23. dubna 2013 17:20, aktualizováno  18:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas: Schwarzenbergovy hrozby jsou trapné, ale neobejdu ho

Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Petr Nečas (ODS) odmítá obejít ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) při jmenování velvyslanců. Reaguje tak na slova prezidenta Miloše Zemana, že pokud se na obsazení nedohodne se Schwarzenbergem, půjde rovnou za předsedou vlády. Ministr zahraničí kvůli tomu pohrozil odchodem TOP 09 z koalice.

"V této věci musí dojít ke konsenzu mezi ministrem zahraničí, prezidentem a premiérem, přičemž prezident podle ústavy velvyslance nenavrhuje. To by znamenalo posun k poloprezidentskému systému, což odporuje našemu ústavnímu rámci," napsal Nečas v prohlášení.

ČTĚTE TAKÉ:

Spor prezidenta a šéfdiplomata považuje Nečas za dětinský a poškozuje podle něj Česko. "Silácké hrozby ministra Schwarzenberga považuji za trapné. Dobře ví, že se vždy důsledně držím ústavních zvyklostí. Ke změně mého postoje mne může přimět pouze pokračování podobných hloupých a neprozřetelných výroků ze strany ministra Schwarzenberga," neodpustil si Nečas rýpnutí.

Ministr zahraničí po jednání v Bruselu své výhrůžky, že padne vláda, pokud bude Nečas se Zemanem jednat, mírnil. "Mluvil jsem o důsledcích," řekl Schwarzenberg. Po Nečasově ostrém vyjádření novinářům v Bruselu řekl, že už se v zahraničí o sporu nechce bavit. "To si schovám, až se vrátím do Prahy," uvedl. 

Velvyslance jmenuje prezident, zopakoval ve Vídni Zeman

Zeman v úterý při návštěvě Vídně pronesl, že  věří v brzké ukončení sporu. "Ústava České republiky naprosto jasně říká, že velvyslance jmenuje prezident s kontrasignací premiéra. Jsou zde dvě varianty - buď se dohodnu s ministrem zahraničí, nebo se dohodnu s panem premiérem," pohrozil prezident.

Konflikt mezi Zemanem a Schwarzenbergem propukl kvůli případnému jmenování bývalé první dámy Livie Klausové velvyslankyní na Slovensku, což si přeje hlava státu. Schwarzenberg zase dlouhodobě prosazuje názor, že velvyslancem by měli být zkušení kariérní diplomaté. Klausová, která se narodila v Bratislavě, v letošní kampani před přímou volbou prezidenta podpořila Zemana, jehož soupeřem byl ve druhém kole hlasování Schwarzenberg.

Zeman podle šéfa diplomacie nyní zablokoval již dohodnutá další jmenování velvyslanců. Česká republika v současnosti nemá v Rakousku velvyslance. Zastupitelský úřad ve Vídni vede ve funkci chargé d'affaires Ivana Červenková.

Prosadí Miloš Zeman do Bratislavy Livii Klausovou?

Prosadí Miloš Zeman do Bratislavy Livii Klausovou?

"Přál bych si, aby vzhledem k významu Rakouska pro Českou republiku byl v Rakousku velvyslanec, který by byl výraznou osobností," řekl Zeman, aniž uvedl případné kandidáty. Očekává ovšem, že velvyslanec "by měl splňovat tak elementární podmínky, jako například mít dokončeno vysokoškolské vzdělání a mluvit německy". To podle Zemana u některých velvyslanců nebyla "tak samozřejmá podmínka, jak by se mohlo zdát".

ogoOndřej Golis, ČTK