Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenberg uznal porážku. Volby vyhrála lež. A ne jedna, řekl

Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto: ČTK

PRAHA Neúspěšný prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg uznal porážku. Z Paláce Lucerna na dálku pogratuloval vítězi Miloši Zemanovi a vzkázal mu, aby byl prezidentem všech občanů. Rozdíl deseti procent podle něj způsobily lži v předvolební kampani.

"Deset procent je jasný rozdíl, zvítězil Miloš Zeman, uznávám. Doufám, že se mu podaří být prezidentem všech českých lidí," pronesl za potlesku.

Schwarzenberg potom poděkoval pomocníkům a nepřímo si rýpl do svého rivala. "Rád bych poděkoval svému týmu, protože se nedopustil žádných lží a podpásovek ani v nejvypjatějších chvílích, zachovali jsme si čest," řekl.

ONLINE REPORTÁŽ Z 2. KOLA PREZIDENTSKÉ VOLBY MŮŽETE SLEDOVAT ZDE

O výsledku podle něj rozhodla ostrá kampaň. "Rozdíl deset procent je výsledkem této kampaně. Ze života vím, že proti jistým pomluvám není možné se bránit. Volby vyhrála lež. A ne jedna," pronesl neúspěšný kandidát.

Za pět let se o prezidentský post už Schwarzenberg znovu ucházet nebude. Nastoupit má nová generace, aby rozhodla o budoucnosti. Volební výsledky zklamaly jeho příznivce sledující volby v čimelické hospodě. Právě v Čimelicích Schwarzenberg několik let v mládí žil.

Prezidentské volby vyhrál Zeman se ziskem 54,8 procenta hlasů.Schwarzenberga porazil o půl milionu hlasů. Volit přišlo 59,1 procenta lidí. Úřadu by se nový prezident měl ujmout 8. března.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...