naplánovalo kriminalizaci těch, kteří reorganizaci spustí.

Hnutí ANO žádá zrušení zamýšlené restrukturalizace policie. Není prý připravená.

Ministr Chovanec (ČSSD) „moc nerozumí hysterii“, kterou kolem zamýšlené policejní reorganizace vyvolává vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Chovanec před novináři v Lucemburku připomněl, že reorganizace zatím není podepsána. „Já myslím, že pan vicepremiér si vyžádal koaliční jednání, které je ve středu. A když se podíváte, tak on už několik dní velmi intenzivně vzkazuje přes svá média ostatním koaličním partnerům své pozice,“ poznamenal politik ČSSD o lídrovi koaličního hnutí ANO.

Za svého ministra se postavil i premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj je nepřijatelné, aby ANO politizovalo a záměrně destabilizovalo práci policie. Koaliční vláda nemůže fungovat na základě ultimát, řekl v reakci na Babišův dopis. Premiér to nechce do koaliční práxe zavádět.

Policii nevelí ministr financí, řekl Sobotka

Koaliční vláda nemůže fungovat na základě ultimát, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechce takovou praxi do fungování koalice zavádět. Prohlásil to v Kišiněvě v reakci na Babišův dopis. „Jednotliví ministři by si neměli zasahovat do kompetencí, ministr financí by neměl takovými výroky zasahovat do kompetencí policejního prezidenta,“ zdůraznil Sobotka.

Reforma policie je nutná, řekl Sobotka na dotaz, zda připouští odvolání reformy, bude-li fungování vlády ohroženo. „Je to transformace, která potrvá několik let. Potřebujeme, aby policie byla efektivnější, aby účinněji bojovala proti organizovanému zločinu, proti korupci,“ uvedl dále. „Policii velí policejní prezident, nevelí ji ministr financí, je třeba respektovat zákonné vymezení kompetencí,“ řekl premiér. „Útoky na policii by měly přestat, situace by se měla zklidnit. Stav, který se v minulosti (v policii) vytvořil, ale není možné prodlužovat,“ konstatoval.

Podle lidovců je zvláštní, že Policejní prezidium neinformovalo o svém záměru dříve. „Považuji za velmi nestandardní svolávat kvůli tomu dohadovací řízení k koalici,“ řekl ale zároveň předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Pád vlády? To by byla škoda, míní Babiš

Babiš doufá, že kvůli sporu nepadne vláda. Vztahy v kabinetu se ale podle něj zhoršily. „Nebylo to s nikým odkonzultováno, je to akce policejního prezidenta a dalších lidí z vedení policie, kteří jsou loutkami v rukách pana ministra vnitra a kteří vykonávají jeho vůli,“ řekl Babiš. V dopise premiérovi Sobotkovi napsal, že změny v policii jsou v kompetenci ministra vnitra Chovance, takže podléhají politické odpovědnosti vládních stran. ANO podle něj politickou odpovědnost za reformu odmítá nést.

V Chomutově pak Babiš řekl, že reforma policie má za cíl zlikvidovat poslední policejní složku, kterou pravděpodobně ministr vnitra neřídí. „To byl ten útvar pana (Roberta) Šlachty (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu), který byl známý tím, že se nebojí politiků, že zasahoval na úřadu vlády a že je nezávislý. To vícero tradičním politikům vadí a vadí to ČSSD,“ uvedl Babiš.

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek řekl, že se reorganizace policie zpolitizovala. Považuje za „velmi nestandardní“ svolávat kvůli tomu dohodovací řízení v koalici, což učinilo hnutí ANO. Bělobrádek připomněl, že jde poslední fázi před případným vypovězením koaliční smlouvy.

Babiš ale míní, že ANO nic nepolitizuje. Bělobrádkovo vyjádření považuje za směšné. „My kdybychom chtěli odejít z koalice, tak jsme na to měli jiné důvody. My neříkáme, že odcházíme z koalice. My říkáme, že s tím nesouhlasíme. Vycházíme přitom ze stanovisek státních zástupců,“ uvedl. Šéf hnutí ANO však doufá, že pád vlády nenastane. „Myslím, že by to byla škoda. Vláda odvádí slušnou práci,“ řekl.

