19. února 2009 17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf exekutorů Podkonický končí

Juraj Podkonický | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Juraj Podkonický | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) požádal prezidenta Exekutorské komory Juraje Podkonického o svolání volebního sněmu komory, na kterém by bylo zvoleno její nové vedení. Podkonický ministrově žádosti vyhoví. Na sněmu znovu kandidovat nebude, prohlásil.

Všech pět členů prezidia je zodpovědných za problémy v komoře, zejména nezvládnutí přípravy a spuštění centrálního registru exekucí, řekl ministr.

Oznámil také, že evidence exekucí bude spuštěná dnes a do několika dnů by měla být  dostupná všem občanům České republiky.

Exekutoři ve vedení se začali odvolávat navzájem
Část vedení komory se dopoledne pokusila odvolat Podkonického a místopředsedkyni komory Jitku Wolfovou. Navrhli to tři zbývající členové vedení komory. Po dohodě s Pospíšilem se tak nestalo. Pospíšil prezidium požádal, aby přerušilo jednání a přijelo na ministerstvo věc vyřešit. Tam ministr předal jeho členům dopis, ve kterém žádá svolání volebního sněmu.

"Záležitost musí řešit sněm, tedy zástupci všech exekutorských úřadů, nikoliv že tři členové z pětičlenného vedení budou odvolávat zbylé dva členy," podotkl Pospíšil. Této žádosti musí podle zákona komora do dvou měsíců vyhovět, ministr chce však záležitost uspíšit.

"Stát má mít nad exekutorskou komorou dohled, proto chceme část členů vedení jmenovat ministerstvem spravedlnosti, jako tomu je například na Slovensku," řekl Pospíšil. Počet členů vedení komory jmenovaných státem neupřesnil. "Budeme o tom jednat, stejně jako o tom, zda počet členů vedení nerozšíříme," podotkl. Důvodem je podle něj fakt, že současný zákon dává ministerstvu minimum pravomocí zasáhnout v případě problémů do dění v komoře.

Databáze dlužníků měla fungovat už od prosince
Spouštěná databáze má uvádět údaje o dlužníkovi, výši vymáhané částky a jméno exekutora. Lidé ji budou moci využívat například k prověření svých obchodních partnerů. Komora si na vytvoření a provozování databáze najala soukromou firmu Neutrics, za níž podle serveru Aktuálně.cz stojí plzeňský podnikatel a konkurzní správce Petr Šikoš.

Již ve středu skupina 38 exekutorů vyzvala vedení Exekutorské komory v čele s jejím prezidentem Podkonickým a místopředsedkyní Wolfovou k rezignaci.

Více jak čtvrtina exekutorů vyčítá Podkonickému také špatnou komunikaci mezi prezidiem a členy komory či veřejností. Prezident podle ní také nevede komoru transparentně, protežuje část soudních exekutorů a dlouhodobě se chová neeticky. Skupině exekutorů se podle jednoho z nich, Kamila Košiny, také nelíbí, že si Podkonický založil uvnitř komory sdružení.

Ministerstvo kvůli mezeře v zákoně na komoru nemůže
Podle dřívějšího vyjádření Pospíšila porušuje Exekutorská komora tím, že nespustila centrální registr exekucí, vyhlášku ministerstva. Databáze měla fungovat již od prosince loňského roku. Ministerstvo ale kvůli mezeře v zákoně nemá prostředky, jak ji k dodržování jejích zákonných povinností donutit.

Úřad proto připravil novelu exekučního řádu, která umožňuje komoru postihnout. Minulý týden Pospíšil novinářům řekl, že chce, aby byla přijata sněmovnou ve zrychleném řízení. Souhlasí s ním i opoziční ČSSD.

Exekutorská komora v současnosti sdružuje 136 soudních exekutorů.

Lidovky.cz, ČTK