21. května 2012 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ruská vlajka na čestném místě. Hrad vyvázne bez pokuty

Na druhém nádvoří Pražského hradu visela při návštěvách ruského státníka na čestném místě vlevo ruská vlajka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na druhém nádvoří Pražského hradu visela při návštěvách ruského státníka na čestném místě vlevo ruská vlajka. | foto: Michal Doležal, ČTK

Kancelář prezidenta republiky nemusí dodatečně platit za to, že při loňské návštěvě tehdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva vlála na čestném místě namísto české vlajky ruská. Rozhodli o tom úředníci Prahy 1. Podezření ze správního deliktu se podle nich neprokázalo, případ tak odložili.

„Diplomatický protokol má různá kritéria. V tomto případě je to neurčité, nevznikl zde proto důvod k zahájení řízení,“ zdůvodnila odložení případu serveru Lidovky.cz mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

ČTĚTE VÍCE:

Hradu původně hrozila pokuta až 10 tisíc korun. Zákon totiž od roku 2001 stanovuje pozice státních praporů jasně: vlajka Česka musí mít vždy čestné místo. Tedy při čelním pohledu na objekt vlát vlevo při vyvěšení dvou vlajek, vprostřed při vyvěšení lichého počtu, v prostřední dvojici vlevo při vyvěšení sudého počtu vlajek, a pokud je v řadě více než pět vlajek, musí být první zleva, případně navíc i poslední v řadě.

Jenže záběry z návštěvy ruského prezidenta ukázaly, že na čestném místě vlála ruská vlajka. To se nelíbilo angažované občance, která vše nahlásila úřadům.

Hrad od počátku trval na tom, že se nijak neprovinil. Aktuální závěr úředníků přivítal. „Byli jsme si jisti, že jsme nepochybili,“ potvrdil včera mluvčí prezidenta Radim Ochvat. I při „ruském incidentu“ prý dostáli protokolu.

Rozpor mezi zákonem a vyvěšováním vlajek v praxi vysvětlují znalci na hradní protokol tím, že existuje ještě i protichůdné pravidlo etikety: a sice že host má stát na čestném místě po pravici hostitele. Tím pádem by měl za sebou cizí státní symbol.

„V praxi se to často řeší tak, že se vyvěsí řada střídajících se vlajek států,“ dodává Ladislav Špaček.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?