Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rodina postižené holčičky lékařské záznamy Pardubickému kraji nevydá. Předá je policii

Pardubická nemocnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pardubická nemocnice | foto: Michal Klíma, MAFRA

PARDUBICE Rodina dítěte, které má po narození v pardubické nemocnici následky, zdravotnickou dokumentaci k posouzení na ministerstvu zdravotnictví nevydá. Dokumentaci poskytne policii. V České televizi (ČT) to ve čtvrtek uvedl otec dítěte. O kompletní dokumentaci chtěl rodinu požádat Pardubický kraj, řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Předpokládal, že závěry z ministerstva budou rychlejší než závěry policejního vyšetřování.

„Po poradě s panem právníkem jsme se rozhodli, že dokumentaci hejtmanství vydávat nebudeme. Samozřejmě policii ji vydáme,“ řekl ČT otec dítěte.

Netolický uvedl, že spolu s porodem a poporodní péčí chce hejtmanství prověřit převoz rodičky z Vamberka do pardubické nemocnice. „Vzhledem k tomu, že se jedná o osobní a citlivé údaje, dohodli jsme se, že Pardubický kraj jako zřizovatel nemocnice, kde rodička porodila, požádá rodinu o to, aby vydala souhlas s tím, že všichni mohou poskytnout zdravotnickou dokumentaci. Rádi bychom ji předali ministerstvu zdravotnictví pro odborné posouzení,“ řekl pardubický hejtman po schůzce se zástupci Královéhradeckého kraje, společnosti Nemocnice Pardubického kraje a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Matka dítěte trpěla v těhotenství streptokokovou infekcí. Děvčátko po porodu zřejmě nedostalo včas antibiotika proti nákaze a ponese si trvalé následky. Pardubický kraj chce prověřit, zda nenastalo pochybení při transportu ženy do Pardubic. Předtím ji odmítla nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Zástupci Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, pod nějž nemocnice v Rychnově spadá, se setkání nezúčastnili. Fakultní nemocnice ve středu vydala prohlášení, že do tamního zdravotnického zařízení sanita rodičku vůbec nepřivezla, protože byla zcela zaplněná kapacita porodních lůžek i porodních boxů, o čemž záchranáře informovali. Ředitel nemocnice Vladimír Palička řekl, že ženu ambulantně vyšetřovali v minulosti, dítě převzali od pardubické nemocnice do péče po porodu kvůli komplikacím. Podle Paličky i ředitele společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáše Gottvalda zatím není zcela jasné, zda šlo o akutní stav rodičky, nebo ne. Akutní porody nemohou zdravotnická zařízení odmítnout. Palička uvedl, že informace od záchranné služby akutní stav neavizovaly.

Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) uvedl, že informace o případu jsou nejasné a kusé. „Bez jasného odborného posouzení v tuto chvíli nejsme schopni aplikovat další kroky,“ uvedl Štěpán. Zdůraznil, že je nutné zvlášť zkoumat transport rodičky a zvlášť její přijetí v pardubické nemocnici a poporodní péči. Nemocnice si zadala pro posouzení postupů znalecký posudek.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly chce ministerstvo v první fázi zmapovat cestu pacientky, což se týká tří zdravotnických zařízení - Rychnova nad Kněžnou, Hradce Králové a Pardubic. „Chystáme se do těchto nemocnic ve středu příští týden,“ řekl Prymula v ČT. Výsledky případné analýzy zdravotnické dokumentace Primula očekával zhruba za měsíc, policie věc podle něj může vyšetřovat i déle.

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje v pondělí odvolalo ředitelku pardubické a chrudimské nemocnice Štěpánku Fraňkovou. Podle mluvčí firmy Kateřiny Semrádové zůstane lékařkou pardubické nemocnice. Minulý týden kvůli případu lékaři a primář novorozeneckého oddělení dostali výtky.

Pardubická nemocnice také čelí obvinění kvůli pooperačním komplikacím malého chlapce v roce 2017, který následně zůstal v takzvaném bdělém komatu. Obviněny jsou i lékařka a dvě zdravotní sestry, a to z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle serveru Novinky.cz lékařka nyní pracuje na novorozeneckém oddělení pražské Thomayerovy nemocnice. V roce 2017 byla čerstvou absolventkou medicíny.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....