Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sarkozyho sokovi hrozí 1,5 roku vězení

Česko

PAŘÍŽ Soudní proces v aféře Clearstream, v němž byl mimo jiné bývalý premiér Dominique de Villepin obviněn ze snahy očernit nynějšího prezidenta Nicolase Sarkozyho, dospěl včera v Paříži do svého závěru vystoupením zástupců obhajoby. Na konečný rozsudek bude nutné počkat do začátku příštího roku.

V samotném procesu expremiér hrál vedle dalších čtyř obžalovaných spíše okrajovou roli, i když některá média líčení postavila na roveň div ne gladiátorského souboje dvou politických konkurentů, kteří se prý nenávidí.

Villepin vystupoval jako oběť represe státního aparátu. „Nicolas Sarkozy slíbil, že mě pověsí na řeznický hák, a svůj slib splnil,“ prohlásil tento týden s odkazem na výrok, který se Sarkozymu přisuzuje. I jeho obhájci se postarali o pořádné mediální divadlo – v této souvislosti hovořili například o pomstychtivosti „paranoického tyrana“.

Sarkozy se připojil k trestnímu řízení jako poškozený soukromý účastník, čímž zdůraznil osobní zájem na Villepinově potrestání. To ovšem zvýšilo obavy o nestrannost soudu.

Státní prokuratura navrhla pro Villepina podmíněný trest 1,5 roku vězení a pokutu 45 000 eur (1,16 milionu korun) za spoluvinu plynoucí z vědomé nečinnosti, tedy z toho, že nepodnikl potřebné kroky k zastavení konspiračního spiknutí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!