27. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausová několikrát jednala s 'přítelem' Zemanem. Velvyslance prý neřešili

Prosadí Miloš Zeman do Bratislavy Livii Klausovou? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prosadí Miloš Zeman do Bratislavy Livii Klausovou? |

PRAHA I přes hektický program si Miloš Zeman na dobrou přítelkyni čas udělá: hned několikrát v poslední době navštívila Hrad Livia Klausová. Bývalá první dáma a žhavá kandidátka na velvyslankyni v Bratislavě však s prezidentem spor, který v týdnu zasáhl i koalici, prý neřešila. Hradní mluvčí tvrdí, že šlo čistě o přátelská setkání.

Zeman měl tento čtvrtek nabitý. Dopoledne v Senátu podpořil své kandidáty na Ústavní soudce, poté se na Hradě setkal s předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem, odpoledne na Žofíně předal cenu vítězi soutěže Manažer roku.

Přesto si ve svém diáři udělal místo na schůzku s Livií Klausovou, kterou navrhl na místo velvyslankyně na Slovensku a dostal se kvůli tomu do vážného sporu s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

ČTĚTE TAKÉ:


O žhavém tématu ale kupodivu podle hradní mluvčí Hany Burianové nepadlo ani slovo. "Jednalo se opravdu o soukromé přátelské setkání. Nyní se jedná na úrovni Hradu a ministerstva zahraničí, ne na úrovni pana prezidenta a jednotlivých adeptů," řekla serveru Burianová Lidovky.cz.

A podobných přátelských schůzek na soukromé téma proběhlo více. "Několikrát už tady pana prezidenta navštívila, i před tím ho navštívila v jeho kanceláři v Loretánské ulici. Proběhl oběd i s panem Klausem, nyní je plánována i večeře (v pátek večer spolu povečeřeli Klausovi a Zemanovi), opravdu se jedná o přátelská, nikoliv pracovní setkání," tvrdila v pátek Burianová.

Livia Klausová na předávání studentských cen v Karolinu.

Livia Klausová na předávání studentských cen v Karolinu.

Otázka jmenování velvyslanců se přitom tento týden přenesla i na půdu vládní koalice. Prezident v Rakousku prohlásil, že pokud se nedohodne s ministrem zahraničí, půjde rovnou za premiérem Nečasem. Schwarzenberg obratem pohrozil odchodem z vlády a situaci musel uklidnit až předseda vlády prohlášením, že šéfdiplomata neobejde. (ČTĚTE VÍCE)

Schwarzenbergovi vadí, že Livia Klausová nemá pro post velvyslankyně dostatečné zkušenosti, navíc překročila hranici 65 let nutnou pro vyslání na zahraniční misi. Server Lidovky.cz se na případné angažmá pokusil zeptat i Klausové v sídle Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových, ta ale otázky nechala bez odpovědi.  (ČTĚTE VÍCE)

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!