Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
9. března 2013 12:55, aktualizováno  13:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Držte si distanc od politiků, katolíkům nedělají dobře, varoval Schwarzenberg

Prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg se svou pověstnou dýmkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg se svou pověstnou dýmkou. | foto: MAFRA - Petr Topič

Vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09) při mši k cyrilometodějským oslavám v Praze řekl věřícím, aby si zachovali odstup od politiků a státu. Podle něj v dnešní době někdy věřící hledají oporu u státu a u politiků, jakoby zapomněli na poučení z 20. století.

Schwarzenberg také vyzval církve, aby dobře hospodařily se svým majetkem a získaly si opět důvěru lidí. Bohoslužby se zúčastnily stovky věřících, přítomni byli zástupci nejen katolické, ale i dalších církví.

"Varuji vás před tím, zachovejte si, prosím, velmi zdravou distanc od politiků a od státu. Nedělá nám dobře, nám katolíkům, když se příliš přibližujeme státu," řekl ministr zahraničí a předseda vládní strany TOP 09 poté, co ve svém proslovu připomněl nedávný podpis smluv o vyrovnání státu s církvemi.

O podpisu smluv čtěte zde:

Věřící mají podle něj plnit své povinnosti ke státu a společnosti, ale zároveň si udržet zdravý odstup od moci, k níž se opět příliš přibližují. Upozornil, že nesmí zapomenout na poučení z 20. století.

Vyrovnání s církvemi

Za zabavený majetek získají náboženské obce během 30 let náhradu 59 miliard korun navýšených o inflaci, stát jim naopak postupně přestane vyplácet pravidelné roční příspěvky na činnost. Finanční odškodnění jako jediná ze 17 obcí, které na něj mají nárok, nepřijala Bratrská jednota baptistů.

"Snad to, co se během 20. století stalo, bylo dokonce pro nás zdravé...," uvedl Schwarzenberg. Ve 20. století byl v tehdejším Československu zásahem státu značně omezen vliv církví, které také přišly o rozsáhlý majetek.

Vztah byl přerušen, spravujte majetek s pokorou, řekl šéf TOP 09

V souvislosti s navrácením majetku církvím si je Schwarzenberg jako restituent a dlouholetý hospodář vědom nesmírné odpovědnosti vůči zemi i sousedům, s nimiž se musí vycházet. Trvá podle něj dlouhou dobu, než se získá důvěra a přízeň lidí, kteří zde po generace pracovali.

Proto je podle něj potřeba spravovat majetek dobře a s patřičnou pokorou. "Prosím vás o to, když se teď ujímáte toho, co po generace a po staletí patřilo církvi, ale po dlouhých desetiletích byl vztah přerušen. Je to odpovědnost tento vztah zase vybudovat. Pokoru potřebujeme, abychom získali důvěru lidí, kteří v tom žijí," prohlásil.

Podobu vyrovnání s církvemi tvrdě kritizovali opoziční sociální demokraté, komunisté i Věci veřejné. Všechny tři strany podaly stížnost na zrušení restitucí k Ústavnímu soudu. Ten opozici ale nevyhověl, takže vláda může smlouvy plnit - více čtěte zde

Ústavní soud odmítl návrh poslanců ČSSD na předběžné opatření, které tomu mělo zabránit.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/ustavni-soud-nezastavil-cirkevni-restituce-odmitl-navrh-cssd-pb3-/zpravy-domov.aspx?c=A130305_132422_ln_domov_ziz

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!