Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sedm let pro někdejšího ředitele Nemocnice na Homolce platí. Dbalý ovlivňoval zakázky a přijímal úplatky

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, vlevo advokát Roman Lamka,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, vlevo advokát Roman Lamka,... | foto: Petr TopičMAFRA

Praha Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení, rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se ze zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

„U pana obžalovaného se při domovní prohlídce našlo obrovské množství peněz v hotovosti. Sám se s nimi dokonce fotografoval,“ připomněl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Původní rozsudek pražského městského soudu potrestal Dbalého 8,5 roky odnětí svobody. Loňská novela trestního zákoníku však zmírnila příslušnou právní kvalifikaci, což  musel vrchní soud zohlednit. Ohledně nové výše trestu vyhověl návrhu státního zástupce.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Klíčovým důkazem byly lékařovy podrobné poznámky, které policie objevila u něj doma. Dbalý si také před svým zadržením schoval u známého kufr s hotovostí a ceninami v hodnotě 34,5 milionu. Podle státního zástupce si takovou částku nemohl legálně vydělat, a to ani společně se svou manželkou.

Obvinění i jejich právníci věrohodnost Dbalého deníku zpochybňovali. „V nemocnici bylo všeobecně známo, že pan Dbalý pije první ligu. Ty zápisy se mu musely časově plést. Deník nemůže být pravdivý ve všem,“ podotkla spoluobžalovaná Emilie Bialešová, bývalá účetní nemocnice.

Bialešovou  soud potrestal tříletou podmínkou, obžalovaného advokáta Davida Michala dvouletou. Právníkovi uložil také peněžitý trest 2,4 milionu korun. Podle původního verdiktu měli jít Bialešová i Michal na čtyři roky do vězení. Oba vinu popírali. Další obžalovaný - někdejší právník nemocnice Roman Žďárek - v mezidobí zemřel, takže soud jeho stíhání zastavil.

Ve prospěch Žďárka a Bialešové Dbalý podle rozsudku zmanipuloval zakázku na účetní a medicínsko-právní služby. Zajistil, aby měli oproti ostatním uchazečům výrazně jednodušší podmínky. Sdružení Žďárka a Bialešové pak tendr vyhrálo, ačkoliv nenabídlo nejnižší cenu. „Samotný fakt, že výběrové řízení vyhráli zaměstnanci Nemocnice Na Homolce, něčemu nasvědčuje. Je nepochybné, že bylo zmanipulované,“ podotkl soudce. Trestnou činnost podle něj vymysleli Dbalý se Žďárkem, nicméně účetní o nezákonnosti počínání „velice dobře věděla“, ačkoliv z něj patrně neměla zisk.

Nezákonné bylo podle verdiktu i zadání právních služeb kanceláři Šachta &Partners. Dbalý a advokát Drahomír Šachta se přátelili. Homolka advokátům vyplatila v letech 2009 až 2011 celkem 24,6 milionu korun a Dbalý za to údajně přijal od společníka kanceláře Michala nejméně 2,3 milionu na úplatcích. „Uložení nepodmíněného trestu za takovou víceméně pošťáckou službu by bylo nepřiměřeně přísné,“ podotkl na Michalovu adresu Lněnička.

Dbalý také podepsal smlouvy na poskytování metodické podpory se zbývajícími obžalovanými Zdeňkem Čápem a Josefem Kantůrkem, ačkoliv tuto službu nemocnice od externistů nepotřebovala. Také od obou mužů podle soudu pravidelně dostával úplatky. Dvojici už za to justice dříve pravomocně potrestala podmínkami a peněžitými tresty ve výši jednoho milionu a 600 000 korun.

V další části kauzy, která zahrnuje zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože, byl Dbalý za braní úplatků ve výši 27,8 milionu korun v minulosti nepravomocně odsouzen k devíti letům vězení a k propadnutí majetku. Obžalovaný je ještě ve třetí části případu, jež souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie. V českém právním řádu se tresty nesčítají, a soudy tak mohou poslat Dbalého do vězení maximálně na 12 let.

25. června 2014 - Protikorupční policie zasahovala na několika místech v ČR kvůli Nemocnici Na Homolce. Zadržela a obvinila čtyři lidi ze zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů. Podle policie nemocnici způsobili škodu nejméně 57 milionů korun. Obviněni byli i exředitel nemocnice Vladimír Dbalý a jeho bývalý náměstek, primář chirurgie Michal Toběrný.

27. června 2014 - Soud poslal Dbalého do vazby.

21. července 2014 - Server Lidovky.cz napsal, že v kauze chorobopisů přibyli ke čtyřem původně obviněným další dva.

2. srpna 2014 - Lidovky.cz uvedly, že Dbalý a Toběrný čelí dalšímu obvinění, a to kvůli zakázce na nákup Leksellova gama nože. Podle serveru si řekli o úplatek několika procent z ceny 140 milionů korun.

4. srpna 2014 - Vrchní státní zastupitelství uvedlo, že Dbalý a Toběrný podle policie přijali úplatek 5,7 milionu korun.

15. září 2014 - Podle serveru Lidovky.cz policie obvinila Dbalého manželku Stanislavu z maření výkonu úředního rozhodnutí.

25. září 2014 - Dbalý neuspěl s ústavní stížností na vazbu.

