Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
12. listopadu 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozsudek nad Rathem písemně: stál na vrcholu skupiny, úplatků bral nejvíce

Podle Davida Ratha nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle Davida Ratha nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA I když se držel v pozadí, fakticky byl David Rath v roli hejtmana hlavou zločinecké organizace ve Středočeském kraji. On rozhodoval, kolik kdo dostane z úplatků, sám si ostatně uloupl vždy nejvíc. O všech zmanipulovaných zakázkách měl přehled díky Petru a Kateřině Kottovým, kteří za něj dělali špinavou práci. V rozsudku nad Rathem a administrátorkou Lucií Novanskou to píše soudce Robert Pacovský.

Na více než dvousetstranném dokumentu označil soudce Ratha jako pachatele na samém vrcholu celé organizované skupiny. „Stál prakticky v pozadí celé páchané trestné činnosti a ke styku s ostatními jejími pachateli a dalšími osobami využíval především Kottovy. Ostatně byl to také Rath, který (jak opět bezpečně z dokazování vyplývá) z inkasovaných úplatků přebíral jejich větší část,“ napsal do verdiktu Pacovský.

Ratha letos v červenci zatím nepravomocně poslal středočeský krajský soud na 8,5 roku do vězení. Na úplatcích za stavební a medicínské zakázky si v roli hejtmana a poslance nechal slíbit 22 milionů, z nichž nakonec 16 skutečně přebral. Expolitikovu roli Pacovský již v soudní síni zběžně popsal, teprve v písemném vyhotovení rozsudku, s nímž se server Lidovky.cz seznámil, se soudce dostal k detailům.

Rath během soudu opakoval, že o manipulacích nevěděl a úplatek nikdy nevzal. To mu však Pacovský zjevně ani na okamžik neuvěřil. O průběhu všech cinklých zakázek podle něj nejenže věděl, navíc do některých i aktivně zasahoval. „Rath byl vždy Kottovými průběžně informován, bylo mu známo ve prospěch koho je zakázka manipulována, jaký za to bude poskytnut úplatek. Z dokazování také přesvědčivě vyplývá, že to byl právě on, kdo rozhodoval o následném dělení úplatku mezi něj a Kottovy,“ naráží soudce na jeden z přitěžujících momentů pro bývalého hejtmana.

David Rath, Petr Kott a Kateřina Pancová v dobré náladě.

Pacovský to ilustruje na zmanipulované zakázce na dodávku zdravotnické techniky pro nemocnici v Mladé Boleslavi. Rath a Kottovi z ní dostali úplatek 6,2 milionu. Když ale Kott Rathovi přivezl jako obvykle polovinu, tedy 3,1 milionu, tehdejší politik mu řekl, aby „zeslabil tu trojku“ a řekl si ještě o „jedničku“.

Trest pro Ratha

  • 8 let a 6 měsíců
  • Propadnutí peněz 8,678 milionů
  • 44 tisíc euro
  • 5 milionů na kontě u advokáta Adama Černého
  • 7 milionů z krabice od vína

Přeloženo: Rath si řekl o milion navíc, pro nějž si pár dní na to skutečně přijel ke Kottovým domů. „Bylo jasně prokázáno, že to byl Rath, kdo rozhodl, že mu musejí Kottovi předat větší část úplatku, než původně předpokládali a Kottovi také toto jeho rozhodnutí (byť dle odposlechů zjevně neradi) respektovali,“ píše k tomu Pacovský.

Evidentně naráží na dnes již dobře známý záznam z domu Kottových v Rudné, jenž zachytil sténání nad nečekanou ztrátou milionu. „Loučím se s vámi se slzou v oku. Měly jste tady zůstat. Ještě, že tomu, komu přistanete, moc velký štěstí nepřinesete,“ naříkal Kott.

Rathovi podle očekávání také přitížilo, že úplatky bral jako vrcholný politik, jeho jednání Pacovský v rozsudku popisuje jako společensky vysoce škodlivé. „Právě tito pachatelé, kteří jsou ve vysokých státních funkcích, na veřejnosti plamenně proti korupci ‚bojují‘, zatímco skrytě ji organizují, podílejí se na ní a kořistí z ní, jsou právě těmi, kteří podstatně přispívají k morální deziluzi veřejnosti z fungování státu a u určité části veřejnosti také k pocitu, že chovají-li se takto někteří vrcholní představitelé státu, je ospravedlnitelné takové chování i u ostatních občanů,“ opřel se v závěru rozsudku soudce do Ratha.

Soudce Robert Pacovský vynesl rozsudek v kauze Davida Ratha.

Soudce Robert Pacovský vynesl rozsudek v kauze Davida Ratha.

Sám expolitik tvrdí, že ho písemný verdikt ničím nepřekvapil. „To tvrdí už tři roky a budou to bez důkazů tvrdit dál. Když jim to dělá radost, ať si to tvrdí dál,“ napsal serveru Lidovky.cz. Proti rozsudku se stejně jako Kottovi odvolal. (VÍCE ZDE) V kauze Rath si odsuzující rozsudek vyslechlo celkem 11 lidí, Rathovi kromě trestu odnětí svobody nechal Pacovský propadnout 22 milionů korun.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...