Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S ohavnými protiislamisty nechci spolupracovat, říká ,jaderná baba’ Drábová

Volební štáb Starostové a nezávislí: Dana Drábová a Petr Gazdík v objetí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební štáb Starostové a nezávislí: Dana Drábová a Petr Gazdík v objetí | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se během sobotního odpoledne stala hvězdou hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Ve volbách do krajského zastupitelstva získala přes jedenáct a půl tisíce preferenčních hlasů, což je nejvíce nejen ve Středočeském kraji, v němž se rozhodla ze druhého místa kandidovat, ale i v samotném hnutí. „O vysoké politice ale určitě neuvažuji,” odmítla v rozhovoru pro server Lidovky.cz vyšší politické ambice.

„Je to překvapení a velký závazek, abych pracovala, jak se sluší a patří,” okomentovala Drábová volební výsledky. V současné chvíli zastává krom funkce ve státním úřadu také pozici místostarostky obce Pyšely. Přesto se pokusí všechny funkce, co nejlépe skloubit.

„Když to nepůjde, budu se muset rozhodnout, co všechno můžu dělat pořádně a co už ne a to pak přenechám jiným,” uvedla Drábová. Už teď má ale jasno, že přednost bude mít určitě Státní úřad pro jadernou bezpečnost, v jehož čele působí už od listopadu roku 1999.

Drábová ve volbách do krajského zastupitelstva získala přes 11,5 tisíce...

Krajská témata jsou podle „jaderné baby”, jak Drábová sama sebe na předvolebních billboardech nazvala, všude stejná. „Doprava, sociální služby, zejména péče o seniory, zdravotnictví, školství. O to se má kraj starat,” řekla Drábová. Sama by se v zastupitelstvu ráda věnovala školství.

„Dlouhodobě jde o můj velký zájem. Od doby, co jsem skončila vysokou školu, někde učím. V Pyšelích jsem také předsedkyně školské rady naší základní školy. To je téma, ve kterém se pohybuji. Myslím si, že je to pro budoucnost téhle země hrozně důležité,” upozornila Drábová.

VÝSLEDKY VOLEB:

Své zkušenosti z „atomového úřadu” by ráda uplatnila v oblasti bezpečnosti, krizového řízení a příprav na mimořádné situace. „Náš svět se mění tak rychle, že je v tom neustále potřeba něco dělat. Myslím, že by se by se měla udělat dobrá mapa rizik, a to jak je kraj na ta aktuální rizika připraven,” řekla Drábová.

Stranické myšlení prý nemá, bude ale ráda, když si starostové budou do případné koalice vybírat lidi podle toho, co už předvedli a co mohou udělat pro kraj.

„Určitě bych nechtěla spolupracovat s protiuprchlíky a protiislamisty. To bezesporu ne a vnímám to jako špatně ošetřené téma i na celostátní úrovni. Což způsobilo, že takovéhle strany, mně ohavné, se dostaly i na krajskou úroveň,” doplnila Drábová.

Dana Drábová ve volbách do krajského zastupitelstva získala přes 11,5 tisíce...
Kandidátka hnutí STAN Dana Drábová ve volebním štábu hnutí 8. rijna v Praze,...

Ve Středočeském kraji vyhrálo s více než dvaceti procenty hnutí ANO. Získalo tak celkem šestnáct mandátů, čímž o jedno křeslo přeskočilo STAN. V krajském zastupitelstvu zasednou také zástupci ČSSD, ODS, KSČM a TOP 09.

Dana Drábová

  • Od 1. listopadu 1999 je šéfkou Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
  • Přes osmnáct let je zastupitelkou v Pyšelích, od roku 2010 i místostarostkou
  • Vystudovala jadernou fyziku, přesněji obor dozimetrie / aplikace ionizujícího záření, na pražském ČVUT (1985).
  • V roce 2000 získala také vědecký titul Ph.D., čestné doktoráty má z Technické univerzity Liberec a Vysoké školy báňské
  • V říjnu 2014 jí prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy o rozvoj vědy

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.