26. října 2014 - Soud uložil Stanislavě Dbalé roční trest s podmíněným odkladem za výběr 700.000 korun z obstaveného účtu. Server Lidovky.cz napsal, že po zadržení Dbalého našli policisté u jednoho jeho známého kufr s 21 miliony korun v hotovosti, 185.000 eur, 5000 dolarů a zlatem za desítky milionů korun. S přesunem kufru podle serveru Dbalému pomáhala manželka.

15. listopadu 2014 - Podle zprávy ministerstva zdravotnictví nemocnice nehospodárně a neprůkazně utratila 3,4 miliardy korun. Kromě toho téměř 354 milionů korun vydala neoprávněné.

21. ledna 2015 - Nemocnice Na Homolce se rozhodla připojit jako poškozený k obžalobě Dbalého a dalších sedmi lidí, kteří nemocnici podle policie způsobili škodu téměř 62 milionů korun.

24. února 2015 - Policie uvedla, že v kauze digitalizace chorobopisů a nákupu gama nože navrhla obžalovat sedm lidí.

1. dubna 2015 - Policie obvinila šest lidí, kteří podle ní svým jednáním poškodili nemocnici o víc než 50 milionů korun. Podle žalobce se to týká veřejných zakázek, a to na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby. Podle policie si obvinění mezi sebou předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun. Web Lidovky.cz napsal, že mezi obviněnými jsou účetní Emilie Bialešová, advokát kanceláře MSB Legal David Michal, exporadce ředitele nemocnice Zdeněk Čáp, poradce Josef Kantůrek a znovu i Dbalý.

3. dubna 2015 - Dbalý byl na kauci propuštěn z vazby.

8. dubna 2015 - Státní zástupce obžaloval šest lidí včetně Dbalého pro podezření z manipulace se zakázkami na digitalizaci chorobopisů. Podle žalobce jednali jako organizovaná skupina, čímž nemocnici způsobili škodu za téměř 57 milionů korun. Dva z nich figurovali i při nákupu Leksellova gama nože, kde jsou spolu s další osobou obžalováni za předání úplatku 5,7 milionu korun. Za napadení svědka byl obžalován další člověk.

21. dubna 2015 - Ústavní soud odmítl stížnost Dbalého na prodlužování vazby.

11. ledna 2016 - Soud začal řešit první větev kauzy. Dbalý odmítl obžalobu, která se opřela mimo jiné o Dbalého deník. Dbalý se snažil prokázat, že nebyl při smyslech, když do něj psal o úplatcích. Soud si vyžádal psychiatrický posudek Dbalého.

- Počátkem roku kriminalisté obvinili Dbalého ve třetí větvi kauzy, a to kvůli úplatkům 14 milionů korun v souvislosti s poradenskými službami, dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie a poskytováním správy a vývoje aplikací.

1. prosince 2017 - Dbalý nastoupil do psychiatrické nemocnice kvůli pozorování jeho duševního stavu.

23. dubna 2018 - Začalo hlavní líčení v druhé korupční kauze.

12. června 2018 - Dbalý ve svém závěrečném projevu u soudu v první větvi kauzy prohlásil, že pod jeho vedením v nemocnici nedocházelo ke korupci ani žádné jiné trestné činnosti.

26. září 2018 - Pražský městský soud nepravomocně uznal Dbalého vinným v kauze ovlivňování tendrů na digitalizaci chorobopisů a nákup Leksellova gama nože. Soud ho poslal na devět let do vězení a uložil mu propadnutí majetku. Šestice ostatních obžalovaných si má odpykat odnětí svobody v délce od čtyř do osmi let a dostala citelné peněžité tresty.

9. července 2019 - Pražský městský soud zastavil stíhání Dbalého ve třetí větvi kauzy, uvedl iRozhlas.cz. Podle soudkyně by už nebyl dán "téměř žádný prostor pro další významné navyšování trestu". Rozhodnutí se týká i dalších obžalovaných.

26. srpna 2019 - Soud odložil vyhlášení verdiktu ve druhé části korupční kauzy. Justice musí nejprve vyřešit stížnosti jednoho ze spoluobžalovaných - bývalého právníka nemocnice Romana Žďárka. V říjnu pražský vrchní soud obě stížnosti zamítl.

24. září 2019 - Pražský vrchní soud zrušil rozhodnutí o zastavení stíhání Dbalého a dalších obžalovaných ve třetí větvi.

10. října 2019 - Soud uznal Dbalého i ostatních pět obžalovaných vinnými ve druhé části korupční kauzy. Dbalému vyměřil 8,5 roku vězení a peněžitý trest 10,9 milionu korun.

2. října 2020 - Soud zastavil stíhání bývalého primáře neurochirurgického oddělení Nemocnice Na Homolce Františka Tovaryše, a to kvůli duševní chorobě.

7. listopadu 2020 - Třetí obžaloba na Dbalého tvrdí, že kvůli úplatkům přijímaným od dodavatelů poškodil společně s dalšími obviněnými nemocnici o nejméně 17,8 milionu korun. Pražský městský soud se chtěl případem začít zabývat v prosinci, naplánované termíny ale zrušil.

27. ledna 2021 - Pražský vrchní soud poslal Dbalého za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků na sedm let do vězení. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jaká pravidla budou platit od pondělí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Jaká pravidla budou platit od pondělí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Jaká pravidla budou platit od pondělí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...