„Kaskadérský kousek“

Reforma navržená vedením policie je podle Babiše „v chvatu tajně rozhodnutým kaskadérským kouskem, o jehož pravých důvodech lze jen spekulovat“. Obává se odchodu řady špičkových policistů, materiální, funkční i personální destabilizace vyšetřovacích týmů a ohrožení již zahájených trestních řízení.

Kvůli chystané reorganizaci policierezignoval ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Změny v policii se chystají prověřit žalobci z Olomouce, příští týden si pozvou k výslechu členy policejního prezidia včetně policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Vedení policie chce, aby situaci kolem reorganizace celostátních policejních útvarů projednala Bezpečnostní rada státu.

Na rozdíl od vlády je jednotná pravicová koalice. Jak TOP 09, tak ODS už vzkázaly, že reorganizace útvarů je interní záležitostí, za níž je zodpovědný policejní prezident. Politici by proto do sporů vůbec neměli zasahovat.

Dopis Andreje Babiše premiérovi

Vážený pane premiére,

obracíme se na Vás s naléhavou žádostí, abyste zastavil probíhající devastaci elitních policejních útvarů a tím i schopnosti odhalovat, vyšetřovat a stíhat nejzávažnější případy korupce a hospodářské kriminality. Bouřlivý vývoj posledních dní v celé nahotě ukázal to, na co se snažilo upozornit nejprve vedení státního zastupitelství, posléze ministr spravedlnosti a nakonec naše hnutí jako jeden ze tří politických subjektů nesoucích odpovědnost za kroky této vlády, včetně kroků jejího ministra vnitra: takzvaná reorganizace ÚOOZ a ÚOKFK není řádně připravenou a s dotčenými aktéry prodiskutovanou reformou směřující k lepšímu fungování těchto útvarů, ale v chvatu tajně rozhodnutým kaskadérským kouskem, o jehož pravých důvodech lze jen spekulovat, jehož důsledky jsou ale jasné – odchod řady špičkových a nenahraditelných policistů, materiální, funkční i personální destabilizace vyšetřovacích týmů, ohrožení a v řadě případů přímo znemožnění řádného dokončení běžících trestních řízení.

Důrazně se přitom ohrazujeme proti výrokům zejména pana ministra Chovance o tom, že se pokoušíme tuto věc „politizovat“. Je třeba zdůraznit, že zmiňovaná „reorganizace“ není v kompetenci policejního prezidenta, ale ministra vnitra. Jde tedy o rozhodnutí a odpovědnost ministra této vlády, tedy o rozhodnutí, jež podléhá politické odpovědnosti, a to politické odpovědnosti stran a hnutí, které tuto vládu sestavily a tvoří. Tuto politickou odpovědnost odmítáme nést.

Vážený pane premiére, věříme, že jste byl, stejně jako my, stejně jako poslanci bezpečnostního výboru, obelhán, když jsme byli všichni ujišťováni, že jde o reformu řádně připravenou, řádně diskutovanou s vedením obou útvarů, vedoucí ke zlepšení stavu a neohrožující běžící vyšetřování. Nyní, kdy vyšla pravda najevo, je ovšem třeba jednat a zabránit nejen naprosté diskreditaci této vlády, ale zejména zmíněnému nevratnému poškození Policie ČR. Žádáme Vás, abyste neprodleně ujistil veřejnost, že zmiňovaná „reorganizace“ k 1. 7. t.r. neproběhne vůbec.

Ing. Andrej Babiš
předseda hnutí ANO

, ,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru
Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru

Rohlík ani piškoty nejsou vhodné potraviny k seznamování organismu dítěte s lepkem. Ideální variantou může být dobře stravitelná, lahodná kaše bez...