Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Rok 2009? Lidé si ho spojují s pocity zklamání a bezmoci

Česko

  20:03
PRAHA - Slovy vyjadřujícími pocity zklamání, strachu, nejistoty a bezmoci popsalo minulý rok nejvíce českých občanů od roku 1998. V průzkumu agentury STEM se tak vyjádřilo 47 procent dotázaných. Spokojenost s rokem 2009 vyjádřilo 30 procent a únavu zmínilo 23 procent občanů.

Strach a nejistota jsou nyní nejrozšířenější pocity foto: Shutterstock

Celkem 1297 respondentů odpovídalo mezi 2. a 11. lednem letošního roku. Pocity lidí z roku 2009 se znatelně změnily ve srovnání s posledním podobným výzkumem.

Strach a nejistota jsou nyní nejrozšířenější pocity a uplynulý rok si s nimi spojuje třetina obyvatel. Příčinou je podle STEM zřejmě nestabilita domácí politické scény v uplynulém roce a ekonomická krize, jejíž důsledky v minulém roce pocítili i občané ČR. Ubylo zejména těch, kterým představa minulého roku navozuje pocit vyrovnanosti.

Čtvrtina lidí se nudila
Z dlouhodobého hlediska jsou pocity únavy, nudy a neklidu stabilně
příznačné pro zhruba čtvrtinu lidí. Mění se však poměr lidí "spokojených" a "zklamaných". V šestnáctileté historii českého státu měli ti druzí navrch jen ve dvou obdobích - mezi lety 1997 a 2000 a v posledních třech letech.

První z těchto období naznačuje, že na hodnocení má vliv celkové
společenské napětí, nejistota vlády a rozpory mezi politiky, což jsou jevy, které této epoše dominovaly, uvádí STEM.

Stejným skutečnostem čelí lidé i v posledních letech, kdy se k politické nestabilitě navíc přidávají i ekonomické problémy. Pocity zklamání spojené s rokem 2009 se navíc objevují v největším rozsahu (47 procent) od ledna 1998 (48 procent).

Mladí jsou spokojení
Lidé se solidním nebo velmi dobrým materiálním zajištěním domácnosti mají z minulého roku podstatně příznivější pocity než ti, kteří jsou zabezpečeni špatně anebo jsou chudí. Silným dělícím kritériem je i věk - mladší lidé jsou v porovnání se staršími podle očekávání s uplynulým rokem spokojenější.

Ostře jsou pocity děleny podle stranických preferencí. Extrémní je nadále rozdíl mezi stoupenci ODS (52 procent spokojených) a KSČM (11 procent spokojených). Faktem však je, že se tento rozdíl proti minulým rokům zmenšil, a to zásluhou "vystřízlivění" části stoupenců ODS, podotkl STEM.

Autor:
Témata: STEM, ODS, Česko, KSČM

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!