Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Revizor, který udělil falešnou pokutu, je stále ve službě

Česko

  7:00
PRAHA - Pražský obvodní soud mu za vypsání falešné pokuty udělil devítiměsíční podmíněný trest. Na revizora Alexandra Petrů ale můžete v pražské MHD stále narazit. Proti rozsudku se totiž odvolal a dokud není verdikt pravomocný, dopravní podnik ho trestat nebude. Server Lidovky.cz přináší plné znění rozsudku.
Revizor - ilustrační foto.

Revizor - ilustrační foto. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Server Lidovky.cz přinesl příběh Ondřeje P., který se dostal do exekuce kvůli falešné pokutě. Revizor Petrů se totiž na podzim roku 2008 shodou okolností dostal k jeho osobním údajům, na které poté vypsal pokutu za jízdu načerno. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Jak serveru potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8 Michaela Janoušková, revizor za to dostal minulý týden trest devět měsíců s 18měsíční podmínkou a zároveň má poškozenému zaplatit exekuci i náklady na soud, celkem 29 tisíc korun. 

Přesto Alexandr Petrů prozatím zůstává revizorem pražského dopravního podniku. Proti rozsudku se totiž odvolal. "Rozhodnutí není pravomocné. Klient si podal odvolání proti výroku o vině, tedy i proti trestu a náhradě škody," uvedl pro Lidovky.cz jeho advokát Tomáš Kutnar.  

ČTĚTE VÍCE O PŘÍPADU:

Dopravní podnik vysvětlil, že dokud nebude rozsudek pravomocný, nebude vůči Petrů podnikat žádné kroky. "Rozsudek byl vynesen údajně na základě nepravdivého svědectví policisty, který popřel účast na kontrole cestujícího, protože měl být v tu dobu služebně v jiné lokalitě. Bude probíhat odvolací řízení a do té doby nelze na revizora pohlížet, jako by byl pravomocně odsouzen," vysvětlil mluvčí Jiří Štábl. 

Informaci, že Petrů stále kontroluje jízdenky, potvrdil i jeho advokát. "Klient mi říkal, že nezaznamenal ze strany dopravního podniku žádnou reakci. Penalizován zatím nijak nebyl," uvedl Kutnar.

Pokud mu odvolání nevyjde, "pravděpodobně" skončí

Mluvčí dopravního podniku dodal, že teprve pokud by Petrů neuspěl s odvoláním, spolupráci by s ním nejspíše ukončili. "V tuto chvíli samozřejmě nechceme předjímat konečný výsledek soudu, pokud by však bylo následně rozhodnutí soudu potvrzeno, DPP vyvodí odpovídající důsledky s pravděpodobným ukončením jeho pracovního poměru," uvedl Štábl.

Revizor Petrů ale trvá na své nevinně. "Můj klient neměl žádný důvod k tomu, aby se takového jednání dopustil," uvedl jeho advokát. Poškozený Ondřej P. se ale domnívá, že revizoři naopak mají velmi dobrý důvod si pokuty vymýšlet. Za každou z nich mají totiž peníze navíc. Pokud dotyčný pokutu uhradí, dostanou 100 až 125 korun navíc.   

Co zaznělo v rozsudku

"Alexandr Petrů, přepravní kontrolor, je vinen, že úmyslně zneužil osobní údaje poškozeného Ondřeje P. a to tak, že bez vědomí poškozeného na jeho osobní údaje jako revizor Dopravního podniku hlavního města Prahy vystavil Zápis o provedené přepravní kontrole, kterým byla poškozenému přidělena přirážka 950 Kč a zaplacení jízdného ve výši 18 Kč," přečetla z rozsudku nad Alexandrem Petrů soudkyně Jiřina Zemanová.

Přečtěte si celý rozsudek:


Autor: