Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
20. dubna 2018 10:17, aktualizováno  15:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rýsuje se vládní pakt ANO s ČSSD: Hamáček na vnitro, Poche na zahraničí

Předseda ČSSD Jan Hamáček po vyjednávání o vládě s hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jan Hamáček po vyjednávání o vládě s hnutí ANO. | foto: ČTK

PRAHA Přichází den D, kdy se mohou posunout jednání o vzniku koaliční vlády ANO a ČSSD podporované KSČM. Průběh jednání je od pondělního setkání předáků hnutí a sociální demokracie zahalen tajemstvím a mlhou. LN v pátek ráno hovořily se dvěma zdroji blízkých vedení ČSSD a ANO, z nichž vyplývá, že strany by se měly na koalici dohodnout.

Souhlas prý padl již i na několika resortech. Ministerstvo vnitra, tedy úřad, o který se vedou nejtvrdší boje, by měl řídit předseda ČSSD Jan Hamáček. Ministrem zahraničí se má stát europoslanec Miroslav Poche. Jejich jména podle zdrojů LN jsou již „jistota“.

Pocheho instalace je důležitá z hlediska vnitřního chodu sociální demokracie, Poche totiž ovládá klíčovou pražskou organizaci, která by následně ve straně sehrála důležitou roli při přesvědčování straníků o správnosti rozhodnutí vstoupit do vlády řízené trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem, což se řadě oranžových straníků zajídá. Poche je prozápadně orientovaný politik, zároveň umí mluvit s tuzemskými manažery a obchodníky, kteří se v uplynulých letech pustili do spolupráce s čínskými finančníky – zejména skupinou CEFC, kterou nyní z části „znárodnila“ čínská státní korporace CITIC Group.

Odsouhlasí-li v pátek politické grémium a předsednictvo ČSSD pakt s ANO, mělo by se v dohledné době uspořádat vnitrostranické referendum. Do hry zároveň vstoupí i komunisté, u nichž se s napětím očekává, jak dopadne její sobotní sjezd. Důležitým úkolem bude sladit „noty“ v oblasti zahraničí, protože bude-li zvolen opětovně předsedou Vojtěch Filip, nastanou otázky, jak dále vystupovat například v oblasti válečného konfliktu v Sýrii nebo jak ostře a kriticky bude možné přistupovat k Putinovu Kremlu.

Veto a soud

Hnutí ANO sociálním demokratům nabízí celkem pět ministerstev. Jasné zatím není, jaké ministerstvo by měl získat statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Ve hře je údajně stále více možností. Jak informují páteční LN, součástí koaliční smlouvy má být i blokační menšina pro ministry ČSSD, aby je ANO v důležitých věcech nemohlo na vládě silově přehlasovat. Podmínkou je i ustanovení, že už prvoinstančním rozhodnutím o vině člena vlády koaliční smlouva končí. Takto se ČSSD chce vypořádat s problémem, že premiér Babiš je trestně stíhaný kvůli podezření ze zneužití evropských dotací v kauze Čapí hnízdo.

ČSSD jedná o podmínkách obnovení rozhovorů o vládě s ANO

Předsednictvo ČSSD jedná v Lidovém domě o obnovení rozhovorů o vládní spolupráci s hnutím ANO premiéra Andreje Babiše. Místopředseda strany Roman Onderka novinářům před jednáním potvrdil, že ČSSD dostala od ANO nabídku pěti resortů včetně ministerstva vnitra. Podle informací jde o ministerstva práce a sociálních věcí, zemědělství, kultury a resort obrany, či zahraničních věcí. Podle místopředsedy Martina Netolického bude ČSSD žádat vzhledem k Babišovu trestnímu stíhání, aby přímo v koaliční smlouvě stálo, že v případě prvoinstančního odsouzení jakýkoli člen vlády opustí kabinet.

O případných výsledcích obnoveného jednání s ANO by mohl rozhodnout ústřední výbor strany příští sobotu, uvedl Netolický. Podle odpůrců vládního angažmá ČSSD záleží na tom, jak sociální demokraté dokážou svou roli obhájit. Část krajů podle místopředsedy Jaroslava Foldyny spolupráci s ANO odmítá.

"Tady nejde o počty ministerstev, ani ministerstva, ale o podstatu toho, v jaké situaci se bude nacházet sociální demokracie. Jde o to, abychom důstojně mohli splnit očekávání a být v důstojné roli před občany," řekl Foldyna novinářům.

Senátor Petr Vícha popsal, co sociálním demokratům na spolupráci s ANO vadí. "Naši členové na všech úrovních musejí předkládat negativní lustrační osvědčení, čistý trestní rejstřík a prohlášení, že na ně není vedeno žádné řízení. Členové se ptají, proč to neplatí pro premiéra? My s ANO nemáme 101 hlasů, takže vždycky budeme v područí KSČM," uvedl. Dodal, že ANO stejně ve Sněmovně hlasuje v dohodě s komunisty a hnutím SPD. Onderka si nedovede představit spolupráci v případě, že by ČSSD nemělo možnost ovlivňovat ministerstva propojená s programovými prioritami sociálních demokratů. Potvrdil, že ČSSD dostala nabídku na řízení ministerstva vnitra a čtyř dalších, nechtěl ale upřesnit, o která jde. Zdůraznil, že v pátek předsednictvo zřejmě pouze rozhodne o pokračování, či nepokračování rozhovorů s ANO. Definitivně rozhodnou o angažmá ČSSD ve vládě členové strany v elektronickém referendu.

Předseda Senátu Milan Štěch zopakoval, že je proti spolupráci s hnutím ANO, sociální demokracie by podle něj neměla být ve vládě, spíš se má soustředit na přípravu podzimních komunálních voleb.

Autor: ČTK

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?