Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Šéf archivu „na totalitu“ skončil

Česko

PRAHA Ladislav Bukovszky již není šéfem Archivu bezpečnostních složek. Včera ho odvolal prozatímní ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra. Zažehl tím boj. Vedoucí Bukovszkého kanceláře Lubomír Augustín oznámil, že se odvolaný šéf archivu asi obrátí na soud. Místopředseda rady ústavu Patrik Benda navíc dodal, že Hazdra nerespektoval doporučení rady, a dodal, že podá návrh na odvolání Hazdry. „Doporučení rady jsem zvažoval, ale problémy v archivu jsou vážné a s jejich nápravou je třeba začít ihned,“ zdůvodnil Hazdra svůj krok.

Podle Hazdry existuje hned několik důvodů, proč bylo nutné Bukovszkého odvolat. Jedním z nich je dlouhodobé nešetrné nakládání se svěřenými archiváliemi, LN v sobotu informovaly, že v archivu byly v posledních dvou letech vážně poškozeny desítky cenných spisů a části některých z nich fyzicky zmizely. Šlo například o nejdůležitější část vyšetřovacího spisu Ústí z 50. let a o jednotlivé listy ze spisu, který si StB vedla na Jana Palacha. Hazdra i vedoucí oddělení péče o fyzický stav archiválií Martin Kostlán potvrdili, že pod Bukovszkým docházelo k poškozování archiválií, a to hlavně při digitalizaci. Hazdra při vysvětlování svého kroku operoval i posudkem šéfa Archivu Akademie věd ČR Jana Bílka, v němž stojí: „Z předložených dokumentů je zjevné, že v procesu digitalizace docházelo k dlouhodobě neřešenému poškozování archiválií. Ředitel Archivu byl pravidelně ... informován, avšak situaci nevyřešil.“

Ztrátu archiválií Hazdra oficiálně nepotvrdil. Verdikt tak vynese v příštích týdnech až komise složená z archivářů a dalších odborníků,

Bukovszky již o víkendu informace LN dementoval s tím, že ke ztrátám nedošlo. „Bylo zapůjčeno celkem 600 stran archiválií k digitalizaci. Bylo vráceno 600 stran materiálů,“ odmítl informaci o ztrátě skupinového vyšetřovacího spisu Ústí. Podle informací LN však archiv zapůjčil k digitalizaci 632 stran textu a vrátilo se mu jen 483. Ze spisu o Palachovi zmizel jeden list a svazek navíc utrpěl nevratná poškození.

Hlavním důvodem pro Bukovszkého odvolání je však pro Hazdru nedávná stížnost Vojenského zpravodajství. Z ní plyne, že se na jaře na webu archivu objevilo 380 jmen lidí, kteří pro vojenskou tajnou službu sloužili po únoru 1990. Tím došlo k porušení zákona, ale teoreticky i ohrožení bezpečí konkrétních lidí.

Autor: