Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Schwarzenberg: Krausovy a Hřebejkovy výroky při kampani byly za hranou

Česko

  7:00
PRAHA - Neúspěšný prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg kritizoval výroky svých podporovatelů, moderátora Jana Krause a režiséra Jana Hřebejka, během prezidentské volby. Krausovo obvinění Miloše Zemana, že chodí se svoji dcerou a Hřebejkova slova o rudých a hnědých prasatech v okolí vítěze volby, označil Schwarzenberg v rozhovoru pro Lidové noviny za "silně za hranou".

Karel Schwarzenberg foto: MAFRA - Petr TopičLidové noviny

Kraus na svém facebookovém profilu vtipkoval, že Zeman je milenec své dcery Kateřiny. "U nového prezidenta mám zatím jen dvě podezření: Že mluví i ze spaní a že chodí s vlastní dcerou,“ napsal. Hřebejk si zase neodpustil poznámku na adresu lidí z okolí nastávajícího prezidenta, jež označil za "rudá a hnědá prasata, která táhnou lháře a demagoga na Hrad". Později musel vysvětlovat, že neměl na mysli Zemanovy voliče.

ČTĚTE TAKÉ:

Oba podle Schwarzenberga přestřelili. "Honza Kraus, kterého uznávám jako vynikajícího satirika, obvinil Miloše Zemana, že chodí se svojí dcerou. To je pro mě zkrátka nepřijatelné. Veřejně nařknout otce, že má vztah s vlastní dcerou. Kdyby to někdo udělal mně, dotklo by se mě to. A dotyčného bych zastřelil," uvedl Schwarzenberg. 

Příliš silná slova podle něj volil i Hřebejk. "On sice později vysvětlil, že nemyslel všechny hlasy pro Zemana, že jen upozornil na ten nešťastný inzerát v Blesku a na to, že Zemanův tým čerpal informace ze snad jediného antisemitského serveru v Česku. To jsou ale věci, které se dělat nemají," myslí si šéfdiplomat. 

Hřebejk: Stojím si za svými slovy

Hřebejk názor Schwarzenberga komentovat nechtěl, za svými slovy si nicméně stojí. "Jediné, v čem je to za hranou, že ze sestřihu v televizi nevyplynulo, že nemyslím voliče, ale partu fašounků, estébáčků a bolševiků, kteří zadávali inzeráty do Blesku nebo psali o hákových křížích na hradě Therese Schwarzenbergové. Tito lidé se Zemanem spolupracovali a nikdy se od nich nedistancoval. Pokud ano, tak lhal, protože se stejně kolem něj motali. V tomto ohledu na tom nemám co měnit," řekl serveru Lidovky.cz. Kraus na dotaz serveru Lidovky.cz nereagoval.

Režisér Jan Hřebejk v posmutnělé Lucerně po vyhlášení výsledků voleb.
Jan Kraus

Finále volby se nicméně neslo především v duchu osobních útoků ze strany Zemana, a to i přes to, že oba finalisté volby slíbili, že se v kampani před druhým kolem vyhnou osobním útokům. Zemanův tým například převzal informace od antisemitského novináře Adama B. Bartoše, který napsal, že na hradě rodiny manželky knížete visí obraz s hajlujícími lidmi a hákovými kříži. Záhy se ale ukázalo, že její rodina památku již 300 let nevlastní.

Jednoznačně největší podpásovkou volby se stal inzerát Nevolte Karla Schwarzenberga otisknutý první den volby v deníku Blesk, který obsahoval lživé informace. Nakonec se ukázalo, že ho zadal pražský advokát Vladimír Zavadil, bývalý důstojník StB. Nejvyšší správní soud konstatoval, že byl porušen zákon, ale dopad inzerátu nebyl tak velký, aby zvrátil výsledek volby.

Lživé výroky v prezidentské kampani

Jak vypadalo prezidentské finále?

Nechyběl ani boj o hlasy známých osobností. Koho podpořili slavní?

Silné výroky a ostrá slova kampaně. I to je prezidentská kampaň.

PŘEHLEDNĚ: Kolekce podpásovek: hajlování na hradě, podraz kamarádky a otec kolaborant

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat