Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rodinné vstupné 2+2? Je to diskriminace, říká Jurečka a chce změnu

Rodina se třemi dětmi (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina se třemi dětmi (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Je to dobrá zpráva pro všechny rodiny s více než dvěma dětmi. Ministr zemědělství Marian Jurečka se rozhodl, že na podřízených institucích zruší tradiční vstupné dva dospělí plus dvě děti. „Je to diskriminace,“ říká pro server Lidovky.cz. O změně už jednal i s šéfem kultury Danielem Hermanem.

Rodinné vstupné platí pro 2+2, tedy dva dospělé a dvě děti. Na takovou nabídku narazí rodiny s více než dvěma dětmi na většině českých hradech, zámcích či muzeí. „Vždycky, když doplácím za vstupenku na třetí a čtvrté dítě, mám dojem, že jsme biti za to, že máme více dětí,“ říká pro server Lidovky.cz Martin Picek z Prahy. S manželkou jsou jednou ze zhruba devíti tisíc rodin v Česku, které mají čtyři děti. Na tento problém naráží prakticky kdekoli.

Ilustrační snímek

Nekompromisní vstupné 2+2 má například zoologická zahrada v Praze, Ústí nad Labem či ve Dvoře Králové. Na pražském koupališti Petynka mají dokonce dvojí úroveň rodinného vstupného, obě však platí jen na jedno dítě, tedy buď jeden dospělý a jedno dítě, nebo dva dospělí a k němu opět jen jedno dítě. Každé další je za příplatek čtyřicet korun. A například lanová dráha na Sněžku formu rodinného vstupného nemá dokonce vůbec.

„To by byl pro provozovatele hradu, kina nebo koupaliště takový problém pustit na rodinnou vstupenku - už tak často dost drahou - všechny členy rodiny? Minimálně u státem vlastněných atrakcí typu zoologická zahrada, hrad nebo koupaliště by to mělo být samozřejmé,“ zlobí se Picek z Prahy.

Naštvaný ministr

Podobnou situaci zažil nedávno i sám ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který s manželkou vychovává pět dětí. „Štve mě tento stav již od dětství, sám jsem z pěti dětí. I ve svém okolí mám mnoho známých, co mají více než dvě děti a potýkají se s tím od návštěvy bazénu, památek nebo dopravních prostředků,“ uvedl Jurečka a upozornil, že rodiny s více dětmi jsou na tom už tak prokazatelně finančně hůře. „A my je takto trestáme podruhé.“

Šéf zemědělství proto v průběhu července zaslal svým podřízeným ředitelům z rezortních institucí či úřadu dopis. V něm je požádal, ať rodinné vstupné upraví tak, aby bylo zvýhodněné nikoli jen pro rodiny se dvěma dětmi, ale i pro ty, kteří jich mají hned několik.

Anketa

Vítáte změnu vstupného z 2+2 na 2+děti?

Ano 2016
Ne 341
Je mi to jedno 302

V České republice byl dlouhou dobu nejčastější takzvaný dvoudětný model rodiny. Podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění z roku 2003 byly dvě děti v rodině ideální pro dvě třetiny dotazovaných. Český statistický úřad zveřejňuje počty domácností podle počtu dětí za roky 1961 až 2011. Ještě před pěti lety bylo bezmála sedmdesát tisíc rodin se třemi dětmi. Čtyřdětných rodin bylo tehdy devět tisíc a necelé dva tisíce s pěti dětmi v rodině. Obecně však počty rodin se třemi a více dětmi klesají.

Příplatky za děti

I tak se ale podle Jurečky jedná o diskriminaci a na základě jeho výzvy už ke změnám rodinného vstupného došlo. Například v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem. Tam za rodinné vstupné ve formě dva rodiče plus děti návštěvníci zaplatí 350 korun. Předtím by si rodina se čtyřmi dětmi musela připlatit o 160 korun, tedy 80 korun za každé další dítě.

