Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rubín se mění v autorskou scénu

Česko

Malostranský Rubín, prostor s letitou divadelní tradicí, bude od začínající sezony 2008/2009 opět fungovat jako repertoárové divadlo.

PRAHA A Studio Rubín má od nové sezony i nové umělecké vedení, které tvoří čerství absolventi DAMU – uměleckým šéfem je dramaturg a již úspěšný dramatik Petr Kolečko a kmenovým režisérem Jan Frič.

Nové vedení chce Rubín profilovat jako exkluzivní komorní avantgardní scény v centru Prahy. „Chceme vytvořit prostor, kde budou moci přední tvůrci české ,avantgardy‘ spolu s podobně smýšlející nastupující mladou generací režisérů a herců využívat absolutní umělecké svobody, které se jim ve velkých kamenných divadlech nemusí vždy dostat,“ tvrdí tvůrci ve svém prohlášení. Podle nich je i dramaturgický plán první sezony důkazem směřování k autorskému divadlu, neboť ze šesti plánovaných titulů tři tvoří původní texty, zatímco druhá polovina jsou autorské adaptace klasických literárních děl.

„Naší prioritou vždycky bude autorské divadlo, protože většina umělců, kteří tady budou pracovat, vyznává názor, že soutěží o to, kdo udělá lepší jevištní metaforu na Hamleta, už bylo dost. Zároveň si ale nemyslím, že by se Rubín měl stát výlučným prostorem pro původní hru. Texty, které diváci uvidí, jsou spíše scénáře než nějaká literární díla – budou vznikat jako kolektivní práce v úzké spolupráci s režisérem a herci, což je úplně jiný proces, než když autor napíše hru a pak čeká, kdo ji vezme,“ říká Petr Kolečko, dramaturg a umělecký šéf divadla.

Kromě kmenového režiséra divadla Jana Friče budou v Rubínu pohostinsky režírovat například Jan Nebeský, Tomáš Svoboda, Daniel Špinar či Thomas Zielinski. Mezi herecké osobnosti, které zatím neformálně přislíbily spolupráci, patří Ondřej Pavelka, Alois Švehlík, Marie Málková, David Prachař či Karel Dobrý. Dramaturgie chce však především poskytnout prostor nastupující generaci mladých herců – V Rubínu bude hrát Ladislav Hampl, Jakub Prachař a další.

První premiérou „nového“ Rubínu bude v polovině října autorský projekt Horníci. Režie díla, které pojedná metafyzické téma nedostatku kyslíku, se ujme Jan Nebeský. V hlavních rolích tří horníků uvidíme Ondřeje Pavelku, Karla Dobrého a Jakuba Prachaře. Do konce roku by Rubín měl uvést ještě Kolečkův Soprán ze Slapské přehrady – původní jednoaktovku o existenciální krizi mladého umělce (režie Tomáš Svoboda) a Dívčí válku Jana Friče, tentokrát však z pohledu utlačovaných.

Na repertoáru divadla zůstávají starší inscenace Zlatý prsten Jana Třísky (hraje se 22. a 28. 9.) a HOMO 06 (16. a 30. 9.) režiséra Daniela Špinara. Ta se dosud hrála v Divadle DISK na pražské DAMU. Divadlo nebude mít ani nadále stálý herecký soubor, ale počítá s vytvořením stálého domácího repertoáru, který bude těžištěm veškeré produkce divadla.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat