Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Říkají si vojáci a chtějí chránit hranice. Armáda se od extremistů distancuje

Ve skupině Českoslovenští vojáci v záloze v nejsou příslušníci české armády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve skupině Českoslovenští vojáci v záloze v nejsou příslušníci české armády. | foto: ceskoslovenstivojaci.orgReprofoto

PRAHA Aktivně cvičí na obranu hranic a nepřátelé pro ně nejsou ruští vojáci, ale čeští politici. I když se skupina Českoslovenští vojáci tváří jako součást českých obranných složek, ministerstvo obrany se od nich striktně distancuje. A tvrdí, že žádní vojáci v extremistické skupině nefigurují.

Na Facebooku mají tisíce příznivců, odmítají členství Česka v NATO a často šíří ruskou propagandu. Řeč je o uskupení, které se pokřtilo Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO. Název ale mate, spolek nemá nic společného s Armádou České republiky či skutečnými záložáky, kteří jsou definováni zákonem.

Skupina je už nějaký čas pod dohledem armády. „Ministerstvo obrany aktivity skupiny “Českoslovenští vojáci v záloze“ zaznamenalo a striktně se od této skupiny distancuje,“ řekl serveru Lidovky.cz Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Kdo všechno je voják v záloze

Podle armády dokonce ve skupině nejsou ani opravdoví vojáci. „V současné době nemáme žádnou informaci o tom, že by k této skupině patřil jakýkoliv příslušník Armády ČR či příslušník Aktivní zálohy,“ tvrdí Lukovský. Pokud by se však situace změnila, bude se jí ministerstvo zabývat.

Nicméně pojem „voják v záloze“ je velmi široký. „Zahrnuje všechny občany, kteří dříve absolvovali základní vojenskou službu či bývalé vojáky z povolání, kteří po skončení služebního poměru odešli do civilu,“ upozorňuje Lukovský.

Pokud by došlo k ohrožení republiky, tak by mohli být vybraní „záložáci“ povolání k obraně. „Jinak ale nemají k armádě či resortu obrany žádný aktivní vztah,“ dodal Lukovský.

Server Lidovky.cz přední představitele skupiny Českoslovenští vojáci v záloze oslovil. Žádnou reakci se mu však do uzávěrky článku nepodařilo získat. Stránky uskupení nicméně pravidelně informují o tom, jak se „vojáci“ připravují na ochranu hranic a republiky.

Dopis prezidentovi

Migrace je teď totiž uvnitř klubu velké téma. Samozvaný „velitel praporu“ Marek Orbel dokonce poslal na Hrad dopis prezidentovi Miloši Zemanovi.

„Pane prezidente, je mezi námi už nyní mnoho těch, kteří budou schopni a ochotni na výkon takovéto služby nastoupit jako dobrovolníci a další záložáky jsme schopni pro tuto službu postupně získávat. Nabízíme svoji pomoc při ostraze hranic. Přísahali jsme věrnost vlasti a jsme připraveni svoji přísahu naplnit,“ píše se v otevřeném dopise.

„Vojáci v záloze“ také vystupují blízko extrémistické strany Národní demokracie, jejímž představitelem je kontroverzní politik Adam Bartoš, kterého ministerstvo vnitra pravidelně zařazuje do své zprávy o extrémismu.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...