20. března 2015 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rittig unikl pokutě za výhrůžky spráskáním bičem. ‚Čeká ho významnější trest‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Lobbista Ivo Rittig na snímku z 21. března 2014 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Ivo Rittig na snímku z 21. března 2014 | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Ivo Rittig unikl postihu za výhrůžky vendetou a spráskání bičem. Po tom, co jeho případ policie nevyhodnotila jako trestný čin, ho nepotrestala ani radnice Prahy 2. Lobbistovi stíhanému v několika kauzách totiž podle ní hrozí mnohem závažnější postih.

„Věc byla odložena, protože sankce, kterou lze za přestupek uložit, je bezvýznamná vedle trestu, který bude podle očekávání uložen podezřelému z přestupku za jiný trestný čin v trestním řízení,“ řekl serveru Lidovky.cz vedoucí odboru správních agend Prahy 2.

Za výhrůžky vendetou a spráskáním bičem Rittiga policie stíhat nebude

Na Vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou se kvůli Rittigovi loni v srpnu obrátil šéf protikorupčního fondu Petr Soukenka. Krátce předtím Rittig veřejně pronesl slova o pomstě. „Já se chci naprosto zúčastnit se vší silou mojí osoby a povahy tohoto dění tady. Takže jsem už skoro rozhodnut, že přeruším svoji rezidenturu v Monaku a budu se naplno věnovat příběhům tady v Česku. Hlavně, abych měl čas na vendety,“ uvedl tehdy s tím, že seznam nepřátel je veliký.

Na adresu Soukenky a jeho tehdejšího kolegy z fondu Karla Randáka pronesl, že v jiné době by je nechal spráskat bičem a předhodit psům. V jiném rozhovoru oba muže označil za fízly a pedofily, kteří sledují jeho děti.

Vrchní státní zastupitelství nicméně předalo Soukenkův podnět k prošetření policii na Prahu 4, která však Rittigova slova nevyhodnotila jako trestný čin a předala ho městské části, aby posoudila, zda se lobbista dopustil přestupku.

Ivo Rittig v obklíčení

Ivo Rittig v obklíčení

Vyšší trest, na který se radnice odvolává, hrozí Rittigovi v rámci stíhání za výrobu jízdenek pro pražský dopravní podnik. Z každé u něj mělo končit 17 haléřů, obviněn je také kvůli úniku informací z Bezpečnostní informační služby a v kauze daňových úniků kolem petrochemické firmy Oleo Chemical.

Právě na případ dopravního podniku protikorupční fond upozornil. Lobbista v souvislosti s publikováním informací týkajících se případu na fond podal žalobu, ale neuspěl. Stejně tak neuspěli jeho právníci, kteří se u soudu domáhali rovnou zrušení fondu.

  • 10Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz