Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha po deštích zavřela vrata na Čertovce i náplavky, nejezdí část přívozů

Česko

  12:27aktualizováno  17:55
Praha - Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřel protipovodňová vrata na Čertovce a od večera také vltavské náplavky, sdělil mluvčí města Vít Hofman. Kvůli velké vodě nejezdily tři pražské přívozy ze sedmi. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňové aktivity, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

Praha podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) po obdržení výstrahy postupuje podle povodňového plánu. „Preventivně uzavřeme protipovodňovou bariéru v Čertovce a dále uzavřeme pro veřejnost i náplavky na městských částech Praha 1, 2 a 5,“ řekl. Magistrát podle něj monitoruje průtok Vltavy a je v kontaktu s Povodím Vltavy a městskými částmi, kterých se situace týká. Momentálně je uzavřená také plavební komora v Modřanech, protože je ucpaná splavenými věcmi.

Uzavírání náplavek v Praze.
Uzavírání náplavek v Praze.

Vrata na Čertovce byla podle informací magistrátu uzavřena po 13:00, s výjimkou cvičení v roce 2019 jsou nyní uzavřena poprvé od povodní v roce 2013. Přístup na náplavky nebude možný od pátečního večera, majitelé zaparkovaných vozů s nimi musí do 18:00 odjet, jinak budou auta odtažena. V sobotu se nebude konat ani oblíbený farmářský trh na Náplavce.

„Metropole preventivně informovala o možném vývoji nájemce a trhovce na náplavkách již v předstihu několika dní,“ uvedl Hofman. Tam, kde je to možné, bude podle magistrátu průtok vody Prahou regulován nádržemi vltavské kaskády. Vodní dílo Orlík má podle Povodí Vltavy dostatek prostoru pro naplnění, uvedl Hofman.

V sobotu se mají na Karlově mostě konat Svatojánské slavnosti Navalis, které by v případě zhoršení situace mohla povodňová situace ovlivnit. „V prvním povodňovém stupni opatření vydává magistrát, pořadatele Navalis budeme informovat při možné změně situace, která se vyvíjí velmi rychle,“ uvedl Hřib.

Kvůli zvýšené hladině Vltavy byl zastaven provoz tří pražských přívozů - linky P1 na trase Sedlec-Zámky, P3 jezdící z Lihovaru na Veslařský ostrov a P6 z Lahoviček k Nádraží Modřany, informoval na webu Ropid, organizátor MHD ve městě a okolí. Kolem 17:30 na twitteru oznámil, že provoz přívozu P3 byl znovu obnoven.

Vydatný déšť a silné bouřky, které Česko poprvé zasáhly ve středu a opakovaly se ve čtvrtek a v noci na pátek, zvedly hladiny řek na několika místech země, většinou na první nebo druhý stupeň povodňové aktivity. Podle meteorologů mohou být hladiny na jihozápadě Čech a v části Středočeského kraje zvýšené až do sobotního poledne, přičemž v sobotu očekávají další přeháňky a ojediněle bouřky.

Autor:
Témata: Počasí