Právě rodiny s dětmi jsou totiž cílovou skupinou kladrubského hřebčína. „Bereme tuto změnu jako vstřícný krok vůči našim návštěvníkům, který by se měl do budoucna projevit i v zájmu o prohlídky hřebčína, které provádíme nejen ve stájích, ale také na místním zámku, v postrojovně, kočárovně a místní lesovně,“ uvedl pro server Lidovky.cz ředitel Jiří Machek. Zvýhodněné vstupné se bude vztahovat i na akce, které bude hřebčín pořádat.

  • Například pražská či ústecká zoo ale žádné změny neplánují. Argumentují tím, že vícečlenné rodiny mají možnost zakoupit si další dítě za zvýhodněnou cenu. "Pokud přijde rodina se třemi či více dětmi, platí za ně běžné dětské vstupné. Takže si koupí rodinnou vstupenku plus příslušný počet dětských vstupenek po 60 korunách. O změně neuvažujeme," vzkázala za ústeckou zoo Věra Vrabcová. Změny ostatně neplánují ani v Praze. "Samozřejmě se snažíme maximálně vyjít vstříc i rodinám s více dětmi. Při zakoupení rodinné vstupenky lze pro každé další dítě dokoupit vstupenku zlevněnou o jednu třetinu. Tedy místo 150 korun, pouze za 100 korun," napsala Jana Myslivečková ze zoo Praha.

Pro rodiče a jejich všechny děti do 15 let se rodinná vstupenka za 220 korun vztahuje i pro vstup do Národního zemědělského muzea v Praze. Tady už platí od ledna loňského roku, od července se ředitel Milan Půček rozhodl tuto formu rozšířit na všechny pobočky, tedy zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a Čáslav.

„Myslím, že muzea mají být pro rodiny s více dětmi snadněji dostupná. Sám mám pět dětí, takže z vlastní zkušenosti vím, že to může být citelná finanční úleva. Mít více dětí je normální a státní instituce by měla k rodinám přistupovat rovným způsobem,“ vysvětlil Machek, co ho ke změně vedlo. Finanční dopady vstupného se prý fakticky neprojevily, naopak se muzeu podle ředitele Půčka zvýšila návštěvnost a tím pádem i tržby.

A od konce srpna chystá muzeum ještě jednu změnu: děti do 18 let budou mít v Praze vstup zdarma. „Zatím to bude platit do konce roku 2016 a jen pro expozice v Praze. Též zvážíme, zda to rozšíříme na ostatní pobočky pro rok 2017,“ uvedl ředitel Půček. Zároveň ale připomíná příklad Londýna, kde se ve státních muzeích neplatí vstupné vůbec. „Návštěvník si již jednou muzea zaplatil ze svých daní, proč by je měl platit dvakrát?“ diví se. A ke změně, respektive zavedení rodinného vstupného pro rodiče se všemi dětmi došlo i na Zemském hřebčinci v Písku. Tam dva rodiče a jejich děti zaplatí 120 korun.

Hrady a zámky

A dopis ministra Jurečky přistál i na stole jeho vládního kolegy Daniela Hermana (KDU-ČSL), pod kterého spadají například desítky státních hradů, zámků, zřícenin či rozhleden. Šéf ministerstva kultury Herman serveru Lidovky.cz potvrdil, že s Jurečkou na dané téma mluvil, jednání jsou však teprve na počátku.

„Analyzujeme možnosti našich příspěvkových organizací,“ napsal v sms zprávě. Ani Národní památkový ústav k věci zatím nechtěl podávat více informací.

Zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov má rodinné vstupné ve formě 2 dospělí a 3 děti.

„Tato společnost by měla v situaci, kdy vymíráme, umět ocenit a podpořit rodiny i právě touto formou úpravy vstupného. Myslím, že finanční výpadek provozovatelů by byl minimální,“ uzavřel ministr Jurečka.

Krok přivítal například i ministr dopravy Dan Ťok (ANO) či ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD). „My ale žádné takové instituce nemáme. Přímo podporujeme rodiny zaměstnanců už dvěma dětskými skupinami a jinak máme soutěž Obec přátelská rodině, kde můžeme podpořit například větší obce, které něco takového zavedou,“ uvedla ministryně.

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...