Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sarkozy v. stávkující masa

Česko

Francie je ochromena - k železničářům se připojili učitelé, pošťáci i zdravotní sestry

PAŘÍŽ/PRAHA Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zažívá ve svém úřadu zřejmě nejtěžší dny od chvíle, kdy byl zvolen. Muž, který je znám svojí hyperaktivitou a neustálým vystupováním v médiích, zůstal v čase vrcholících stávek nezvykle potichu. Vyjádřit se má až ve čtvrtek. Včera jen řekl, že reformy musejí pokračovat.

Když začali před týdnem stávkovat železničáři, byli představitelé vlády i odborů optimističtí a doufali, že stávka skončí během jednoho či dvou dní. Jejich předpovědi se ale nesplnily a země galského kohouta nadále přichází o 300 až 400 milionů eur denně.

Nová vlna protestů udeřila na Francii včera, kdy se ke stávkujícím železničářům připojili státní zaměstnanci - zejména učitelé, pošťáci, zdravotní sestry, zaměstnanci finančních úřadů a mnozí další. Na rozdíl od železničářů a energetiků jim nejde o penzijní reformu, žádají pouze růst platů. To, že stát své zaměstnance příliš dobře neodměňuje, připustil v rádiu France Inter i ministr pro rozpočet Eric Woerth. Zároveň ale varoval, že náklady na stávku mohou snížit ekonomický růst.

Poklesla kupní síla

Čtyřiadvacetihodinová stávka se od časově neomezené stávky železničářů liší i tím, že s ní sympatizuje většina francouzské veřejnosti. Podle průzkumu agentury CSA vyjádřilo pochopení pro stávkující 53 procent Francouzů.

Pokles kupní síly potvrdil i ředitel vládního Institutu pro vědecký výzkum (CNRS) Jean-Claude Thoenig: „Co se týče kupní síly, platy se bezesporu snížily. Nejdříve pomalu během posledních let, nyní s inflací a rostoucí cenou ropy ještě víc,“ řekl v on line rozhovoru pro deník Le Monde. Státní zaměstnanci prý mají pocit, že se na ně poněkud zapomnělo.

V protestech včera pokračovali i studenti vysokých škol, kteří zablokovali 20 z 85 univerzit. Nelíbí se jim totiž zákon, který dá školám větší autonomii - především možnost vydělat si peníze i v soukromé sféře.

Lidé, kteří včera přerušili práci nebo studia, se také vydali do ulic -tisíce demonstrantů se sešly například v Paříži, Lyonu, Grenoblu a Marseille. Představitelé odborů, reprezentující více než pět milionů Francouzů, tvrdí, že jejich kupní síla klesla od roku 2000 o šest procent. Nesouhlasí ani s vládním záměrem propustit během příštího roku 23 000 zaměstnanců, z toho polovinu ve školství.

Sarkozyho poradce Raymond Soubie věří, že s železničáři by mohlo dojít k dohodě už při dnešním jednání u kulatého stolu. Stát jim nabídne balíček 90 milionů eur, který by je měl odškodnit za pozdější odchod do penze. Reformy, s níž vyhrál Sarkozy květnové prezidentské volby, se však vzdát nehodlá. Protesty proti klesající kupní síle už podle průzkumů veřejného mínění mírně snížily prezidentovu popularitu.

***

Kde se stávkovalo

Doprava - ve Francii včera vyjela jen asi třetina vlaků, v Paříži stávkovala většina zaměstnanců metra i autobusů. Omezen provoz byl i na letišti Orly, kde protestovali letečtí dispečeři. Na dálnicích se vytvářely mnohakilometrové zácpy.

Školství - podle oficiálních informací ministerstva se do stávky zapojilo téměř 40 procent pracovníků resortu. Studenti navíc zablokovali 20 z 85 univerzit. Pošta - stávkovalo 15 procent zaměstnanců, připojila se i pětina pracovníků v telekomunikacích.

Energetici - ve státních podnicích Électricité de France a Gaz de France přerušilo práci 14 procent lidí.

Noviny - francouzské deníky byly k mání pouze na internetu, protože stávkovali distributoři tisku. reuters

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat