Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Růžový tank se vrátil se vztyčeným prstem

Česko

  16:02aktualizováno  16:37
PRAHA - Slavný Růžový tank se po dvaceti letech vrátil do Prahy, kde byl umístěn na pontonu uprostřed Vltavy. Pancéřový kolos přivezl do Prahy speciálně upravený nákladní vůz z vojenského muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou.

Růžový tank na Vltavě foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Ve smíchovském přístavišti ho naložil jeřáb na ponton. Poté se tank po řece přesunul až na své dočasné stanoviště mezi Karlovým mostem a mostem Legií.

Růžový tank se opět stěhuje do Prahy

Sovětský tank, který poprvé přetřel na růžovo výtvarník David Černý v roce 1991, bude dominantou řeky v rámci Týdne svobody. Akce má připomenout 20. výročí odchodu sovětských vojsk z Československa a rozpuštění Varšavské smlouvy.

Na plavbu tanku se dnes kromě početného hloučku novinářů přišel podívat i Černý. Na obrněnce připevnil prst mířící k nebi, který s růžovým tankem barevně sladil. Prst byl už součástí původní instalace, později se ale z tanku ztratil.

Na dotaz, co ho před dvaceti lety vedlo k myšlence natřít tank na růžovo, dnes Černý poznamenal, že na to chtěl "balit ženský".

Vondra: Važme si svobody

Nakládání tanku na plavidlo se zúčastnil i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Při plavbě růžového tanku se tak sešli oba hlavní aktéři nejslavnější Černého mystifikace, která se odehrála v souvislosti s instalací plastiky Entropa při prezentaci českého předsednictví EU v Bruselu.

Podle Vondry je růžový tank symbolem svobody ve dvojím smyslu.

Růžový tank se opět stěhuje do Prahy

Přijeli na něm ruští vojáci, kteří se podíleli na osvobození Československa od nacistické okupace, a po pádu komunismu v roce 1989 dostal svou slavnou růžovou podobu.

TÝDEN SVOBODY

Týden svobody je akce pořádaná k 20. výročí odchodu sovětských vojsk a rozpuštění Varšavské smlouvy. Na akci se podílejí ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničí a Vojenský historický ústav.

Součástí týdne je mezinárodní konference věnovaná konci Varšavské smlouvy, konference k 100. výročí narození amerického prezidenta Ronalda Reagana, výstava Bratrské objetí? a další akce.

"Tank zůstává růžový a svobodu stále máme, tak si jí važme," poznamenal Vondra.

Plavidlo s růžovým tankem proplulo kolem Vyšehradu, zdymadlem u ostrova Žofín a nakonec zakotvilo mezi Střeleckým ostrovem a Smetanovým nábřežím.

Zde má být do 1. července.

Organizátoři akce ze společností Opona uvažovali původně o umístění tanku na Václavském náměstí, kde se většina akcí Týdne svobody koná.

Kvůli podtunelování náměstí ale šestačtyřicetitunový kolos na náměstí stát nemohl. Organizátoři proto přišli s myšlenkou umístit tank na Vltavu.

NÁMĚSTÍ SOVĚTSKÝCH TANKISTŮ

Náměstí Sovětských tankistů v roce 1968Tank byl v letech 1945 až 1991 vystaven na smíchovském náměstí Sovětských tankistů (dnes náměstí Kinských) na památku osvobození Československa vojsky Rudé armády. V dubnu 1991 natřel výtvarník Černý tank na růžovo.

Obrněnec poté řízením osudu několikrát změnil barvu, až se ustálila opět na růžové. Mezitím byl ze Smíchova odstraněn a připadl do sbírek Vojenského historického ústavu Praha.

Růžový tank na Náměstí Kinských

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...