Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rezignoval náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Filip Říha

Filip Říha (vpravo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filip Říha (vpravo) | foto: ČTK

Praha Ve středu rezignoval na funkci náměstka ministra obrany pro vyzbrojování Filip Říha. Řízením sekce bude do ukončení výběrového řízení na obsazení postu náměstka ministra obrany Lubomíra Metnara pověřen současný ředitel odboru řízení a podpory Lubor Koudelka. Serveru Lidovky.cz informaci potvrdil sám Říha.

Z funkce odstoupil po rozhovoru s ministrem obrany Lubomírem Metnarem. „Služební zákon samozřejmě nezná jinou formu. Bylo to po dohodě s panem ministrem,“ řekl LN Říha. Podle něj resort čelil neúnosnému tlaku.

„Žádnou chybu jsem neudělal. Dodržel jsem zákon v plném rozsahu, ale mediální tlak, který se zde konal, zanechával pachuť i na resortu obrany. To nebylo schůdné,“ dodal k důvodům, proč se rozhodl klíčovou pozici opustit.

Podle Metnara je rezignace náměstka Říhy vyústěním chyb. Metnar nevyloučil další personální změny na ministerstvu.

Metnar se snažil obhájit armádní nákupy v poslaneckém klubu ANO. A právě tam zazněl požadavek na personální obměnu. Obrana čelila podezření z navyšování cen několika posledních nákupů. Šlo zejména o pořízení armádních radarů Vera NG za 1,5 miliardy korun, ačkoli loni Metnar vládu informoval, že nákup bude stát 780 milionů. Navýšení ceny se týkalo i nákupu armádních rušiček. Resort se od loňského října marně snaží vysoutěžit menší letoun pro vládní letku. Metnar přitom nedokázal tyto nákupy věrohodně obhájit.

Metnarovo a Říhovo počínání kritizoval v sobotu na sociálních sítích také premiér Andrej Babiš (ANO) právě kvůli zakázce na radarové rušičky a pasivní radary. Šéf rezortu obrany podle Babiše předložil vládě neaktuální cenu. Metnar o kritice od Babiše prý neví.

„Chybou tohoto nákupu totiž není prodražení, ale hloupý úředník, který nepřemýšlel a pan ministr si to nepohlídal. Fakt nevím, na co tam má náměstka pro vyzbrojování,“ napsal Babiš a dodal, že celou záležitost Metnar podle jeho soudu mediálně vůbec nezvládl.

Šéfové armádních zbrojířů

V říjnu 2014 skončil náměstek pro akvizice a armádní generál Bohuslav Dvořák. Toho tehdejší ministr obrany Martin Stropnický (ANO) vyměnil za Jiřího Borovce, manažera ČEZ a exšéfa státní firmy Čepro. Už o rok později měnil Stropnický znovu. Na strategickou sekci se v roce 2015 usadil náměstek Daniel Koštoval, bývalý diplomat. V roce 2017 přišla další změna. Sekci vyzbrojování dostal do správy Stropnického náměstek pro řízení sekce ekonomické a majetkové Pavel Beran. Ani toto řešení nevydrželo dlouho. Po zpackaném výběrovém řízení na nového akvizičního náměstka (kam se nikdo nepřihlásil a obrana byla nucena výběr zrušit) se do staronové funkce v srpnu 2017 Koštoval vrátil. Přepřahalo se i s ministry. Po krátké epizodě s ministrováním Karly Šlechtové (za ANO) se v červnu 2018 ujal role ministr obrany za hnutí ANO Lubomír Metnar. V lednu 2019 Koštoval rezignoval. Na uvolněnou pozici v předvečer zásadních armádních tendrů Metnar vypsal výběrové řízení. Loni v srpnu v něm uspěl právník Říha, který byl do té doby ředitel odboru dohledu nad akvizicemi. Po odchodu Koštovala byl pověřen vedením celé sekce. O armádních nákupech za poslední dvanáct měsíců toho ví nejvíce. Právě on měl na starost i rozjetí nejobjemnější zakázky na pořízení pásových obrněnců. V něm se hraje až o 53 miliard korun.

,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.