Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rodinné školky fungují i o dovolených

Česko

Cizí jazyky, biostravu, psychologické metody i simulaci rodinného prostředí. To vše nabízejí dnešní školky. Stačí si jen vybrat – a občas sáhnout až na dno kapsy.

Spousta dětí, málo učitelů a časová omezenost, tím vším se vyznačovaly školky ještě před pár lety. Dnes si můžete vybrat ze široké škály zařízení, která nabízejí pro děti speciálně vyškolené pracovníky v oblasti psychologických metod i rodinné zázemí.

„Pokud je deset dětí ve třídě, v očích veřejnosti to vypadá, jako by byly zakřiknutými individui. Jako by neobstály v běžném kolektivu, opak je ale pravdou. Děti mají v rodinných školkách lepší program, učitelé s nimi pracují na základě jejich dovedností a děti dostávají prostor. To v běžných školkách není možné z důvodu velkého počtu dětí, “ říká psycholožka Věra Drtinová.

Takzvané rodinné školky jsou fenoménem poslední doby. Oproti běžným školkám tu v jedné třídě není víc než patnáct dětí, na které dohlíží kvalifikovaný personál, navíc poskytují i nadstandardní služby, jako je večerní a víkendové hlídaní, kroužky a výuka cizích jazyků.

I ve „státních“ školkách samozřejmě pracují odborníci, ale vzhledem k platovým poměrům je často doplňují lidé bez potřebné kvalifikace. Ty bychom v rodinných školkách potkat neměli – ale také je za to třeba zaplatit. Rodinné školky jsou totiž vesměs soukromé. A měsíční školné se zhusta vyšplhá až k 10 tisícům korun.

„Po rodinné školce by měla následovat i soukromá základní škola. Dítě je potom v kolektivu třiceti a více dětí dezorientované a hlavně se musí podřizovat,“ upřesňuje Drtinová. „Naše školství je bohužel postaveno na obecných principech, které ještě stále generalizují všechny děti a nehledí na jejich individuální schopnosti a dovednosti ani na jejich slabiny.“

Dítě zvyklé svobodně se rozhodovat a všechno chápat svým tempem pak logicky obtížněji zvládá systém „pochop teď, nebo nikdy“. Pokud dítě ve škole něco nezvládne, nedostane ani šanci danou problematiku pochopit, protože na to prostě není čas.

„Soukromá škola nakonec posílí sebevědomí dítěte. Ví, v čem je dobré, v čem nikoliv a umí s tím žít ve stejně chápavém kolektivu. Do budoucna to tedy znamená, že nemá problém se prosadit ani v životě, ani mezi větším množstvím lidí. Umí si vybrat a má svůj názor. S tím mají pak spíše problém jedinci vycházející ze státních školních zařízení,“ dodává psycholožka Drtinová. Prázdninová alternativa Služby rodinných školek se dají využít i jako letní alternativa chůvy či babičky. Pražská Školička Jasmínek nabízí hlídání v letním období pro děti, které u ní nejsou zaregistrované. Není zde více než 10 dětí na den a měsíční poplatek za celodenní program pětkrát týdně je 12 500 korun. V ceně je zahrnut oběd a dvě svačiny, jídlo je z kategorie bio. Jasmínek se také zaměřuje na waldorfskou pedagogiku, rozvíjející tvůrčí schopnosti a sociální dovednosti.

Další ze soukromých pražských školek rodinného typu, Mateřská školka Heřmánek, nabízí měsíční hlídání už za 5000 korun, strava a plavání, které děti navštěvují, se ale platí zvlášť. V Heřmánku se jedna učitelka stará maximálně o osm dětí.

Pětiletí to mají jisté V běžném školním roce se v těchto zařízeních platí nevratný registrační poplatek kolem 2000 korun za dítě. A v létě už mají školky většinou plně obsazené stavy na celý nadcházející školní rok. Státní školka je oproti rodinným samozřejmě nesrovnatelně levnější, měsíční poplatek se pohybuje kolem jednoho tisíce korun.

Pokud právě řešíte, kam umístíte od září své dítě, alespoň u soukromých školek je už trochu pozdě honit bycha. Pětiletou ratolest ale do státní školky musí přijmout ze zákona v místě bydliště. Pokud tam není místo, musí mateřinka najít umístění pro předškoláka v okolí.

Ve státních školkách funguje systém od nejstarších po nejmladší, kdy se přednostně přijímají pětileté děti. Na mladší tak při dnešním baby boomu moc prostoru nezbude.

***

Montessori: školka za čtvrt milionu ročně

I v České republice stále stoupá zájem o Montessori školky. Momentálně zde existuje 18 mateřských a devět základních škol, které Montessori výuku uplatňují. Tato pedagogika se snaží o výchovu s maximálním důrazem na individuální přístup. Děti se tu učí pomocí smyslového vnímání, například naléváním vody, ukápnutím, tříděním, přiřazováním. Hlavní myšlenkou této pedagogiky je učení takovým způsobem, aby dítě vlastními silami a svým tempem získávalo nové vědomosti a dovednosti a tím samo vrůstalo do okolního světa. Za tento přístup se ale hodně platí. Jako první u nás vznikla v roce 2002 pražská pobočka. Nabízí hlídání batolat od roku a půl do tří let a program pro předškoláky od tří do šesti let, na který navazuje školní docházka až do 12 let. Za batolata (od osmi hodin ráno do tří odpoledne) za pět dní v týdnu tu ale zaplatíte ročně 280 000 korun. Za děti od tří do čtyř let 220 000 korun a za pěti- a šestileté 240 000 korun ročně. Rok základní školy pak stojí 305 tisíc korun. bas

Autor: