Bez Němců to nepůjde South Stream má vést podobně jako Nabucco plyn z oblasti Černého moře a střední Asie přes Balkán do střední Evropy, ale bude pod kontrolou Ruska. Navíc si oba projekty konkurují, pokud jde o zdroje zemního plynu.
Nabídka přišla od Alexandra Medveděva, šéfa ruského monopolního vývozce plynu, polostátního podniku Gazprom. RWE ruský návrh zvažuje. Nabucco je „momentálně pro RWE stále nejlepším projektem,“ prohlásil ale nejmenovaný představitel RWE.
Německá společnost by se teoreticky mohla zúčastnit obou konkurenčních projektů, jako se o to pokouší rakouská firma OMV. Fakticky by ale byl bez účasti firmy RWE a hlavně jejích financí projekt Nabucco definitivně pohřben. Gazprom se snaží vybudovat nové plynovody do Evropy, které by obcházely současné tranzitní země – Ukrajinu a Bělorusko. Rusové, kteří dodávají do Evropy čtvrtinu její spotřeby zemního plynu, totiž tvrdí, že tranzitní země způsobují svým chováním opakované výpadky dodávek. Kromě toho jim ovšem nové plynovody umožní získat vůči tranzitním zemím lepší vyjednávací pozici.
Vyhnout se Ukrajině Gazprom už staví ve spolupráci s německými firmami E. ON Ruhrgas a Winterhall plynovod Nord Stream vedoucí pod dně Baltského moře z Ruska do Německa.
Ten by měl být hotový za dva roky a umožní obejít území Ukrajiny, ale také třeba Polska, přes které dosud proudil ruský plyn do Německa. Na projektu Nord Stream se chce podílet také francouzská společnost GdF Suez.
***
Nabucco je „momentálně pro RWE stále nejlepším projektem“