Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Česko

Robot Pipeťák z ČVUT pomůže Bulovce s testováním vzorků na koronavirus. Ulehčí práci laborantům

Výzkumníci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze a Ústavu jaderné fyziky AV ČR z Řeže u Prahy vyvinuli robotický stroj na testování vzorků na koronavirus. foto: ČTK

PRAHA - S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutý na ČVUT. Robot je na Bulovce od úterý, vědci ho nemocnici bezplatně zapůjčili.
  21:09aktualizováno  22:29

Podle ČVUT laboratoř původně standardně testovala desítky vzorků denně, s přibývajícími vzorky však byli laboranti velmi zatíženi. Robot jim ulehčí a pomůže každý den bezpečně zvládnout zhruba 400 vzorků. Za Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) to oznámila Ilona Prausová.

Laboratoř pražské nemocnice Na Bulovce s robotem zvládne testovat až 400 vzorků...
Odběrové místo při Nemocnici na Bulovce.

„Součástí testování je i ruční pipetování vzorků s různými chemikáliemi, což vyžaduje pečlivou a soustředěnou práci. Při současném počtu vzorků se zvyšuje riziko chyby, a s tím by mohl pomoci právě robotický stroj,“ uvedla manažerka komunikace CIIRC Alena Nováková.

Stát pořídí termokamery do všech nemocnic, příští týden přijde prvních 50 z 500 objednaných

Robot se skládá z univerzálního robotického manipulátoru, pumpy, která dokáže zastat právě ruční pipetování, a vestavné počítačem ovládané laboratorní váhy. Váha po pipetování každého vzorku ověřuje, zda bylo přeneseno očekávané množství tekutiny.

S návrhem pomoci Bulovce přišel rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Od první plánovací schůzky po dnešní převoz robota uběhlo 15 dnů. Podle vedoucího projektu Václava Hlaváče z CIRRC vývoj zdrželo to, že bylo třeba zapojit znalosti a zkušenosti vědců z různých oborů i nutnost zapůjčení a nákupu potřebných zařízení. „Také jsme narazili na nečekané softwarové komplikace při řízení robotu kvůli skládání a chybám v několika softwarových prostředích, která jsme neprogramovali my,“ uvedl Hlaváč.

Na robotovi dále spolupracovali Vladimír Smutný z CIIRC, jaderný chemik, který radil, jak naučit robota pipetovat, a také Lenka Richterová z oddělení klinické mikrobiologie Nemocnice na Bulovce. Richterová podotkla, že automatizace některých kroků uvolní ruce personálu zejména na prvotní příjem a přípravu vzorků od pacientů k analýze.

Nemocnice bude robota využívat pouze po dobu, kdy bude třeba testovat vzorky na nový typ koronaviru. Poté se vrátí na ČVUT, výzkumníci ho rozeberou a jeho nejdražší součástky poslouží k jiným výzkumným účelům.

ČVUT se do boje proti koronaviru zapojila i několika dalšími projekty. Pro zdravotníky vyvinula a s pomocí spolupracujících organizací a firem vyrábí respirátor FFP3 tištěný na 3D tiskárnách i celoobličejové masky stejné třídy. Připravuje také dezinfekci, kterou dodává různým institucím, pražskému integrovanému záchrannému systému, sociálním službám či Horské službě ČR.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...