2. června 2019 9:30, aktualizováno  9:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Válka mezi USA a Čínou by byla katastrofální,‘ řekl čínský ministr obrany. Žádná snaha rozdělit zemi ale prý neuspěje

Čínský ministr obrany Wej Feng-che salutuje na bezpečnostním fóru, které se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský ministr obrany Wej Feng-che salutuje na bezpečnostním fóru, které se... | foto: Reuters

Singapur Čínský ministr obrany Wej Feng-che v neděli v závěru bezpečnostního fóra, které se koná v Singapuru, kritizoval americkou podporu samostatného Tchaj-wanu a námořní operace Spojených států v Jihočínském moři. Zároveň však vysoce postavený čínský politik poznamenal, že válka mezi Čínou a USA by byla katastrofální, píše agentura Reuters. Peking je k otázce Tchaj-wanu velmi citlivý, ostrov považuje za svou vzbouřenou provincii.

Wej řekl, že Čína bude bojovat až do konce, pokud se jí kdokoliv bude snažit odtrnout od Tchaj-wanu. „Žádná snaha rozdělit Čínu neuspěje. Jakékoliv vměšování se do tchajwanské otázky je odsouzeno k neúspěchu,“ řekl ministr obrany.

Úřadující tajemník pro obranu Spojených států amerických Patrick Shanahan si...
Čínský ministr obrany, generál Wej Feng-che, na bezpečnostním fóru v Singapuru.

Čínsko-americké vztahy se ocitají ve stále větším napětí kvůli obchodní válce, americké podpoře Tchaj-wanu a sporům týkající se Jihočínského moře, připomíná agentura Reuters. Na různé části Jihočínského moře si kladou nárok Brunej, Indonésie, Malajsie, Filipíny, Tchaj-wan, Vietnam a Japonsko. Čína však prohlašuje, že jí na téměř celé území moře přísluší historické právo. Čínské nároky neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se rozhodnutím nebude řídit. Americké armáda proto do oblasti pravidelně vysílá své lodě a tvrdí, že tak činí v rámci zásady svobodné plavby.

Wej v evidentní narážce na Spojené státy prohlásil, že „některé země z jiného regionu připlouvají do Jihočínského moře, aby ukazovaly svaly pod záminkou svobody plaveb“.

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan v sobotu na bezpečnostním fóru v Singapuru vyzval Čínu, aby přestala narušovat suverenitu sousedních států, a varoval, že USA budou v příštích pěti letech investovat značné prostředky, aby si udržely vojenskou nadvládu v regionu.

02.června 2019 v 03:23, příspěvek archivován: 02.června 2019 v 09:30

“Despite ups and downs, China-US relations have been growing over past 40 years. Cooperation benefits both, confrontation hurts both. Reaffirmed importance of communication & constructive mil-mil relationship with @ActingSecDef at #SLD19” - General Wei | https://t.co/58D3gshA0Y https://t.co/Zr5vuQIAfo

Wej v neděli v ostrém projevu prohlásil, že Čína bude bojovat až do konce, pokud budou spojené státy chtít vést obchodní válku. Zároveň Čína ale podle ministra obrany „nechá dveře otevřené“ pro případ, že by USA chtěly jednat.

Masakr na náměstí Nebeského klidu byl správný

Čínský ministr obrany dále prohlásil, že krvavý zásah armády proti demonstrantům na pekingském náměstí Tchien-an-men před 30 lety byl „správným“ rozhodnutím a poukázal na následnou „stabilitu“ země. V odpovědi na otázku vznesenou po jeho projevu na bezpečnostním fóru v Singapuru označil tento vysoce postavený čínský politik tehdejší několikatýdenní protesty studentů žádajících v demokratizaci země za politické „nepokoje“, napsala agentura Reuters. Poukázala při tom na fakt, že se čínští vládní činitelé jen výjimečně vyjadřují k událostem ze 4.června 1989; zmínky o nich jsou v Číně tvrdě cenzurovány.

02.června 2019 v 07:13, příspěvek archivován: 02.června 2019 v 09:40

Statistics for @IISS_org Shangri-La Dialogue 2019: 624 delegates, 6313 badges printed, 56 nationalities, 44 government delegations, 28 full ministers, hundreds of bilateral meetings. #SLD19: Defence diplomacy at work.@Ng_Eng_Hen

„Všichni se starají o Tchien-an-men po 30 letech,“ řekl v neděli ministr Wej. „Během těch 30 let Čína pod vedením Komunistické strany prošla mnoha změnami - myslíte, že vláda jednala 4. června nesprávně? Vláda dospěla k závěru rázně ukončit ty nepokoje.“ Vývoj v Číně od roku 1989 ukázal, že vládní akce byly oprávněné, dodal Wej.

Protesty na náměstí Tchien-an-men byly „politickým chaosem, který ústřední vláda potřebovala uklidnit, což byla správná politika,“ řekl ministr obrany. „Díky tomu se Čína těší stabilitě a když ji navštívíte, dokážete pochopit tu část její historie.“

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!