Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruské kolo na Smíchově? Za 200 milionů ho postaví firma s kapitálem 12 tisíc

Česko

  5:00
PRAHA - Vykouzlit romantiku na Smíchovské náplavce. To si od obřího ruského kola slibuje radnice Prahy 5. Přitom projekt za zhruba 200 milionů korun má připravit firma, která vznikla před necelými čtyřmi měsíci a její základní kapitál činí 12 tisíc korun.

„Vyhlídkové kolo vykouzlí romantiku na Smíchovské náplavce,“ slibuje městská část Praha 5 na svých webových stránkách. foto: MČ Praha 5

Kritika na šedesátimetrové výhlídkové kolo na smíchovské náplavce přišla od politiků, památkářů, místních obyvatel, opozičních zastupitelů a nově i neziskové organizace Transparency International.

Projekt vyhlídkového kola Prague Wheel, které má kopírovat například dominantu britského Londýna, odsouhlasili radní Prahy 5 a už brzy se chystají na turistický kolos podepsat smlouvu. Investorem má být společnost Timsbury Capital, která, jak upozorňuje nezisková organizace Transparency International, vznikla teprve v dubnu letošního roku.

Náklady na horské kolo

„Působí značně nedůvěryhodně, aby byla realizace projektu za více než 200 miliónů svěřena společnosti, jejíž základní kapitál by pokrýval náklady leda tak na horské kolo,“ říká k chystanému projektu Milan Eibl, analytik Transparency International.

Jeho slova lze doložit jednoduchým pohledem do obchodního rejstříku. Společnost s ručením omezeným Timsbury Capital byla zapsána před třemi měsíci. Jako předmět podnikání má uveden pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor a výrobu a služby.

Podnikatel Jiří Havrda, který nyní za projekt mediálně vystupuje, do firmy vstoupil v květnu a od té doby je jediným společníkem a jednatelem. Jeho základní kapitál činí 12 tisíc korun. Oficiálně má firma sídlo psané v panelovém domě v pražském Kamýku.

Schéma funkčního využití ruského kola na Praze 5.

Schéma funkčního využití ruského kola na Praze 5.

„Pokud jde o podobné projekty, je to naprosto jednoduchá praxe,“ uvedl pro server Lidovky.cz sám podnikatel Havrda. „Na začátku jsme nevěděli, jestli tento projekt bude schválený a jestli se bude vůbec podepisovat. Proto se účelově založila společnost konkrétně pro tento projekt,“ vysvětlil dále investor.

Průhledná firma

Myšlenka na takzvané ruské kolo v Praze se podle jeho slov zrodila už před osmi lety. Od té doby prý firma vyčkávala, zdali se najde vhodné místo a dojde i na konečnou realizaci. Právě proto byla firma Timsbury Capital založena zcela účelově a kromě běžné praxe je to do jisté míry i žádoucí.

„Aby tam nebyly jiné vazby. Je to naprosto průhledná firma, čistý daňový subjekt. Jsem tam já jako jednatel a jako společník, není to nic neobvyklého,“ zopakoval Havrda s tím, že společnost byla založena skutečně jen kvůli tomuto projektu.

Podle odborníka, kterého server Lidovky.cz oslovil, se skutečně jedná o standardní postup. Investor za účelem realizace developerského projektu založí ad hoc společnost, kterou lze dnes uvést do provozu už se základním kapitálem od jedné koruny.

Pohled na plánované ruské kolo ze strany Tančícího domu.

„Důvěryhodnosti developerské společnosti však samozřejmě dodává vyšší základní kapitál, který je u významnějších projektů obvyklý. Pokud developerská společnost, nebo skupina, do které náleží, nemá v České republice k dispozici odpovídající prostory, bývá standardním postupem využití služeb profesionálního poskytovatele služby umístění sídla společnosti. Poté je však obvyklé, že taková developerská společnost přesune sídlo do vlastních či pronajatých prostor odpovídajících potřebám projektu. Sídlo developerské společnosti, která má realizovat významný projekt, umístěné například v bytě, na její důvěryhodnosti nepřidává,“ uvedl pro server Lidovky.cz Martin Bohuslav, advokát v Ambruz & Dark Deloitte Legal.

Nápad ruského kola na Praze 5 se ostatně nelíbí ani primátorce města Adrianě Krnáčové (ANO). „Jedno ruské kolo máme na Výstavišti a myslím, že to stačí. Praha je navíc úplně jiné město než Londýn a z mého pohledu se do památkové rezervace nehodí. Konečné slovo ale budou mít památkáři, kteří rozhodují autonomně a já ani úřad jejich názor nemůžeme ovlivňovat,“ uvedla pro server Lidovky.cz.

Totální úlet, říkají architekti

Kritika na turistickou atrakci podle vzoru Londýna či Paříže se snesla také ze strany architektů. „Považuji to za nesmysl. Návrh z Prahy 5 mě ale nijak nepřekvapuje. Po betonových květináčích je to další úlet tímhle směrem. Nejvíce mě ovšem zaujalo vyjádření pana starosty. Ten řekl, že zatímco to na druhém břehu Vltavy to žije a navštěvuje jej spoustu lidí, pro ‚jeho‘ břeh to prý neplatí. Tohle má být důvod, proč tam postavit obří kolo,“ myslí si například Adam Gebrian. Další reakce si můžete přečíst ZDE.

Pronájem pozemku pro takzvané Prague Wheel bude firmu stát 56 500 korun měsíčně. Podle ČTK má být sjednáno na deset let, a to do 31. prosince 2026, s právem na prodloužení této doby za stejných podmínek na dalších deset let.

Betonové květináče na Praze 5

  • Zřejmě nejslavnější městskou „ozdobou“ na Praze 5 jsou betonové květináče. Jsou to zhruba tři roky, kdy se v páté městské části objevilo celkem 277 nevzhledných truhlíků z betonu.
  • Nápad za zhruba 19 milionů korun, přičemž šestnáct šlo z kapsy Evropské unie, se ale od počátku potýkal nejen s kritikou obyvatel. Rady si nevědělo ani samo město, a tak se z květináčů, které měly mimo jiné snížit emisní zátěž, staly reklamní plochy nebo dokonce bazény.
  • Takzvané Květináčové párty v nich pořádali nespokojení studenti ČVUT.
  • Za tento betonový počin dostala Praha 5 od památkářů dvě pokuty. Umístila je totiž na chráněných územích bez povolení.

V odložených květináčích kousek od Radlické sice roste zeleň a v cestě nikomu...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat