Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Říkáte nepravdy, píše Tůma Svobodovi. Velká koalice v Praze se přibližuje

Česko

  10:07aktualizováno  17:18
PRAHA - Kandidát na pražského primátora Zdeněk Tůma (TOP 09) napsal v neděli naštvaný otevřený dopis svému protějšku z ODS Bohuslavu Svobodovi. Vyčítá mu, že šíří na veřejnosti nepravdy o průběhu vyjednávání mezi TOP 09 a ODS. Šance na vznik pravicové koalice na pražském magistrátu se tak stále zmenšuje.

Zdeněk Tůma a Bohuslav Svoboda foto: ČTK

"Neměli byste dále napínat jak nás, tak veřejnost a očekávám, že v nadcházejícím týdnu bez dalších mediálních hrátek jasně řeknete, jaký typ koalice v Praze hodláte uzavřít," vyzval Tůma v otevřeném dopise Svobodu. "Nadále platí, že jsme připraveni k diskuzi nad návrhem koaliční smlouvy, a to v jakémkoli složení. Platí i moje nabídka našeho osobního jednání," uzavřel dopis Tůma.

Svoboda v pondělní dopoledne reagoval na tento dopis veřejným prohlášením. "Jste-li přesvědčen, že tato cesta přispěje k pokroku našich jednání více než mediální podávání 'žalob' na mne, je to chvályhodné. Je-li to pokus vynutit si něco tlakem mediálních přestřelek, neprospěje to nikomu a ničemu," kontruje Svoboda.

Rozhovor s Bohuslavem Svobodou čtěte zde

Bývalému guvernérovi ČNB vadí Svobodova vyjádření v rozhovoru pro Lidové noviny a Mladou frontu Dnes. Svoboda totiž kritizoval šéfa vyjednávacího týmu TOP 09 Františka Laudáta. "On (František Laudát, poznámka redakce) řekl: Jste lhář a chcete se z jednání vylhat. Oni teď tvrdí, že to byla věta obecná vůči ODS a že se mluvilo pouze o tom, abychom se nevylhávali z nechuti uzavřít s nimi dohodu. Ale tak to zcela zaručeně nebylo," říká na adresu Františka Laudáta v rozhovoru pro LN Svoboda.

Vyjednávači TOP 09 a ODS si vysvětlovali otázníky u koaliční dohody

Vyjednavači TOP 09 a ODS se v pondělí dopoledne sešli nad návrhem koaliční dohody. Vysvětlili si nejasnosti kolem několika bodů, na zásadní problém prý nenarazili. Řekli to předsedové zastupitelských klubů TOP 09 Tomáš Hudeček a ODS Rudolf Blažek. Jednání tak pokračují i přes slovní přestřelky mezi pražskými lídry ODS a TOP 09.

"ODS dala k 25 bodům připomínku, respektive otazník. A těch pětadvacet bodů jsem s našimi experty dovysvětlil," řekl Hudeček. "Nemůžu mluvit za druhou stranu, ale nemyslím si, že šlo o připomínky typu 'toto ne, změňte to', ale spíše co to znamená," dodal s tím, že nemá pocit, že by v programu byl problém. Otazníky podle něj byly i kolem bodů, které šlo jednoduše vysvětlit.

Podrobnosti o jednotlivých sporných bodech nechtěl s ohledem na vzájemnou dohodu o prozatímní tajnosti návrhu zveřejnit. Dokument by měl obsahovat asi 55 okruhů.

S Hudečkem souhlasil i jeho protějšek z ODS Blažek. "V tuto chvíli tam zásadnější rozpor nevidím," řekl. Odpovědi TOP 09 zpracuje a předloží vedení ODS.

Podle Hudečka by mělo následovat jednání celého týmu v poměru tři ku třem. Termín ale prý ještě nebyl stanoven, mohlo by se tak ale stát již v úterý.

Tůma ale v otevřeném dopise oponuje: "A není pravda, že by Vám na jednání minulé úterý p. Laudát řekl, že 'jste lhář'. Vyjádřil podezření, že se 'z koalice s TOP 09 chcete vylhat', což je vyjádření sice ostré, nicméně není vůbec osobní vůči Vám a odráželo vážné pochybnosti o tom, jaké jsou vůbec záměry pražské ODS."

Hádky o program
Strany také rozděluje jednání o programu. Svoboda říká, že TOP 09 pořádný program chybí, Tůma zase kritizuje návrh občanských demokratů na MHD pro děti do 15 let zdarma. "Osobně ale nepovažuji sliby typu 'cestování dětem do 15 let v MHD zdarma' za hodné pravicové strany," píše v dopise.

Lídr pražské TOP 09 se také zastal místopředsedy strany a ministra financí Miroslava Kalouska. Svoboda v rozhovoru s LN řekl, že je mezi stranami "těžká shoda u rozpočtového určení daní". Taková změna by prý Praze vzala z rozpočtu 13 či 14 miliard korun. "Jeho (Kalouskova) opakovaná jasná vyjádření, že nové rozpočtové určení daní nepovede k poklesu příjmů pro Prahu, byste laskavě mohl již vzít na vědomí," uvedl Tůma. Kalousek již v sobotu obvinil Svobodu ze lži a požaduje po něm veřejnou omluvu. V pondělí mu navíc doručil otevřený dopis, v němž požadoval od Svobody omluvu.

Tůma ale vyvracel i další tvrzení ODS. "Není pravda, že by úterní prohlášení předsednictva TOP 09 obsahovalo tvrzení, že 'Vámi vybrané tváře jsou vlastně chapadla nějaké byznysu, a že chce jiné'. Nic takového tam není a nepodsouvejte nám, prosím, co jsme neřekli," žádá Tůma.

Čtěte také

Rezignace Dienstbiera otevírá dveře velké koalici
Vzájemné vztahy pražské ODS a TOP 09, která v komunálních volbách zvítězila, jsou tak stále napjatější. Šance na vznik pravicové koalice na magistrátu se proto zmenšují. Dalším krokem k velké koalici je navíc odstoupení Jiřího Dienstbier mladšího, lídra pražské ČSSD, který je tvrdě proti spojení sociálních a občanských demokratů na radnici. Dienstbier

Otevřený dopis Zdeňka Tůmy a reakce Bohuslava Svobody

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...