Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rezignoval náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Filip Říha

Česko

  9:39aktualizováno  10:51
Praha - Ve středu rezignoval na funkci náměstka ministra obrany pro vyzbrojování Filip Říha. Řízením sekce bude do ukončení výběrového řízení na obsazení postu náměstka ministra obrany Lubomíra Metnara pověřen současný ředitel odboru řízení a podpory Lubor Koudelka. Serveru Lidovky.cz informaci potvrdil sám Říha.

Filip Říha (vpravo) foto: ČTK

Z funkce odstoupil po rozhovoru s ministrem obrany Lubomírem Metnarem. „Služební zákon samozřejmě nezná jinou formu. Bylo to po dohodě s panem ministrem,“ řekl LN Říha. Podle něj resort čelil neúnosnému tlaku.

Česko vzdává slib dvou procent HDP na obranu, 130 miliard je podle Babiše i Hamáčka moc

„Žádnou chybu jsem neudělal. Dodržel jsem zákon v plném rozsahu, ale mediální tlak, který se zde konal, zanechával pachuť i na resortu obrany. To nebylo schůdné,“ dodal k důvodům, proč se rozhodl klíčovou pozici opustit.

Podle Metnara je rezignace náměstka Říhy vyústěním chyb. Metnar nevyloučil další personální změny na ministerstvu.

Metnar se snažil obhájit armádní nákupy v poslaneckém klubu ANO. A právě tam zazněl požadavek na personální obměnu. Obrana čelila podezření z navyšování cen několika posledních nákupů. Šlo zejména o pořízení armádních radarů Vera NG za 1,5 miliardy korun, ačkoli loni Metnar vládu informoval, že nákup bude stát 780 milionů. Navýšení ceny se týkalo i nákupu armádních rušiček. Resort se od loňského října marně snaží vysoutěžit menší letoun pro vládní letku. Metnar přitom nedokázal tyto nákupy věrohodně obhájit.

Metnarovo a Říhovo počínání kritizoval v sobotu na sociálních sítích také premiér Andrej Babiš (ANO) právě kvůli zakázce na radarové rušičky a pasivní radary. Šéf rezortu obrany podle Babiše předložil vládě neaktuální cenu. Metnar o kritice od Babiše prý neví.

„Chybou tohoto nákupu totiž není prodražení, ale hloupý úředník, který nepřemýšlel a pan ministr si to nepohlídal. Fakt nevím, na co tam má náměstka pro vyzbrojování,“ napsal Babiš a dodal, že celou záležitost Metnar podle jeho soudu mediálně vůbec nezvládl.

Šéfové armádních zbrojířů

V říjnu 2014 skončil náměstek pro akvizice a armádní generál Bohuslav Dvořák. Toho tehdejší ministr obrany Martin Stropnický (ANO) vyměnil za Jiřího Borovce, manažera ČEZ a exšéfa státní firmy Čepro. Už o rok později měnil Stropnický znovu. Na strategickou sekci se v roce 2015 usadil náměstek Daniel Koštoval, bývalý diplomat. V roce 2017 přišla další změna. Sekci vyzbrojování dostal do správy Stropnického náměstek pro řízení sekce ekonomické a majetkové Pavel Beran. Ani toto řešení nevydrželo dlouho. Po zpackaném výběrovém řízení na nového akvizičního náměstka (kam se nikdo nepřihlásil a obrana byla nucena výběr zrušit) se do staronové funkce v srpnu 2017 Koštoval vrátil. Přepřahalo se i s ministry. Po krátké epizodě s ministrováním Karly Šlechtové (za ANO) se v červnu 2018 ujal role ministr obrany za hnutí ANO Lubomír Metnar. V lednu 2019 Koštoval rezignoval. Na uvolněnou pozici v předvečer zásadních armádních tendrů Metnar vypsal výběrové řízení. Loni v srpnu v něm uspěl právník Říha, který byl do té doby ředitel odboru dohledu nad akvizicemi. Po odchodu Koštovala byl pověřen vedením celé sekce. O armádních nákupech za poslední dvanáct měsíců toho ví nejvíce. Právě on měl na starost i rozjetí nejobjemnější zakázky na pořízení pásových obrněnců. V něm se hraje až o 53 miliard korun.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!