Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Saský premiér dál odmítá zavření hranic s Českem a Polskem, dojíždějící zdravotníci jsou nepostradatelní

Koronavirus v Německu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus v Německu. | foto: Reuters

Drážďany Saský premiér Michael Kretschmer dál odmítá, aby se uzavřely hranice s Českem a Polskem. Čeští a polští pracovníci jsou v saském zdravotnictví nepostradatelní, řekl v rozhovoru s listem Die Welt. Kretschmer zároveň kritizoval různá opatření v různých zemích Evropské unie, které jsou podle něj i důvodem, proč Sasko zavádí testování pendlerů dvakrát týdně.

„Hraničíme v Sasku s Polskem a Českem a toto trojzemí je společným hospodářským i životním prostorem. To nelze jednoduše rozřezat,“ řekl saský premiér novinářům listu Die Welt. Čeští a polští zdravotníci, kteří do Saska dojíždějí za prací, jsou podle Kretschmera nepostradatelní.

Řada problémů v koronavirové krizi podle zemského premiéra pramení z rozdílných opatření v různých zemí EU. „Předpokladem otevřených hranic je ale společné chápání toho, jak bojovat s pandemií. Není možné, abychom v Drážďanech přijímali drastická opatření a v sousední zemi se otvíraly všechny obchody. Tím se maří naše úsilí,“ řekl.

Rozdílné přístupy ke zvládání krize jsou podle něj důvodem, proč Sasko od neděle bude od českých přeshraničních pracovníků vyžadovat negativní testy na koronavirus dvakrát týdně.

Německo v pátek zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí. Zatímco Sasko bude žádat po pendlerech dva testy na koronavirus týdně, pro vstup do Bavorska se budou muset čeští přeshraniční pracovníci nechat testovat každých 48 hodin.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...