Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Sběratel odznaků Komorous bude generálem

Česko

PRAHA Muž, který se na své slavnostní uniformě chlubí třinácti různými medailemi a dalšími čtyřmi vyznamenáními, si možná brzy opět polepší. Místo tří plukovnických hvězd má totiž Jiří Komorous nosit na výložkách jednu hvězdu generálskou.

Tuto poctu navrhuje pro kontroverzního policejního matadora jeho patron, ministr vnitra Martin Pecina. Komorouse navrhl k povýšení do hodnosti brigádního generála. Jako první na to upozornil deník Právo.

Pecina chce vyšperkovat uniformu svého náměstka za jeho dlouholetou práci v policejním sboru a teď i na vnitru. Včera s ním souhlasila i vláda.

Komorous ale nemá zatím nic jasného. Jeho povýšení musí totiž posvětit prezident, který letos už jedno policejní povyšování zhatil. Do generálské hodnosti nepustil dva dnes už bývalé policejní náměstky Jiřího Houbu a Ivana Bílka, které navrhovala povýšit ještě Topolánkova vláda. Jiří Komorous přitom opravdu nepatří mezi postavy, které by nebudily rozpaky.

Pokračování na straně 4 Komorous generálem? Proč?

Dokončení ze strany 1

PRAHA - Do této chvíle se prvnímu náměstkovi ministra vnitra Jiřímu Komorousovi hromadila vyznamenání především nad levou kapsou. Nyní zřejmě posílí i na ramenou.

Možná už 28. října totiž dostane na Pražském hradě zbrusu nové generálské výložky s hvězdou. Může totiž povýšit do hodnosti brigádního generála.

Navrhl to ministr vnitra Martin Pecina, který Komorouse před několika měsíci na vnitro přivedl. Informaci přinesl jako první deník Právo.

S návrhem navíc včera souhlasila i vláda. Poslední slovo bude mít v celé věci prezident. Pokud nebude mít Václav Klaus žádné námitky, povýší Komorouse při příležitosti některého z nadcházejících státních svátků.

Klaus ovšem už letos jedno navrhované policejní povýšení zhatil. Odmítl návrh Topolánkovy vlády na povýšení dnes už bývalých náměstků policejního prezidenta Jiřího Houby a Ivana Bílka.

Martin Pecina zdůvodňuje Komorousovo povýšení především jeho mnohaletými zkušenostmi v policejním sboru. „Pan Komorous si to zaslouží za svou dlouholetou práci u policie i teď na ministerstvu vnitra,“ řekl přesně Pecina.

Jmenování do hodnosti generála je pro Komorouse pouze prestižní záležitost. S touto hodností totiž není spojená žádná finanční odměna, jak tomu bylo v minulosti.

Kromě Komorouse by měly povýšit další tři policejní špičky. Mezi nimi je sám policejní prezident Oldřich Martinů, který by měl získat hodnost generálmajora. Stejnou hodností jako Komorous, tedy brigádní generál, by se mohli v budoucnu chlubit šéf západočeské policie Miloslav Maštera a generální ředitel hasičského sboru Miloš Svoboda. Podle předkládací zprávy prokazují všichni čtyři muži „vysokou profesionální připravenost“ a útvary pod jejich vedením dosahují velmi dobrých výsledků.

Komorousův policejní vzestup Jiří Komorous zažívá v posledních měsících opravdu raketový vzestup. Není to přitom tak dlouho, co se rozhodl u policie definitivně skončit a věnovat se vlastní detektivní agentuře. Pecina, který se v té době dostal do vedení resortu vnitra, si ho ale vytáhl zpět na vrchol. Bývalému šéfovi Národní protidrogové centrály nabídl místo náměstka pro policii.

Jmenování Komorouse do této funkce ale tvrdě kritizovala ODS i Strana zelených. Komorous se totiž na post náměstka dostal jen díky tomu, že opět vstoupil do služebního poměru. K získání místa tak potřeboval mírnější lustrační osvědčení, než kterým by se musel prokázat jako civilista. Podle kritiků tím obešel lustrační zákon. Vyšší osvědčení by totiž kvůli své minulosti v řadách StB nedostal.

Před listopadem 1989 studoval Jiří Komorous školu Státní bezpečnosti a byl příslušníkem první správy StB. Komorous se v tomto případě hájil tím, že na zmíněné škole studoval pouze jazyky. Od ministerstva vnitra v minulosti obdržel negativní lustrační osvědčení stvrzující, že nebyl veden jako spolupracovník StB.

Komorous si vysloužil kritiku od bývalého ministra vnitra Ivana Langra. Ten mu vyčítal, že se prý podílel na odvolání náměstka policejního prezidenta Jiřího Houby.

Podle Langra Komorous společně s Pecinou vyvíjeli od počátku svého působení v úřadu enormní nátlak na Houbovo odvolání.

Osmačtyřicetiletý Komorous má 24 let policejní praxe, před nástupem k policii vystudoval práva v Praze. Má prověrku na stupeň tajné. Proslul několika kontroverzemi - známé je například jeho působení v uskupení Ordo Lumen Templi založeném zpěvákem Danielem Landou, které provázela nařčení z extremismu. Známá je také hádka Jiřího Komorouse s tehdejším šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Janem Kubicem. Ten mu totiž tenkrát v roce 2007 vytkl jeho předlistopadové kontakty s StB.

***

čestná medaile Městské policie Praha

čestná medaile Vyšší policejní školy v Brně

medaile za věrnost u policie I. stupeň

medaile za věrnost u policie II. stupeň

medaile za věrnost u policie III. stupeň

medaile za vzornou službu

Generálního ředitelství cel

medaile za zásluhu o bezpečnost

Návrh na povýšení kontroverzního bojovníka proti drogám mnoha lidem nevoní

Hrudník plný ocenění První náměstek ministra vnitra Jiří Komorous je známý svou láskou k odznáčkům. Co vlastně nosí na klopě?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!