Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozhodnutí o radaru? Až po volbách

Česko

USA údajně zvažují umístění prvků svého protiraketového štítu do jiných zemí, než je Česko a Polsko. Jasněji by mělo být na podzim, kdy USA zveřejní své další plány. Češi je v této souvislosti žádali, aby to udělali až po parlamentních volbách.

WASHINGTON/PRAHA Bude americký protiraketový štít umístěn v České republice a v Polsku, nebo jenom v Česku? Nebo na Balkáně či v Turecku? Spekulace o dalších krocích Američanů se v posledních dnech množí. Podle informací LN je ale právě český prvek štítu, radar, ohrožen nejméně. Američtí demokraté ho totiž chtějí a Kongres na něj vyčlenil i dostatek peněz.

Ihned s nástupem nové administrativy začali Američané pracovat na přezkoumání plánů týkajících se výstavby štítu. Barack Obama je totiž k tomuto projektu skeptičtější než jeho předchůdce, zejména pokud jde o jeho funkčnost a cenu. Polské i americké deníky teď přinesly informace o tom, že Washington zvažuje kromě těchto dvou faktorů i jiná místa, kde by mohl být protiraketový deštník umístěn.

Podle informací LN jsou ale spíše ohroženy interceptory v Polsku, než existence radaru v České republice. „Američané přemýšlejí nad náhradním místem pro protirakety, nelíbí se jim totiž ta stacionární verze,“ uvedl pro LN nejmenovaný diplomatický zdroj. „Radar demokraté chtějí. Jsou tu ale dva háčky – zaprvé naše vnitropolitická situace a zadruhé vývoj americko-ruských vztahů a jejich možné budoucí dohody,“ dodal zdroj.

S tím souhlasí i bývalý český vicepremiér Alexandr Vondra, který byl ve vládě, když byla s Američany podepsána dohoda o radaru. „Poláci jsou v horší situaci. Kdyby ta americká studie vyšla ve prospěch jiných nosičů než stacionárních, tak to u nich nebude,“ uvedl Vondra. „U nás to závisí na nás. Myslím si, že to není potřeba odepisovat. Ale zase pokud to tady nikdo nebude chtít, tak to neudělají. Mají jiné možnosti,“ dodal.

Česko sice smlouvy o radaru s Američany podepsalo, poslanci je však ještě neschválili. Vláda je totiž ze sněmovny raději stáhla, protože hrozilo jejich „smetení ze stolu“. Proti umístění radaru by hlasovali komunisté, sociální demokraté i někteří zelení.

Američané se nejprve nechali slyšet, že zveřejní revizi plánů na umístění štítu do konce letošního roku. Poté přišli s tím, že by se tak mělo stát již brzy na podzim. S tím ale Češi nesouhlasili a vyzvali je, aby řekli své definitivní slovo později. Nechtěli totiž, aby se radar stal jedním z témat kampaně k volbám, které se uskuteční 9. a 10. října. „V červenci jsem se s nimi o tom bavil a říkal jsem, že nemá smysl zveřejnit to během volební kampaně,“ uvedl pro LN Vondra.

Podle polských médií by se tak ale stát mělo. Jak informovala agentura PAP, USA své „review“ zveřejní do pěti týdnů. Češi však mají jiné informace. „Teď to vypadá, že to bude až po volbách, což je pro nás lepší varianta,“ dodal diplomatický zdroj.

***

„Myslím si, že to není potřeba odepisovat. Ale zase pokud to tady nikdo nebude chtít, tak to neudělají. Mají jiné možnosti.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!